یک کشتی‌گیر دیگر ایران برای مواجه نشدن با ورزشکار اسراییلی مجبور به انصراف شد

 هادی وفایی‌پور، نخستین قربانی سیاست جمهوری اسلامی در روبرو نشدن با ورزشکاران اسراییلی در سال ۲۰۲۴ میلادیصدای آمریکا: مسابقات کشتی آزاد جام اوپن زاگرب، رقابت‌های رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی در حالی به پایان رسید که به سر وزن نرسیدن کشتی‌گیری از ایران به دلیل حضور دو‌ نماینده اسرائیل بار دیگر خبرساز شد.
هادی وفایی‌پور،ملی‌پوش کشتی ایران در وزن ۸۶ کیلوگرم که جایگزین حسن یزدانی در مسابقات کشتی زاگربهادی وفایی‌پور، ملی‌پوش کشتی ایران در وزن ۸۶ کیلوگرم که جایگزین حسن یزدانی در مسابقات کشتی زاگرب بود، در اولین مرحله از رقابت‌های رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی در سال ۲۰۲۴، به دلیل حضور دو‌کشتی گیر اسراییلی قربانی قانون نانوشته «باید ببازی» جمهوری اسلامی شد.

طبق قرعه جدول مسابقات، وفایی پور باید در دور دوم، مقابل یکی از کشتی‌گیران اسرائیلی یا متئو فاینسیلور، به روی تشک‌ میرفت و‌ به همین دلیل، به بهانه نرسیدن به وزن، از دور مسابقات کنار رفت.
وفایی‌پور قهرمان کشتی ساحلی ایران که در مسابقات انتخابی کشور هم به عنوان قهرمانی رسید
وفایی‌پور قهرمان کشتی ساحلی ایران که در مسابقات انتخابی کشور هم به عنوان قهرمانی رسید، در دور اول این رقابت‌ها، حریفی از سوییس ساموئل شرر، را پیش رو‌ داشت که‌ در صورت پیروزی مقابل شرر باید در دور بعد مقابل متئو فاین‌سلیور اسراییلی به روی تشک میرفت. متئو فاین‌سلیور در دور اول با قرعه استراحت روبرو شده بود.

وفایی‌پور اگر در رقابت مقابل کشتی‌گیر سوئیسی شکست می‌خورد، در جدول شانسِ مجدد با بازنده جدال دو کشتی گیر اسراییلی، یعنی متئو فاین‌سیلور و یوری کالاشنیکوف، برخورد می‌کرد.

سال گذشته امیرمحمد یزدانی در رقابت‌های کشتی قهرمانی جهان در بلگراد به دلیل حضور برادر متئو فاین‌سیلور ، جاش فاین‌سیلور اسراییلی مجبور شد در وزن‌کشی به سر وزن نرسد. دارنده مدال نقره جهان، به همین سادگی یک مدال جهانی دیگر را از دست داد.

اتحادیه جهانی کشتی, طبق روال سابق فدراسیون جهانی، فیلا، دخالت سیاست در ورزش جمهوری اسلامی و‌ جلوگیری از ‌رویارویی با ورزشکاران ایران و اسرائیل را تاکنون نادیده گرفته است.
رسول خادم یکی از اعضای هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی که مجبور شد از سمتش کناره گیری کندبه غیر از رسول خادم، دارنده عناوین قهرمانی المپیک و‌ جهان و رئیس سابق فدراسیون کشتی ایران، هیچ مقامی در ورزش ایران، سیاست مسابقه ندادن مقابل حریفان اسراییلی را به چالش نکشیده است. رسول خادم که به عنوان یکی از اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک و هیات رییسه فدراسیون جهانی نمی‌توانست به دروغگویی در مجامع بین المللی ورزشی ادامه دهد، مجبور شد از همه سمت‌هایش در ورزش کناره گیری کند.

سیاست تمارض و سر وزن نرسیدن یا شکست اجباری در خارج از کشور و‌ چهره قهرمان مدافع مردم فلسطین در داخل باعث شده بسیاری از ورزشکاران از کسب عناوین جهانی و‌بین المللی باز بمانند و سیاست عدم‌ر‌یارویی با ورزشکاران اسراییلی در رقابتهای بین المللی بیش از چهار دهه است که به کابوس ورزشکاران در رشته‌های مختلف تبدیل شده است

البته ورزشکاران ایرانی خارج از کشور در سال‌های اخیر تلاش کردند که صدای ورزشکاران داخل باشند.

تلاش جمهوری اسلامی در رقابتهای قهرمانی جهان ۲۰۱۹ توکیو، و جلوگیری کردن اذ رقابت سعید ملایی جودوکار ایران مقابل حریف اسراییلی با افشاگری ملایی، به محرومیت چهار ساله فدراسیون جودو ایران با حکم دادگاه حکمیت ورزش به دلیل سیاست وغیر ورزشی جمهوری اسلامی منجر شد. به باور کارشناسان وفایی پور اولین ورزشکار قربانی سیاست ضد اسراییلی جمهوری اسلامی در سال ۲۰۲۴ است. اما احتمالا آخرین آنها نخواهد بود.
+5
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  نماینده ورزشی یک کشور جنایتکار مصداق خود جنایتکار بر روی زمین ورزشی است
  8
  27
  جمعه ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  اگر در مقابل زور و ظلم و ستم و هر گونه بی عدالتی ها سکوت کنی و یا عقب بکشی ،همین خواهد بود. اسرائیل یک کشوری است مانند روسیه ، چین ، انگلیس و آمریکا که در قابل آنها سکوت کردید . اگر از روز اول مقابل این قوانین سکوت نمی کردیم نه مهساهایی کشته میشدن ، نه دیش هایی را نابود می کردن و نه گلشیفته هایی فرار می کردن
  4
  9
  جمعه ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  خلایق هر چه لایق. بروید با وحوش حماس پیاله بخورید
  1
  16
  جمعه ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  کشور های دیگه اگه جنایت می‌کنن در مقابل ملیتهای دیگه است ، تنها جمهوری سلامی که جنایتش برای مردم خودشه و لطفش برای بقیه .
  0
  16
  جمعه ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.