شهلا لاهیجی، نویسنده و ناشر ایرانی، در ۸۱ سالگی درگذشت

شهلا لاهیجی در سال ۲۰۰۱ جایزه «آزادی نوشتن» را از انجمن جهانی قلم دریافت کردرادیو فردا: شهلا عبدالله‌زاده لاهیجی، نویسنده، مترجم و مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان ایران، دوشنبه ۱۸ دی‌ماه در بیمارستانی در تهران درگذشت.

حساب کاربری روزنامه شرق در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) خبر داد که او پس از یک دوره بیماری درگذشته است. خبرگزاری‌های ایران نیز این خبر را تایید کرده‌اند.

خانم لاهیجی متولد سال ۱۳۲۱ در تهران بود که تا پیش از راه‌اندازی انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در سال ۱۳۶۲، فعالیت‌های مختلفی از جمله روزنامه‌نگاری، نویسندگی و اشتغال در روابط عمومی سازمان زنان ایران انجام داده بود.

این نویسنده و مترجم علاوه بر انتشارات روشنگران، بعدها مؤسسه پژوهشی مرکز تحقیقات زنان را نیز بنیان نهاد.

خانم لاهیجی در سال ۲۰۰۱ جایزه «آزادی نوشتن» را از انجمن جهانی قلم دریافت کرد.

انتشارات روشنگران در دوران مدیریت خانم لاهیجی علاوه بر انتشار کتاب‌هایی در حوزه سیاسی و زنان، ناشر اختصاصی آثار بهرام بیضایی، نمایشنامه‌نویس و فیلمساز شهیر ایرانی، نیز بوده است.

از جمله آثار شهلا لاهیجی می‌توان به «تصویر زن در آثار بهرام بیضایی»، «پژوهشی در هویت تاریخی زنان ایران (مشترک با مهرانگیز کار)»، «شناخت هویت زن ایرانی در گستره پیش‌تاریخ و تاریخ» و همچنین در «گستره مادها، هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان و ساسانیان» اشاره کرد.
+10
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.