اولین فضاپیمای ماه‌نشین آمریکایی طی بیش از ۵۰ سال اخیر به فضا پرتاب شد

یورونیوز: اولین فضاپیمای ماه‌نشین آمریکایی در بیش از پنج دهه گذشته روز دوشنبه به فضا پرتاب شد.

این فضاپیمای ماه‌نشین که ساخت شرکت «آستروبوتیک» است با موشک جدید «یونایتد لانچ الاینس» به فضا پرتاب شد و قرار است روز ۲۳ فوریه برای فرود بر روی سطح ماه تلاش کند.

با این حال مسئولان این ماموریت فضایی از «نشت سوخت» از فضاپیما سخن گفته‌اند. «بحرانی» توصیف شدن این مشکل از سوی آنها به این معنا است که ممکن است ماموریت این ماه‌نشین به شکست بیانجامد.

مشکل «نشت سوخت» از این فضاپیما هفت ساعت پس از پرتاب آن به فضا مشخص شد.

ماه‌نشین «پرگرین» حدود ۴۸ دقیقه پس از پرتاب با موشک جدید «یونایتد لانچ الاینس» از ایالت فلوریدا، در فضا از آن جدا شده بود.

شرکت «آستروبوتیک» امیدوار است بتواند اولین شرکت خصوصی باشد که فضاپیمای خود را به کره ماه می‌فرستد. آمریکا برای برنامه ماه‌نوردی خود به بخش خصوصی روی آورده است.
موشک جدید «یونایتد لانچ الاینس» به فضاناسا در همین راستا بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به ماموریت شرکت «آستروبوتیک» اختصاص داده بود. یک شرکت آمریکایی دیگر به نام «اینتوئتیو مشینز» نیز امیدوار است ماه‌نشین دیگری را ماه فوریه به فضا پرتاب کند.

پرتاب ماه‌نشین‌ها به فضا بخشی از برنامه فضایی آرتمیس ناسا است.

اداره کل ملی هوانوردی و فضا در آمریکا امیدوار است تا پایان دهه جاری میلادی گروهی از فضانوردان را بار دیگر به کره ماه بفرستد. برنامه آرتمیس در واقع مقدمه‌ای برای انجام ماموریت‌های آینده ناسا در کره مریخ خواهد بود.

فرود کنترل‌شده بر روی کره ماه ماموریت دشواری محسوب می‌شود زیرا حدود نیمی از این ماموریت‌ها اغلب شکست می‌خورد.

آخرین ماموریت آمریکایی فرود بر روی کره ماه به ماه دسامبر سال ۱۹۷۲ میلادی بر می‌گردد.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.