جان باختن «ده هزار تن» در پی کرونا در دسامبر ۲۰۲۳

سویه جدید کرونا در دسامبر ۲۰۲۳ جان نزدیک به ۱۰ هزار نفر را در اروپا و قاره آمریکا گرفتدویچه وله: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد تنها در ماه دسامبر سال گذشته نزدیک به ۱۰ هزار نفر به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ جان باخته‌اند. بیشترین نرخ مرگ و میر در اروپا و قاره آمریکا گزارش شده است.

سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۱۰ ژانویه (۲۰ دی ماه) اعلام کرد که در دسامبر ۲۰۲۳، نزدیک به ۱۰ هزار نفر در اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند. بنا به اعلام این سازمان، مرگ و میرهای ناشی از سویه جدید کرونا تحت عنوان JN.1 عمدتا در اروپا و قاره آمریکا گزارش شده‌اند.

تدروس آدهانوم دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در جمع خبرنگاران با اشاره به این که "نرخ مرگ و میر بسیار کمتر از اوج همه‌گیری ویروس کرونا است"، گفت: «با این حال این میزان از مرگ‌های قابل پیشگیری به هیچ وجه قابل قبول نیست.»

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت سویه جدید کرونا را "رایج‌ترین سویه فعلی در جهان" نام برد اما خاطرنشان کرد "از آنجا که این سویه از انواع اومیکرون است، بنابراین واکسن‌های فعلی هنوز هم باید محافظتی روی آن داشته باشند."

آدهانوم افزود اطمینان دارد که "موارد ابتلا به سویه جدید کرونا در کشورهای دیگر روند تصاعدی دارد اما گزارش نشده است." از همین رو او از دولت‌ها در سراسر جهان خواست که نظارت بر موارد ابتلا و دسترسی مداوم به درمان را مد نظر داشته باشند.

او گفت: «ما همچنان از افراد می‌خواهیم تمام توصیه های مرتبط با پیشگیری از کرونا از جمله استفاده از ماسک در صورت نیاز، استفاده از تهویه مناسب در فضاهای شلوغ و انجام تست کرونا را جدی بگیرند و واکسن را فراموش نکنند.»

تا به امروز، هیچ گزارشی مبنی بر این که نشان دهد JN.1 علائم متفاوتی نسبت به انواع قبلی کووید ۱۹ ایجاد می‌کند، منتشر نشده است. اداره آمار ملی بریتانیا تنها مشکلات خواب و اضطراب را به عنوان علائم اضافی این سویه جدید گزارش کرده است.

سازمان جهانی بهداشت ماه مه سال گذشته، یعنی بیش از سه سال پس از شناسایی اولین ویروس در ووهان چین، "پایان همه‌گیری کرونا" در جهان را اعلام کرد.
+6
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.