سپاه ۳۰۰ نیروی بسیجی برای کنترل سکوها به قطر اعزام می‌کند

قرار است بیش از ۳۰۰ نفر از اعضای سازمان بسیج کشور، به‌عنوان «حامیان تیم فوتبال» به دوحه، محل برگزاری رقابت‌های جام ملت‌های آسیا اعزام شوند. از این جمع، حدود ۵۰ نفر نیروهای «زن بسیجی» هستندایران وایر، پیام یونسی‌پور
طبق اطلاعات رسیده به «ایران‌وایر»، سازمان بسیج کشور با هماهنگی صورت گرفته از سوی سپاه پاسداران و در همکاری با فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی، قرار است بیش از ۳۰۰ نفر از اعضای این سازمان را به‌عنوان «حامیان تیم فوتبال» به دوحه، محل برگزاری رقابت‌های جام ملت‌های آسیا اعزام کند. از این جمع، حدود ۵۰ نفر، نیروهای «زن بسیجی» هستند.

رقابت‌های جام ملت‌های آسیا از ۲۲دی‌۱۴۰۲، به میزبانی کشور قطر برگزار می‌شود. تیم فوتبال جمهوری اسلامی نیز در گروه C این رقابت‌ها، با تیم‌های فلسطین، امارات و هنگ‌کنگ هم‌گروه شده است.

***
روزی ۲ میلیون تومان غذای اجباری برای بسیجی‌ها در قطر
طبق گفته‌های منبع آگاه ایران‌وایر در فدراسیون فوتبال، هفته آخر آذر۱۴۰۲، جلسه‌ای به میزبانی «هدایت ممبینی»، دبیر کل فدراسیون فوتبال برگزار می‌شود.

موضوع جلسه، به مزایده گذاشتن «تور گردشگران و حامیان تیم ملی» بوده و برخی مدیران آژانس‌های هواپیمایی که مورد اعتماد فدراسیون فوتبال هستند، برای حضور در این جلسه دعوت شده بودند. در این جلسه، هدایت ممبینی، در مورد چگونگی به مزایده گذاشتن و شرایط تور اعزام نیروهای معرفی شده از سوی سازمان بسیج کشور به مدیران آژانس‌های هواپیمایی توضیحاتی داده است.

طبق گفته منبع ایران‌وایر، «تهیه بلیت رفت و برگشت هواپیما»، «اسکان در هتل ۴ یا ۵ ستاره»، «اجاره منظم ون و اتوبوس جهت اعزام نیروها به ورزشگاه‌های محل بازی‌های تیم ملی»، «اعزام روزانه ۱۰۰ نیروی بسیجی به محل تمرین جهت تشویق بازیکنان و قرار گرفتن مقابل دوربین عکاسان بین‌المللی»، «هماهنگی هفتگی برای اعزام نیروها به مراکز خرید و مراکز تفریحی شهر دوحه» و همچنین «تهیه غذای روزانه»، از‌جمله مهم‌ترین موضوعات مورد اشاره دبیرکل فدراسیون فوتبال بوده است.

فرد آگاه به ایران‌وایر می‌گوید که هدایت ممبینی در برخی موارد، تاکید داشته که تصمیم‌گیری برعهده فدراسیون فوتبال نیست و آژانس‌های هواپیمایی موظف به اجرای برنامه هستند. از‌جمله این موارد، به حضور روزانه حداقل ۱۰۰ نیروی بسیجی در محل تمرین تیم ملی و همچنین «تهیه غذای روزانه به مبلغ هر نفر ۲ میلیون تومان» اشاره شده است.

او به ایران‌وایر می‌گوید: «زمانی که موضوع تهیه غذای روزانه ۲ میلیون تومان برای هر تماشاگر بسیجی مطرح شد، گویا برخی از مدیران آژانس‌های هواپیمایی گفته بودند که می‌توانند این هزینه را با اعزام یک یا دو سرآشپز به قطر پایین‌تر بیاورند. اما فدراسیون فوتبال مخالفت کرده و گفته بود هزینه غذای روزانه بازیکنان از سوی نهادهای مربوطه و فدراسیون تامین می‌شود و به شما ارتباطی ندارد.»

این فرد آگاه، به ایران‌وایر می‌گوید که دلیل اصرار و پافشاری هدایت ممبینی دبیرکل فدراسیون فوتبال برای بالا نگه داشتن هزینه‌های اعزام نیروهای تماشاگر بسیجی به قطر، حتی برای برخی از مدیران این آژانس‌ها عجیب بوده است.
چرا فدراسیون نمی‌خواهد هزینه‌های اعزام بسیجی‌ها کاهش یابد؟
«مهدی تاج»، رییس فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی، ۱۲دی‌ در دیدار اجباری بازیکنان و مربیان تیم‌های ملی ایران با «حسین سلامی»، فرمانده سپاه پاسداران گفته بود: «در جریان جام‌جهانی قطر، سپاه هم داخل زمین، هم خارج از زمین را تحت کنترل داشت.» اشاره مستقیم او به حضور نیروهای امنیتی سپاه روی سکوها و در هتل تیم فوتبال بود.

منبع آگاه ایران‌وایر در فدراسیون فوتبال حالا می‌گوید: «طرح حضور تماشاگران بسیجی، از سوی سپاه در اردیبهشت امسال مطرح شد.» او می‌گوید «اتاق ورزش» یا آنچه در ایران به‌عنوان «میز ورزش سپاه» شناخته می‌شود، از بهار ۱۴۰۲ موضوع حضور تماشاگران بسیجی و سپاهی در قطر را پیگیری کرد و هدفش، کنترل سکوهای ورزشگاه‌های دوحه در زمان برگزاری رقابت‌های جام ملت‌های آسیا است.
این منبع آگاه می‌گوید «برخی از این نیروهای بسیجی» هم‌اکنون به کیش رفته‌اند تا کنار تیم ملی که در این جزیره اردو زده، به گفته او، «آماده حضور در قطر» شوند. او می‌گوید: «ما هنوز نمی‌دانیم هزینه این تماشاگران را دقیقا چه نهادی پرداخت می‌کند. فقط مطمئن هستیم که هیات‌رییسه فدراسیون نه‌تنها روی حمایت این تماشاگران از تیم در قطر حساب کرده، که حتی تلاش می‌کند از تامین بودجه این نیروها در قطر، سهمی هم داشته باشد.»

این فرد، دلیل مخالفت هدایت ممبینی با پایین نیامدن هزینه‌هایی مانند «اسکان نیروهای بسیجی در هتل‌های ارزان قیمت» یا «تهیه کردن غذا در قطر بدون پایین آوردن هزینه‌ها از طریق بردن آشپز ایرانی» را، همین موضوع می‌داند.
آیا این نخستین تلاش سپاه برای کنترل سکوهاست؟

این نخستین بار نیست که حکومت تصمیم می‌گیرد از نیروهای نزدیک به خود، برای همراهی تیم فوتبال در رقابت‌های بین‌المللی استفاده کند؛ پیش‌از این در جریان مسابقات جام‌جهانی ۲۰۲۲ نیز که در کشور قطر برگزار شده بود، ۳۵۰ نفر شامل نیروهای فعال حکومت در شبکه‌های اجتماعی و همین‌طور نیروهای برگزیده بسیجی را برای حمایت از تیم فوتبال به این کشور اعزام شده بودند. طبق یافته‌های ایران‌وایر، اعزام این تماشاگران بیش از ۲ میلیون و ۳۶۰ هزار دلار برای دولت ایران هزینه در بر داشت.

هم‌زمانی جام‌جهانی قطر و اعتراضات سراسری در ایران، به‌ویژه با توجه به پیوستن چهره‌های ورزشی به اعتراضات، آن‌چنان جمهوری اسلامی را نگران کرده بود که نظام با هزینه‌ای گزاف، عده‎ای را برای «میدان‌داری» به قطر بفرستد.

۲۴آبان، فایل صوتی لو رفته از جلسه «قاسم قریشی»، جانشین سازمان بسیج با گروهی از خبرنگاران بسیجی نشان می‌داد که نظام، حتی از طرف قطری، برای راه ندادن خبرنگاران ایرانی رسانه‌های خارج از کشور و همکاری با «تماشاگرنماهای بسیجی»، درخواست همکاری کرده است.

مشخص نیست که جمهوری اسلامی برای این همکاری چه میزان هزینه کرده بود، اما طبق گزارش‌ها، مشخصا بیش از ۳۵۰ نفر با هزینه‌های مشترک وزارت ارشاد و سازمان بسیج کشور، به قطر اعزام شده بودند.

روزنامه اینترنتی «فراز»، هزینه اعزام این نفرات که صرفا شامل بلیت هواپیما، اسکان و خورد‌و‌خوراک‌شان بود را، بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلار برآورد کرده بود؛ به عبارتی حدود ۹۰ میلیارد تومان.

اما تاکنون سابقه نداشته که حکومت، تلاش کند جو ورزشگاه‌های کشور را با حضور ۳۰۰ نیروی زن و مرد بسیجی و سپاهی، در رقابت‌های «جام ملت‌های آسیا» در دست بگیرد.
+6
رأی دهید
-43

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا

  پرستوهای دولتی بجنبید تا دیر نشده جای خودتون رو بگیرید
  1
  48
  دوشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  هه هه روزی دومیلیون پول غذا! میشه روزی ٣٨ دلار! یعنی در حد مک دنالد.
  1
  13
  ‌سه شنبه ۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۰۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  در قطر ۵۰ زن بسیجی جوابگوی ۲۵۰ مرد بسیجی خواهند بود ؟!؟
  4
  19
  ‌سه شنبه ۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  Hassan1479 - تهران، ایران
  اون مردها با هم مشغول هستن! کاری به زنها ندارن.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.