محکومیت مهدی یراحی، هنرمند معترض خوزستانی به بیش از دو سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق

مهدی یراحی، خواننده و ترانه‌سرادویچه وله: مهدی یراحی، خواننده معترض اهل خوزستان، به دوسال و هشت ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. این هنرمند بارها صراحتا از معترضان در خیزش سراسری "زن، زندگی، آزادی" حمایت کرده است.

زهرا مینویی، وکیل مهدی یراحی، روز سه‌شنبه ۱۹دی خبر داد که موکلش در مجموع به "۲ سال و ٨ ماه حبس تعزیری و ٧۴ ضربه شلاق تعزیری" محکوم شد.

بر اساس ماده ١٣۴ قانون مجازات اسلامی، یک سال از این حکم قابل اجرا است.

یراحی، خواننده و ترانه‌سرا که با ترانه‌های پاپ عاشقانه محبوب شده بود، همزمان با گسترش اعتراضات "زن، زندگی، آزادی" با انتشار موزیک‌ویدئوی انقلابی "سرود زن" در مهرماه ۱۴۰۱ با معترضان همراه شد و در اولین سالگرد این اعتراضات در پی بازخوانی ترانه ‌"روسریتو در بیار" بازداشت شد. به دنبال انتشار ترانه "روسریتو" قوە‌ قضاییه اعلام کرد کە برای این خواننده به اتهام انتشار "ترانه غیر قانونی و خلاف اخلاق و عرف جامعه اسلامی" پرونده قضایی تشکیل دادە است.

یراحی روز ۲۵ مهرماه با قرار وثیقه ۱۵ میلیارد تومانی به طور موقت آزاد شد.

کاربران شبکه‌های اجتماعی چندبار به نشانه همبستگی با این هنرمند زندانی طوفان توئیتری به پا کرده و ترانه‌های او را در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران همرسانی کرده‌اند. این هنرمند پیش‌تر نیز به دلیل حمایت‌هایش از جنبش اعتراضی مردم از سوی دادستان عمومی تهران "ممنوع‌المعامله" شده بود.

او روز ۲۳ مهرماه سال ۱۴۰۱، تصویری از بخشنامه‌ای از سازمان ثبت اسناد و املاک ایران را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد کە نشان می‌داد به همراه ۵۲ شخص دیگر ممنوع‌المعامله شدە است.

یراحی در آن زمان در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) در واکنش به این بخشنامه نوشت: «راضی‌ام از جرم خودم.»

در جریان خیزش سراسری‌ "زن، زندگی، آزادی" هنرمندان و افراد سرشناس زیادی در کنار معترضان ایستادند و بسیاری از آنها با پروندە‌سازی از سوی قوە‌ قضاییه جمهوری اسلامی و صدور احکام سنگین و محرومیت در حوزه‌های مختلف کاری و اجتماعی روبرو شدەاند.

بسیاری از این هنرمندان علیرغم همه فشارها و تهدیدها اما همچنان از سکوت و تن دادن به خواسته نهادهای امنیتی در جمهوری اسلامی سر باز زده‌اند و به شکل‌های مختلف مخالفت خود را با سیاست‌های جمهوری اسلامی به‌ویژه حجاب اجباری برای زنان ابراز می‌کنند.
+2
رأی دهید
-28

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.