منشور کوروش از بریتانیا به اسرائیل می‌رود

یورونیوز: منشور کوروش که در موزه بریتانیا (بریتیش میوزیوم) نگهداری می‌شود از فردا (۱۳ ژانویه ۲۰۲۴) به ایالات متحده سفر می‌کند تا در موزه ییل شهر نیوهیون ایالت کنتیکت برای مدت محدودی قرار گیرد و بعد از آن در سفری نادر در اسرائیل به نمایش گذاشته می‌شود.

طبق اعلام موزه بریتانیا این استوانه باستانی تا تاریخ ۳۰ ژوئن در آمریکا باقی می‌ماند و در تاریخ چهارم اکتبر (مهر ماه) به اسرائیل می‌رود و تا ۲۹ نوامبر در این کشور باقی می‌ماند و در اورشلیم [بیت‌المقدس] به نمایش گذاشته می‌شود.
اطلاعیه موزه بریتانیا درباره منشور کوروش که قرار است در آمریکا و اسرائیل به نمایش درآیدمنشور کوروش، یک لوح کوچک سفالی به شکل استوانه است که روی آن با خط میخی حکاکی شده و در عین حال یکی از نمادین‌ترین اشیا در مجموعه جهانی است که در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود. این استوانه نمادی از چند فرهنگی، مدارا و حقوق بشر در نظر گرفته می‌شود. منشور کوروش استوانه‌اى با ۲۳ سانتى ‌متر طول و ۱۱ سانتى ‌متر عرض است.

این منشور در حدود سال ۵۳۹ قبل از میلاد در زیر دیوارهای بابل [عراق فعلی] مدفون شد. کوروش، پادشاه ایران در آن زمان توانست بابل را تصرف کند. در این منشور شرح داده می‌شود که کوروش چگونه توانست نبونعید پادشاه بابل را با کمک مردوک خدای بابلی که صبرش نسبت به نبونعید تمام شده بود شکست دهد.

کوروش پس از ورود به شهر، آن را با خاک یکسال نکرد [همانطور که معمولا درباره شهرهای فتح شده در آن دوره اتفاق می‌افتاد] بلکه مردم را از کار اجباری رها کرد، مجسمه خدایان را به زیارتگاه‌های مختلف فرستاد و به افرادی که از سوی پادشاهان بابل به بابل آورده شده بودند [یهودیان] اجازه تا به خانه‌های خود بازگردند. او عملا به مردم اجازه داد تا اعمال مذهبی خود را بدون مزاحمت پیگیری کنند.

در بخشی از این استوانه آمده است: «فرمان دادم تمام زیارتگاه‌هایی را که بسته شده بود بگشایند. همه خدایان این زیارتگاه‌ها را به جاهای خود بازگرداندم. همه مردمانی که پراکنده و آواره شده بودند را به دیار خود برگرداندم. خانه‌های ویران آنان را آباد کردم. همه مردم را به همبستگی فرا خواندم.»

این لوح پس از دفن، بیش از ۲۴۰۰ سال دست نخورده بود تا اینکه در سال ۱۸۷۹، هرمز رسام باستان شناس بریتانیایی در حفاری‌های موزه بریتانیا در بین‌النهرین آن را کشف کرد. پس از آنکه خط میخی بابلی ترجمه شد، باستان شناسان متوجه شدند که این استوانه اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد.
جایگاه کوروش در بین یهودیان
این استوانه همچنین برداشت‌های موجود از کوروش را تایید می‌کند. در انجیل عبری، کوروش شبان خداوند و مسیحا توصیف شده است که دلیل آن رفتار مناسب او با یهودیان است. کوروش نه تنها به یهودیان اجازه داد به اورشلیم بازگردند بلکه گنجینه‌های معبد را که نَبوکَدنَصَر دوم [دومین پادشاه امپراتوری بابلی نو] تصرف کرده بود بازگرداند و بودجه سلطنتی را برای پرداخت هزینه بازسازی معبد فراهم کرد.

این استوانه ده سال پیش (سال ۲۰۱۳) هم در آمریکا توری داشت اما سابقه‌ای از اینکه پیش از این به اسرائیل رفته باشد موجود نیست. از سوی دیگر تاکنون دولت یا نهادهای اسرائیلی به نمایش این لوح در اورشلیم واکنشی نشان و توضیحی نداده‌اند.

جان کرتیس از موزه بریتانیا سال‌ها پیش گفته بود که «کوروش برای یهودیان در طول هزاره‌ها همیشه یک قهرمان بوده است و امپراتوری ایران همیشه لحظه بزرگی در تاریخ برای یهودیان و بازیابی اورشلیم بوده است.»

وی همچنین می‌گوید زمانی که بنیان‌گذاران آمریکا در حال تدوین قانون اساسی بودند، الگوی کوروش را انتخاب کردند و عقیده داشتند که مذاهب مختلف باید با هم دیگر تعامل و همکاری داشته باشند. اما دولت نباید هیچ کدام از آن‌ها را جداگانه تایید کند.»
نمایش منشور کوروش در ایران در دوره محمود احمدی نژاداین استوانه در سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۹) در ایران برای دومین بار به نمایش گذاشته شد و حدود یک میلیون نفر برای دیدن آن رفتند.

پیش از آن استوانه کوروش نزدیک به ۵۰ سال پیش و در جریان برگزاری جشن های دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی ایران به ایران منتقل شده بود.
+103
رأی دهید
-37

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  به امید بازگشت شکوه و اقتدار دوباره ایران بزرگ، در قالب یک اتحادیه بزرگ منطقه ایی و بازگشت این لوح افتخار به موطن خوبش.
  10
  75
  جمعه ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  نیایش - تهران، ایران

  اسراییل جنگ هست کجا دارند میفرستند ؟! به نظرم همان در موزه بریتانیا بمونه جاش شاید امن تر باشه
  57
  17
  جمعه ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  hamidesabz - لندن، انگلستان
  پاینده باشید. این امید همه ی ما ست.
  6
  46
  جمعه ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  نیایش - تهران، ایران
  جنگ در بیغوله های آفت اسلام زده غزه هست نه در اسرائیل،اسرائیل امن و امانه خیالت تخت.
  11
  56
  جمعه ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  آفرین.هرگز نباید بگذارند این میراث باشکوه تاریخی به دست جلادان اسلامگرا و ضد ایران جمهوری اسلامی بیفته.هر زمان رژیم اشغالگر اسلامی سقوط کرد،و ایران آزاد و از آفت اسلام پاکسازی شد،آنوقت این منشور به میهن بر خواهد گشت.
  8
  63
  جمعه ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  نهایت بدبختی یک ملت است که کوروش پیامبر عشق و مهر و دوستی و مبشر حقوق بشر را دارد و بعد بزرگترین جنایتکاران تاریخ بشر یعنی محمد و علی و عمر و سنگ الله را پرستش میکند/ کاریکامراناتور
  8
  61
  جمعه ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا

  قانون اساسی آمریکا سال ١٧٨٩ تدوین شد، منشور کورش سال ١٨٧٩ کشف شد، یعنی ٩٠ سال بعد! اونوقت جان کرتیس میگه « زمانی که بنیان‌گذاران آمریکا در حال تدوین قانون اساسی بودند، الگوی کوروش را انتخاب کردند»؟؟
  56
  7
  جمعه ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا

  منشور کوروش مال ایرانیهاست باید در ایران باشه. بسیاری از آثار تاریخی و عتیقه جات ایران در خارج است و باید به ایران باز گردد. افسوس که سران ج.اس (که عده ای از آنان یهودی مخفی هستند) به فکر ایران نیستند. در ضمن گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا. لطفا از آب گل آلود ماهی نگیرید. کوروش ذوالقرنین قرآن و پیامبر است.
  27
  5
  جمعه ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  کیانپور - ونکوور، کانادا
  لطفا حرف مفت نزنید،این تو هستی که از آب گل آلود قصد ماهیگیری داری. کوروش و‌ تمدن ایران باستان هیچ ربطی به مذهب جاهلانه ،عقب گرا،زشت و ضد بشری اسلام نداشته و ندارد.اصولا با هم در تضاد کامل هستند.آئین مهر و‌ میترائیسم دقیقا متضاد ادیان سامی بود.
  2
  26
  جمعه ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  Munchen - مونیخ، آلمان
  دوست عزیز . لطفا توهین نکنید. این نشانه بی منطقی و بی ادبی شماست. جمله دوم شما هم نشانه بی اطلاعی شماست. شما افراد ضد دین مغرضانه عمل می کنید و این همان شیوه بسیجی ها و حزب الهی های رژیم است ولی به شکل دیگر. شماها کار آنان را تکمیل می کنید یعنی دو روی یک سکه. در تفسیر المنیر با قاطعیت، ذوالقرنین، همان کوروش دانسته شده که دو طرف جهان را گشت و احتمالاً به خاطر شجاعتش به ذوالقرنین ملقب شد. ابوالکلام آزاد یکی از کسانی‌ست که کوروش را ذوالقرنین مذکور در قرآن می‌داند و معتقد است که ذوالقرنین ذکرشده در قرآن، کوروش است. علاوه بر ایه‌های مربوط به ذو القرنین در تفسیر آیه‌های ۴ تا ۸ سوره اسراء که پیرامون بنی اسرائیل است نام کوروش در احادیث نبوی در تفسیر این آیات بکار رفته‌است. حدیث پیامبر اسلام در تمجید از کوروش که در تفسیر سوره اسرا آیه ۶ از پیامبر اسلام نقل شده‌است: فاَوحی الی ملک من ملوک فارس، یقال له کورس و کان مؤمنا.
  0
  0
  شنبه ۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  چرا انقدر رأی منفی گرفتم؟ یعنی عقلتون به ٢+٢=٤ هم نمیرسه؟
  0
  0
  دوشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۲ - ۰۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.