تمجید خامنه‌ای از حملات حوثی‌ها در دریای سرخ : ملت یمن و دولت انصارالله کار بزرگی انجام دادند

 دیدار علی خامنه‌ای با امامان جمعه در روز سه‌شنبه، ۲۶ دی‌ماهرادیو فردا: علیرغم انتقادهای جهانی از حملات حوثی‌ها در دریای سرخ، رهبر جمهوری اسلامی، در یک سخنرانی به تعریف و تمجید از آنها پرداخت و مدعی شد که آنها «به مجاری حیاتی اسرائیل» ضربه زده‌اند.

گروه حوثی‌های شیعه یمن موسوم به انصارالله که سال‌هاست از حمایت مالی و نظامی چشمگیر جمهوری اسلامی برخوردارند، در آذرماه گذشته به همه شرکت‌های کشتیرانی هشدار داد که اگر با اسرائیل همکاری کنند، در دریای سرخ هدف حمله قرار می‌گیرند.

یک سخنگوی این گروه با اعلام «ممنوعیت» در خصوص حرکت «تمامی کشتی‌ها» به سمت اسرائیل گفت اگر مواد غذایی و داروهای مورد نیاز به نوار غزه نرسد، کشتی‌هایی که در دریای سرخ به سوی بنادر اسرائیل می‌روند، «صرف‌ نظر از ملیت‌شان، هدف نیروهای نظامی ما قرار می‌گیرند».

پس از هفته‌ها حمله این گروه به کشتی‌های باری، نیروهای آمریکا و بریتانیا در پاسخ به حملات شبه نظامیان حوثی به مسیر کشتی‌رانی بین‌المللی در دریای سرخ و خلیج عدن، شامگاه پنج‌شنبه هفته گذشته در عملیات مشترکی ده‌ها موضع این شبه نظامیان را هدف حمله قرار دادند.

سپس، رئیس‌‌ جمهور آمریکا اعلام کرد که واشینگتن به ایران یک «پیام خصوصی» درباره حوثی‌ها و حملات آنها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ رسانده است، پیامی که وزیر خارجه ایران دریافتش را تأیید کرد، اما گفت که موضع حوثی‌ها همچنان تداوم حملات‌شان در دریای سرخ تا پایان جنگ غزه است.

علی خامنه‌ای که روز سه‌شنبه، ۲۶ دی‌ماه، برای امامان جمعه سراسر کشور در تهران سخنرانی می‌کرد، در اظهاراتی که به نظر می‌رسد پاسخی به همین رخدادها باشد از اقدامات حوثی‌های شیعه تعریف و تمجید و دعا کرد که «مجاهدت و مقاومت» آنها «تا زمان پیروزی ادامه پیدا کند».

او گفت: «کاری که آنها در پشتیبانی از مردم غزه انجام دادند درخور تحسین است. این‌ها به مجاری حیاتی رژیم صهیونیستی ضربه زدند،... از آمریکا نترسیدند.»

اظهار نظر علی خامنه‌ای یادآور گفته او درباره گروه افراطی حماس در واکنش به حمله‌اش به خاک اسرائیل در روز ۱۵ مهرماه گذشته است که گفت «ما پیشانی و بازوی طراحان» این حمله را «می‌بوسیم و به آنها افتخار می‌کنیم».

گروه حماس توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا گروه تروریستی اعلام شده، اما از حمایت قابل توجه حکومت در ایران برخوردار است.
«حضور مردم در انتخابات هم وظیفه است و هم حق»
علی خامنه‌ای روز سه‌شنبه برای چندمین‌بار در ماه جاری بار دیگر بر حضور مردم در انتخابات اسفندماه آینده تأکید کرد و آن را «هم وظیفه و هم حق» آنها دانست.

رهبر جمهوری اسلامی در این سخنرانی به انتخاب رهبر هم اشاره کرد و گفت که مردم «حق دارند» در انتخابات مجلس خبرگان شرکت کرده و کسانی را که قرار است جانشین او را انتخاب کنند خود تعیین کنند.
انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در حالی قرار است روز ۱۱ اسفند در ایران برگزار شود که کاهش شدید مشارکت در انتخابات پیشین مجلس و ریاست‌ جمهوری، به‌ دنبال اعتراض‌های سال‌های ۹۶ تا ۱۴۰۱، آشکارا موجب نگرانی مقامات حکومتی به‌ویژه علی خامنه‌ای شده است.

او در چند مناسبت مختلف، این انتخابات را «بسیار مهم» خوانده، در دیدار با زنان از آنها خواسته که «همسران و فرزندان خود را به فعالیت در انتخابات وادار کنید» و در نهایت مدعی شده که «مخالفت با انتخابات مخالفت با اسلام است».

با این حال، رهبر جمهوری اسلامی در این سخنرانی‌ها نه به رد صلاحیت گسترده نامزدها اشاره کرده، نه به بی‌اعتنایی حکومت به خواسته‌های مردمی از جمله آزادی پوشش و مشکلات معیشتی و معرفی و مجازات عاملان و آمران خشونت علیه شهروندان در اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱.
+13
رأی دهید
-91

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  تو به .. ننه ت خندیدی که همچین زری زدی!
  4
  80
  ‌سه شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  سکوت اکثریت باعث میشه اکثر کشورا ایرانو ایرانی جماعتو حامی تروریست ببینن مهم نیست تاریخمون فلانو بهمانه. حال فعلی ایرانو ایرانی یعنی همین چیزی که هستش نه چیزی که آرزوشو داریم. حالا باز برین قیمه خوریو خودفریبی و شیعه گری و این داستانارو بهش بها بدین.
  1
  71
  ‌سه شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  در ابتدا ،پس از تعریف و تمجید از حمله حماس در غزه. الان خامنه ای خفقان گرفته است. اگر حوثی ها با همین فرمان در دریای سرخ جلو بروند ، بزودی شاهد خفقان خامنه ای در رابطه با سرنوشت حوثی ها خواهیم بود .
  1
  71
  ‌سه شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  “کار بزرگ” را تو و اون خمینی ملعون در این چهل و اندی سال گذشته به سرتاپای این مملکت کرده ایید که نجاست آن تا دهه ها بلکه قرن ها و نسلها باقی خواهد ماند!
  0
  46
  ‌سه شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Tony Arzenta - کی‌یف، اوکراین

  amirHassna - سیدنی، استرالیا
  کاملا درست است! مردم خواب زده ایران! متاسفانه حال ما که تو اوکراین هستیم همچین حس رو داریم! امیدوارم همین بلا سرشون بیاد
  0
  39
  ‌سه شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  samamos - میدلزبرو، انگلستان

  جمهوری اسلامی مثل شرور یک محله رفتار میکنه که چهار تا نوچه برای خودش داره و زندگی مردم پشیزی براش ارزش نداره، افسوس که زمانی نام ایران پیام آور صلح و دوستی بود.
  0
  49
  ‌سه شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  amirHassna - سیدنی، استرالیا
  در مجموع درسته،البته مردم عوام که بی اطلاع هستند چنین فکری ممکنه بکنند.ولی کسانی که باید بدونند،سیاسیون و کسانی که مطلع هستند خوب میدونند که اکثریت مردم ایران بهیچ وجه حامی فلسطین و حوثی و حزب الله نیستند و برعکس متمایل به غرب و حتی طرفدار اسرائیل هستند.و این واقعیته نه حرف.کسانی که مخاطب قرارشون میدی با الفاظی مثل قیمه خوری و شیعه گری و ..اینجا نیستند،داخل ایران هستند خصوصا در برخی شهرها.
  0
  27
  ‌سه شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  از این استخوان لای زخم گذاشتن ها نتایج اقتصادی و سیاسی بزرگی حادث میشود. اول اینکه منافع عدیده در مورد صنایع جنگی و بیمه و حمل و نقل و ده ها صنعت وابسته دارد. دوم اینکه کشورهای عربی را بیشتر بطرف اسراییل حول میدهد تا متفقا گروه مقاومت تشکیل بدهند
  0
  27
  ‌سه شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  iran1 - آرلون، بلژیک

  اگر یک درصد شکی بود که خامنه ای سلامت روانی داره، اون هم دیگه از بین رفت. این آدم و اطرافیانش از اینکه شر درست بشه استقبال می کنن و فورا وقتی صحبت از به خطر افتادن خودشون میشه، دم از نرمش قهرمانانه و سازش کردن می زنن
  0
  31
  ‌سه شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  انتخاب با خودت، میخوای تو آیینه بخندی بهش یا اینکه مستقیم! به فلآن جای خارت خندیدی.
  0
  8
  ‌سه شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.