دریافت پول از خارج از کشور؛ سناریوی جدید قوه قضاییه برای توجیه شلاق زدن رویا حشمتی

رویا حشمتی، دختر جوانی که حاضر نشد در برابر دادگاه و مجازات شلاق تن به حجاب اجباری دهددویچه وله: افشاگری رویا حشمتی در مورد چگونگی اجرای حکم شلاق به خاطر سرپیچی او از حجاب اجباری انعکاسی گسترده یافت و قوه قضاییه به صرافت یافتن اتهام جدیدی برای او افتاد؛ دریافت پول از خارج از کشور.

رویا حشمتی، زن جوانی که در حساب اینستاگرام خود شرح کاملی از مقاومتش در برابر حجاب اجباری و چگونگی شلاق زدنش توسط یک مرد را منتشر کرد، اکنون با اتهام جدیدی روبرو شده است.

مازیار طاطایی، وکیل او به  روزنامه شرق گفته است که اتهام او ابتدا  "حضور در معابر بدون حجاب شرعی" عنوان شد، اما دادسرای ناحیه ۳۸ ارشاد پرونده او را "با عناوین اتهامی جداگانه و دو کیفرخواست مجزا" به مجتمع قضائی ارشاد و دادگاه انقلاب ارجاع داد.

بنا بر این گزارش اتهام رویا حشمتی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، تبلیغ علیه نظام بود و در شعبه ۱۰۹۱ مجتمع قضائی ارشاد "حضور در معابر بدون حجاب شرعی، جریحه‌دار کردن عفت عمومی، تولید محتوای مبتذل و تشویق مردم به فساد".

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب او را به یک سال حبس محکوم کرد که قرار بود که یک‌بیستم آن اجرا شود و او دو روز از این حکم در زندان ماند.

اما شعبه ۱۰۹۱ مجتمع قضائی ارشاد او را به اتهام "حضور در معابر بدون حجاب شرعی" به ۱۳ سال و ۹ ماه حبس و پرداخت یک میلیون و ۲۵۰ هزارتومان جزای نقدی، بابت اتهام "تشویق به فساد و فحشا" به تحمل ۱۲ سال و شش ماه زندان، برای اتهام "جریحه‌دارکردن عفت عمومی" به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و بالاخره به اتهام "ساخت و انتشار آثاری که عفت عمومی را جریحه‌دار می‌کند"، به تحمل یک سال و سه ماه حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۱۰۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم کرد".

به دنبال اعتراض به این حکم و تجدیدنظر آن، شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، حکم به پرداخت جزای نقدی و شلاق تغییر می‌کند. حکم او به نوشته شرق در روز مادر اجرا می‌شود.
رویا حشمتی در حساب اینستاگرامی خود توضیح می‌دهد که چگونه حتی در راهروهای دادسرا و محل اجرای مجازات در برابر سر کردن حجاب مقاومت کرده، چطور دست‌های او را از پشت بسته و به زور روسری به سرش کرده‌اند و چطور او را مجبور کرده‌اند روی تختی بخوابد تا بر تمام بدنش شلاق بزنند و او به نام زن و به نام زندگی زیر شلاق دوام آورده است.

او نوشت: « «مردک شروع کرد به زدن شانه‌هام، کتفم، پشتم، باسنم، رانم، ساق پام. باز از نو تعداد ضربه‌ها رو نشمردم. زیر لب می‌خوندم به‌نام زن به‌نام زندگی، دریده شد لباس بردگی، شب سیاه ما سحر شود تمام تازیانه‌ها تبر شود.»
رویا بعدا و برای جلوگیری از سوءاستفاده اشخاص ناشناس از این پست، صفحه اینستاگرام خود را بست. زیرا برخی کاربران تصاویری از بدن‌های شلاق‌خورده را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند که ربطی به رویا حشمتی نداشت و خود او نیز نوشت که هیچ تصویری از بدنش منتشر نکرده است.
اما اسکرین‌شات نوشته‌های او در شبکه‌های اجتماعی انعکاس وسیعی یافت.
پاپوش جدید قوه قضاییه
با جنجالی شدن اجرای این حکم خبرگزاری میزان مدعی شد که محکومیت رویا حشمتی "موضوع دیگری دارد" و او "در مقطعی با وصل‌شدن به یک جریان سازمان‌یافته در خارج از کشور و دریافت مبالغی، در ساعات مشخص در مکان‌های پر رفت و آمد به ترویج اباحه‌گری با وضعیت بسیار زننده در خیابان‌های شهر تهران پرداخته" است.

وکیل رویا حشمتی به شرق می‌گوید که موکلش "محکومیتی در این زمینه ندارد و اگر او عضویت و ارتباطی با گروه‌های خارج از کشور داشت، باید در کیفرخواستش ذکر می‌شد و موضوع محکومیت قرار می‌گرفت".

او تأکید می‌کند: «این موضوع صرفا یک ادعاست و چون موضوع محکومیت موکلم نبوده است، صرفا در قالب ادعا قابل طرح است و پیگیری آن هم منوط به درخواست موکلم است.»

از جمله موارد  پرسش‌ برانگیز حضور یک مرد هنگام اجرای حکم است. شرق به نقل از سمیرا مقدسی، وکیل پایه یک دادگستری نوشت: «روایت رویا حشمتی کمی مبهم است زیرا طبق قانون و رویه قضائی اجرای حکم شلاق برای زن توسط مرد امکان‌پذیر نیست و این را وکیل محترم ایشان باید متذکر می‌شد. هرچند از جزئیات بی‌اطلاعیم. امیدوارم پاسخ رسمی قوه قضائیه قانع‌کننده و مستدل باشد».
وکیل او گفته چون در اتاق نبوده نمی‌تواند اظهار نظری در این باره کند، اما دیده که موکلش "به همراه خانم و آقایی رفتند پایین" و دلیلی ندارد که موکلش "بخواهد دروغ بگوید".
+40
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  این زن مظهر شجاعت و مبارزه در برابر کثیف ترین و خونخوارترین حکومت‌ جهان است. بی شک ما پیروز خواهیم شد چون اینچنین زنانی در کشور داریم که با بی رحم ترین آدم کشان مبارزه می کنند. درود بر او
  2
  50
  دوشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  بی شرفهای ابله ، عنوان اتهاماتشون هم مثل وجود کثیفشون مشمئز کننده و مسخره است ! در اینجا خیلی از ایرانیها گه گاه برای خانواده‌هاشون بعنوان کمک خرج پول میفرستند ، پس باید همشون رو گرفت و شلاق زد !؟ اینها که در مسخره گی و نوآوری در حماقت نوبرند ، میگفتند اتهام ایشون ، به سطل زباله ریختن چادر و چاقچول بدون مجوز از وزارت ارشاد بوده !!
  1
  23
  دوشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.