سرباز بریتانیایی‌ برای قدردانی از همکار افغان پناهنده، خانه‌ای خرید و او را اسکان داد

جیمز دیترل در سال ۲۰۱۰ به افغانستان اعزام شده بودبی بی سی: سربازی می‌گوید برای اسکان دوست افغان پناهنده‌اش خانه‌ای خریده است تا حمایت‌های او را جبران کند.

جیمز دیترل، سرباز بریتانیایی در سال ۲۰۱۰ به عنوان مترجم نیرو‌های افغان به افغانستان اعزام شد.

در سال ۲۰۲۱ پس از سقوط ناگهانی و تلخ دولت پیشین، جیمز دیترل به همکار سابقش کمک کرد تا افغانستان را به مقصد سامرست بریتانیا ترک کند.

او می‌گوید: «او برای من پیام می‌فرستاد و می‌گفت که من واقعاً به کمک نیاز دارم».

آقای دیترل که به عنوان یکی از اعضای بخش مهندسان برق و مکانیک ارتش سلطنتی بریتانیا به افغانستان اعزام شده بود، می‌گوید زمانی که به عنوان مترجم کار می‌کرد با این مرد افغان دوست شده بود.

«در آن زمان زبان انگلیسی او خیلی ضعیف بود اما هر کاری که پیش می‌آمد، من به عنوان مترجم میان او و نیرو‌های انگلیسی وارد عمل می‌شدم».

«در امور اداری و نامه‌نگاری‌ها هم هرجا نیاز به ترجمه داشت، برایش ترجمه می‌کردم، مدارکی که همه به زبان فارسی بود و من آنها را به انگلیسی بر‌می‌گرداندم».
آقای دیترل ملکی در سامرست خریده است تا همکار و دوست سابق خود را اسکان دهدمأموریت آقای دیترل به پایان رسید و حدود اواخر سال ۲۰۲۰ و اوایل ۲۰۲۱ بود که دوستش دوباره با او تماس برقرار کرد.

جیمز دیترل می‌گوید: «ما دریافتیم که اوضاع در افغانستان دوباره خراب شده است».

او گفت: «شنیدیم که همه نیرو‌های خارجی از افغانستان فرا‌خوانده شده‌اند و البته همه می‌دانستیم که چیزی به فروپاشی کشور نمانده است».

دولت بریتانیا در آوریل سال ۲۰۲۱ سیاست اسکان مجدد و کمک به افغان‌ها را اجرا کرد و همان سال از همه مقامات محلی درخواست کرد که حمایت خود را از نیرو‌های افغان که به عنوان مشاور و مترجم با ارتش بریتانیا همکاری می‌کردند و شهروندان دیگر در معرض خطر افغان افزایش دهند.

وقتی دوستش از او درخواست کمک کرد جیمز دیترل احساس وظیفه کرد تا هرچه در توان دارد برای او انجام دهد، حتی با نیرو‌های دیگری که پیش از این با آنها همکاری می‌کرد، تماس گرفت.

جیمز دیترل از طریق یکی از افرادی که در نیرو‌های ویژه کار می‌کرد، دریافت که نیرو‌های هوایی ارتش بریتانیا قصد دارند «کشور افغانستان را ترک کنند».

سپس به او گفتند که دوستش به هتل بارون در نزدیکی فرودگاه کابل بیاید جایی که قرار بود مدارک او را آماده کنند. او می‌گوید: «بعد من پیامی با اسکرین‌شات موقعیت مکانی او در فرودگاه هیترو لندن دریافت کردم».

جیمز دیترل با رسیدن دوستش به بریتانیا دانست که اکنون او واقعاً نیاز به کمک‌های بیشتری دارد.

«من پولی در بانک داشتم و فکر کردم اگر نتوانیم امکانی برای اسکان او فراهم کنیم تلاش می‌کنم برای او خانه‌ای بخرم».
جیمز دیترلی می‌گوید دوستش بدون اینکه «خطایی مرتکب شده باشد» ناچار به فرار از افغانستان شدآقای دیترل که به‌گفته خودش از حمایت شورای شهر سامرست برخوردار بوده است، می‌گوید:«مدتی طول کشید اما سرانجام توانستم ملک مورد‌نظر را پیدا کنم».

دوست او اکنون همراه با خانواده‌اش در این بخش از کشور زندگی می‌کنند و خانه‌ای که آقای دیترل خریده را اجاره کرده‌اند.

دیترلی می‌گوید: «در سال ۲۰۱۰ وقتی برای اولین بار او را دیدم فکر نمی‌کردم رابطه دوستی ما به چنین جایی برسد».

«من فکر می‌کنم در سراسر کشور کمتر کسی حاضر شود تا این اندازه وقت و پول خود را صرف اسکان پناهندگان کند».

او در ادامه می‌گوید: «ما او را در موقعیتی قرار داده‌ایم که خودش در مورد آن هیچ تقصیری نداشته است، او ناچار به دلیل حمایت از ما (نیرو‌های انگلیسی) باید کشورش را ترک می‌کرد و من فکر می‌کنم ما به عنوان کشور بریتانیا وظیفه داریم که حمایت‌های او را جبران کنیم».
+12
رأی دهید
-11

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.