منوچهر بختیاری(پدر پویا بختیاری) به ۱۸ سال و یوسف یونسی( پدر علی یونسی) به ۵ سال حبس محکوم شدند

دویچه وله: میریوسف یونسی، پدر علی یونسی، دانشجوی بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف به پنج سال زندان محکوم شد. منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری، از کشته‌شدگان آبان ۹۸ نیز در پرونده‌ای جدید به ۱۸ سال زندان محکوم شد.

رضا یونسی، فرزند میریوسف یونسی، شامگاه سه‌شنبه ۱۹ دی‌ماه در صفحه خود در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) از محکومیت پدرش به پنج سال حبس تعزیری خبر داد.

او افزود که به دلیل امتناع یوسف یونسی "از پوشیدن لباس زندان"، این زندانی سیاسی "به جلسه دادگاه برده نشد"؛ موضوعی که "باعث عصبانیت قاضی ایمان افشاری شد" و به این ترتیب قاضی "عملا اجازه دفاع به وکلا نداد".

به نوشته رضا یونسی، وکلای یوسف یونسی "به عدم ارائه هیچ مدرکی از طرف وزارت اطلاعات اعتراض کردند" اما قاضی افشاری این اعتراض را رد کرد.

این جلسه دادگاه روز یکشنبه ۱۰ دی ماه برگزار شده است.

میریوسف یونسی روز ۷ دی‌ماه سال گذشته در شاهرود بازداشت شد و از آن زمان در زندان به‌سر می‌برد.

حدود پنج روز بعد وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای بدون نام بردن از یوسف یونسی از شناسایی "بزرگترین شبکه تأمین مالی و تجهیزات تیم‌های عملیاتی سازمان مجاهدین خلق" و عوامل آن در ایران خبر داد.

این زندانی پدر علی یونسی است؛ علی یونسی، دانشجوی کامپیوتر دانشگاه شریف و برنده مدال طلای المپیاد جهانی نجوم در فروردین‌ماه ۱۳۹۹ بازداشت شد. او سپس به‌اتهام "تخریب، اجتماع و تبانی علیه نظام و تبلیغ علیه نظام" به ۱۶ سال زندان محکوم شد.
محکومیت منوچهر بختیاری به ۱۸ سال زندانارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) روز سه‌شنبه ۱۹ دی‌ماه گزارش داد که منوچهر بختیاری، زندانی سیاسی محبوس در زندان قزوین توسط شعبه اول دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی موسی آصف الحسینی به "۱۸سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق" محکوم شده است.

طبق این گزارش، این حکم بابت پرونده‌ای صادر شده که اخیرا برای این زندانی سیاسی گشوده شده است.

به نوشته هرانا، منوچهر بختیاری بابت اتهام "اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرائم علیه امنیت کشور و تشکیل و اداره گروه در بستر فضای مجازی با هدف برهم زدن امنیت کشور" به ۱۰ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام "نشر اکاذیب" به یک سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و بابت اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشویش اذهان عمومی" به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

او همچنین از بابت اتهام "همکاری با گروه‌های مخالف نظام" نیز به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

هرانا می‌افزاید که این حکم روز سه‌شنبه ۱۹ دی‌ماه در زندان به منوچهر بختیاری ابلاغ شده است.

منوچهر بختیاری روز ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ با خشونت و ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد.

او از سوی دادگاه انقلاب به سه سال و شش ماه حبس، دو سال و شش ماه تبعید و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

آنگونه که منابع حقوق بشری خبر داده‌اند، او از تیرماه سال ۱۴۰۱ در زندان مرکزی قزوین محبوس است.

منوچهر بختیاری پدر پویا بختیاری، از جانباختگان اعتراضات به افزایش قیمت بنزین در آبان ۱۳۹۸ است. به گفته او، پویا به همراه خواهر و مادرش در دومین روز از اعتراضات به راهپیمایی معترضان پیوست که هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان باخت
+7
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  تا زمانی که ملت بیعرضه ایران به بیضه اسلام چسبیده اند، روزگارشان همین و بدتر از این هم خواهد بود! آهای ملت شریف ایران، اگه عرضه دارین همه با هم بلند شین و خودتون و فرزندانتون رو نجات بدین و اگه عرضه ندارین، در همین کثاقتی که آخوندا براتون درست کردی دست و پا بزنین و صداتون هم درنیاد! الان آخوندا قضیه سینما رکس، هواپیمای اوکراینی و کشتی سانچی رو به گردن گرفتن و قبول کردن که کار خودشونه! پس منتظر چی هستین؟؟؟؟؟
  1
  50
  ‌چهارشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  در جوامع اسلامی ، بچه های مردم را می کشند و والدین معترض شان را زندانی میکنند ، لابد منتظرند که والدین مقتول تشکر هم بکنند .
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  پسر کشتی و تخم کین کاشتی / پسر کشته را کی بود آشتی
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  Ali_dk - لونگبو، دانمارک
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  اگر شما راست می گوئید چرا برای دیگران نسخه می پیچید عرضه دارید بروید ایران از مردم دفاع کنید .
  4
  0
  ‌چهارشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  Ali_dk - لونگبو، دانمارک
  اگه خوب خونده باشی، نوشتم "همه با هم"! اگه مردم همه با هم بلند شوند، اونوقت نه آخوند و نه پدر آخوند خواهد توانست جلوی مردم مقاومت کند! همه با هم یعنی شما هم تشریف بیارین البته اگه از ذوب شدگان در ولایت نباشی!
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۲۱ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.