بحران گرانی اجاره بها در ترکیه؛ رئیس بانک مرکزی از پس هزینه مسکن برنیامد و به خانه پدر و مادرش برگشت

یورونیوز: وقتی که حتی رئیس کل بانک مرکزی هم توان پرداخت اجاره بها را ندارد، کارمندان دولت یا کارگرانی که حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند، چه کار باید بکنند؟ این سوالی است که شهروندان ترکیه این روزها در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌کنند.

حفیظه غایه ارکان، رئیس کل بانک مرکزی ترکیه در مصاحبه با رسانه‌های ترکیه از افزایش سرسام‌آور قیمت‌های اجاره استانبول انتقاد کرده و گفته است: «ما نتوانستیم خانه‌ای در استانبول پیدا کنیم. خیلی گران است. به ناچار به خانه پدر و مادرم نقل مکان کردیم.»

صحبت‌های خانم ارکان، واکنش بسیاری از ترک‌ها را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است، چرا که وقتی رئیس ۴۴ ساله بانک مرکزی که سابقه مدیریت در بانک‌های بزرگ بین‌المللی از جمله گلدمن ساکس و فرست ریپابلیک را داشته از پس پرداخت اجاره بها در استانبول برنمی‌آید، یعنی این که اوضاع بازار مسکن واقعا بحرانی شده است.

متأسفانه، این موضوع جدیدی نیست: سما دومانلی، دانشیار دانشگاه، بیش از یک سال پیش با به اشتراک گذاشتن قیمت اجاره یک آپارتمان در استانبول (۱۰۹۴ یورو) و فیش حقوقی خود (۸۹۷ یورو) مشکل بازار مسکن را برجسته کرد.
بر اساس گزارش مرکز تحقیقات اقتصادی و اجتماعی دانشگاه باهچه شهیر (BETAM)، متوسط اجاره ماهانه هر مترمربع در ترکیه در نوامبر ۲۰۲۳، ۱۲۸.۴ لیر ترکیه (۴.۲۰ یورو) و به طور خاص در استانبول۱۶۶.۷ لیر بود. این بدان معناست که اجاره ماهانه آپارتمان ۷۰ مترمربعی در استانبول بدون لحاظ هزینه‌های سربار از جمله هزینه برق و آب، ۳۷۸ یورو بود، در حالی که خالص حداقل دستمزد ماهانه ۳۶۹ یورو بود. قیمت اجاره شامل قبض آب و برق نمی شود.

در ترکیه، متوسط حقوق خالص یک معلم حدود ۸۴۷ یورو در ماه است، در حالی که یک افسر پلیس متوسط حدود ۹۳۸ یورو به خانه می‌برد.

البته در ژانویه ۲۰۲۴، حداقل دستمزد خالص ماهانه به ۵۲۰ یورو افزایش یافت. حقوق کارکنان دولت نیز حدود ۵۰ درصد افزایش یافت. با این حال، انتظار می‌رود اجاره بها همچنان به دلیل تورم و افزایش نقدینگی بالاتر برود.
گزارش آژانس برنامه‌ریزی استانبول (IPA) هم حاکیست که حداقل دستمزد خالص ماهانه در استانبول کمتر از ۱۰۰ درصد میانگین اجاره بها در ۲.۵ سالِ منتهی به سپتامبر ۲۰۲۳ بوده و دستمزد‌ها قادر به پرداخت اجاره بها نبوده‌اند.

گزارش مرکز تحقیقات اقتصادی و اجتماعی دانشگاه باهچه شهیر (BETAM) همچنین نشان می‌دهد که تورم سالانه اجاره بها در اکتبر ۲۰۲۲، ۱۵۹ درصد بوده و در در نوامبر ۲۰۲۳ به ۱۰۶ درصد رسیده که به معنای ناکارآمدی اجرای سیاست دولت مبنی بر اعمال سقف ۲۵ درصدی بر افزایش سالانه اجاره بهاست.
+33
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  تورکها خودشون رو به حماقت زدند. یعنی فکر کردند خارجی ها رو اخراج کنند و ویزا ندهند خانه ها روی دست صاحبان می مانه و مجبورند قیمت پایین تر بدهند ولی قیمت اجاره خانه رابطه مستقیم با هزینه های خانه و هزینه های زندگی و تورم ترکیه هستش. دولت ترکیه به انواع کلک ها هزینه های خانه داشتن رو بالا بردند از طرفی تورم پول ساز برای دولت اردوغان برای صاحبان خانه دردسر بزرگی هستش چرا که اجاره خانه یک توافق حداقل شش ماهه هستش ولی تورم طوری هستش که مبلغ اجاره خانه بعد از شش ماه قطعا سی درصد افت ارزش شش ماه پیش را دارد و بخش عمده کسانی که خانه دارند در ترکیه و قبرس در اروپا و آلمان زندگی میکنند یعنی مثلا اگر الان آپارتمان را 10000 لیر اجاره دادن شش ماه بعد این 10 هزار لیر در خود ترکیه 8 هزار لیر هم ارزش نداره. خروج خارجی ها و به احتمال زیاد کاهش مسافران به ترکیه سال 2024 را به کابوس اردوغان تبدیل خواهد کرد چون اینا فکر میکنند اخراج کردن و ویزا ندادن به خارجی ها برای کار و اقامت فضا برای خود تورکها باز میشه ولی حجم زیادی از سرمایه ها در حال خارج شدن از ترکیه هستش.
  12
  13
  ‌سه شنبه ۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  "در ترکیه، متوسط حقوق خالص یک معلم حدود ۸۴۷ یورو در ماه است" گور پدر ترکهای ترکیه هم کرده. ولی این عدد برای ما إیرانی ها درد اور است. متوسط حقوق یک معلم إیرانی فکر نکنم بیشتر از ١٥٠ یورو باشه. این یعنی در ماه جمهوری اسلامی رسما از جیب هر إیرانی با یک متوسط حقوق ١٥٠ یورو، حدود ٧٠٠ یورو دزدی میکنه. مصاف بر اینکه ترکیه هیچی نداره ولی ایران همه نوع منابع داره. دقیقا همین کامنت رو من حدود یکسال پیش گذاشتم و یک مقایسه سر انگشتی حقوق کارگرهای ایران با کارگرهای کشورهای همسایه ایران رو گفتم. أی بر پدر چپول ها که اخوندها رو بر ایران عزیز مسلط کردن
  12
  13
  ‌سه شنبه ۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۷
  koros_nl - قم، ایران
  یعنی این مدیر محترم مسلمان نیست، بلکه یک انسان است!
  12
  11
  ‌سه شنبه ۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  کاپیتان لیچ. - لندن ، انگلستان
  هر چه سرتون بیاد حقتونه تا زمانی که دنبال رو و طرفدار خردوخان و اسلام و مسجد و روزه و داعش باشید حقتان همینه و از این بد تر هم خواهید دید.اتاتورک بزرگ کشورتان را از گرسنگی و ویرانی و فقر کم کم به سمت پیشرفت و دموکراسی و توسعه آورد .ولی شما نشون دادید که مثل ایرانیها اگر شکمتان سیر باشد بیماری هاری می‌گیرید و جفتک میندازید. و از کشور همسایه تان ایران درس نگرفتید پس منتظر عواقب بدتر از این هم باشید.
  8
  19
  ‌سه شنبه ۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  این هم اقتصاد »چغولیسم« که به بن بست رسید، دیگه چی؟!
  3
  6
  ‌سه شنبه ۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.