نیروهای حکومتی از حضور مردم در مراسم یادبود قربانیان سرنگون‌سازی هواپیمای اوکراینی جلوگیری کردند

 مراسم چهارمین سالگرد سرنگون‌سازی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه در شاهدشهرصدای آمریکا: مراسم چهارمین سالگرد یادبود قربانیان سرنگون‌سازی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران، در شاهدشهر تهران، محل سرنگونی هواپیما، در حالی برگزار شد که نیروهای حکومتی از حضور شهروندان و پیوستن مردم به خانواده‌های جان‌باختگان جلوگیری کردند.

یک شاهد عینی به صدای آمریکا گفت که صبح روز دوشنبه ۱۸ دی، نیروهای گارد ویژه «در محمودآباد شاهدشهر» مستقر شده بودند و «مسجد محمودآباد سمت قبرستان پر از نیروهای سرکوبگر» بود.

شاهد عینی که ساعاتی پیش هم‌زمان با برگزاری مراسم یادبود با بخش فارسی صدای آمریکا گفت‌وگو می‌کرد، تأکید کرد که «همه کوچه‌ها پر از مأمور با ماشین شخصی است» و «خانواده‌ها علی‌رغم محاصره کامل در حال شعار دادن هستند.»

این منبع موثق اضافه کرد که نیروهای حکومتی اجازه پیوستن شهروندان به خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲ را نمی‌دهند.

او همچنین گفت، «من سعی کردم از دو سمت به آنها بپیوندم که جلویم را گرفته‌اند» و اجازه فیلم گرفتن را نیز نمی‌دهند.

به گفته این شاهد عینی، از شامگاه گذشته «ماشین‌ها و موتورهای گارد ویژه را در یکی از باغ‌های بزرگ منطقه روبه‌روی مسجد» در باغی که به گفته او متعلق به یک سپاهی بازنشسته «مولتی‌میلیاردر» است، مستقر کرده‌اند.

او توضیح داد که «موتورها و ماشین‌های گارد ویژه توی باغ» مستقر شده و «خود نیروها در مسجد روبه‌روی باغ اسکان داده شده بودند.»

شاهد عینی عنوان کرد که «جمعیت خیلی زیاد بود» اما نیروهای اطلاعاتی اجازه ملحق شدن مردم به خانواده‌های قربانیان را نمی‌دادند، اما با وجود حضور مأموران، خانواده‌ها «با بلندگو سرود ای ایران می‌خواندند و شعار مرگ بر دیکتاتور سر می‌دادند.»

بنا بر گزارش‌های تصویری منتشر شده در حساب کاربری «انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس۷۵۲» مراسم چهارمین سالگرد سرنگون‌سازی هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران در روز دوشنبه با حضور شماری از اعضای خانواده‌های کشته‌شدگان و سخنرانی برخی از آنان برگزار شد.

خانواده‌های حاضر در این مراسم در محل سقوط این پرواز در منطقه شاهدشهر شعار «فریاد از این بیداد» سر دادند.
تجمع خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراینی، در چهارمین سالگرد ساقط کردن این هواپیما توسط سپاهپدر مریم ملک، از کشته‌شدگان این واقعه، در سخنانی برگزاری «دادگاه نمایشی» توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی را برای رسیدگی به پرونده شلیک موشک‌های سپاه به این هواپیمای مسافربری محکوم کرد.
سخنرانی پدر مریم ملک، از جانباختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ و محکوم کردن دادگاه نمایشیخانواده‌های جان‌باختگان سرنگون‌سازی هواپیمای اوکراینی تأکید کردند که چهار سال پیش «در این ساعت‌ها نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در حال غارت کردن اموال مسافران بودند و با بولدوزر بقیه وسایل و پیکرهای آنها را دفن می‌کردند و می‌سوزاندند» اما «خانواده‌ها همچنان خواهان محاکمه تمامی آمران و عاملان» این واقعه هستند.
قرائت بیانیه انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ در محل سرنگونی هواپیما- شاهد شهرانجمن خانواده‌های پرواز پی‌اس۷۵۲ تأیید کرده که در این مراسم حضور نیروهای حکومتی «مورد توجه بود و اگرچه در حال گرفتن عکس و فیلم از بازماندگان بودند، اما خانواده‌ها، بدون توجه به آنها، مراسم را برگزار کردند.»
 سخنرانی مادر حامد اسماعیلیون درباره ممنوع‌الخروج شدن خود در شاهدشهر: شما باید از ما بترسید  مادر مهربان بدیعی، از جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ می‌گوید: «انتقام سخت گرفته شد»
+29
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا

  مقایسه افراد در این مراسم با مراسم قاسم کتلت. گروهی مرتب، تمیز ، از قشر مفید جامعه. نه لاشخور نه دنبال ساندیس. البته با خودشون بمب هم نیاوردن. با وجود این همه نیروی انتظامی حالا معلوم شد کی از کی می‌ترسه
  1
  22
  دوشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.