معرفی بهترین رژیم‌های غذایی برای کنترل وزن، توسط محققان هاروارد

در رژیم‌های غذایی کم‌کربوهیدرات، چیزی که به حفظ وزن کمک می‌کند، کیفیت غذاست و نه فقط کمیت غذا.دویچه وله: اغلب ما برای کاهش وزن به سراغ رژیم های غذایی کم کربوهیدرات می‌رویم ولی مطالعه‌ای جدید توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد که "در رژیم‌های غذایی کم‌کربوهیدرات، چیزی که به حفظ وزن کمک می‌کند، کیفیت غذاست و نه فقط کمیت غذا. "

به نوشته نشریه پزشکی Everyday Health، این تحقیق که ۲۷ دسامبر ۲۰۲۳ در مجله JAMA منتشر شده، الگوهای تغذیه‌ای ۱۲۰ هزار نفر را در طول ۳۰ تا ۴۰ سال دنبال کرد تا تأثیر پنج نوع مختلف از رژیم‌های کم کربوهیدرات بر وزن را بررسی کند.

در این مطالعه شرکت‌کنندگان هر چهار سال یک‌بار از طریق یک نظرسنجی گزارش‌های خود درباره رژیم‌های غذایی و وزن خود را ارائه می‌دادند. پژوهشگران رژیم‌های غذایی شرکت‌کنندگان را بر اساس تطابق آن‌ها با پنج دسته از رژیم‌های کم کربوهیدرات ارزیابی کردند که همه آن‌ها شامل ۳۰ تا ۴۰ درصد کربوهیدرات بودند:

رژیم غذایی که مصرف انواع کربوهیدرات ساده و پیچیده را به طور کلی کاهش می داد.

رژیم غذایی کم کربوهیدرات بر پایه پروتئین‌ها و چربی‌های حیوانی.

رژیم غذایی کم کربوهیدرات با تاکید بر مصرف بیشتر سبزیجات و چربی‌های گیاهی.

رژیم غذایی سالم کم کربوهیدرات با تاکید بر پروتئین‌های گیاهی، چربی‌های سالم و غلات و قندهای تصفیه نشده.

رژیم غذایی بر  پایه پروتئین‌های حیوانی از جمله سوسیس، بیکن و کالباس، چربی‌های ناسالم و کربوهیدرات از منابع ناسالم مانند نان و غلات فرآوری‌شده بود.

این مطالعه نشان داد که "رژیم‌های غذایی متشکل از پروتئین‌ها و چربی‌های گیاهی و کربوهیدرات‌های سالم (در مقایسه با چهار الگوی غذایی دیگر) به طور قابل توجهی با کاهش کندی طولانی‌مدت وزن مرتبط بودند."

این نکته ثابت شده که رژیم غذایی حاوی پروتئین‌ها، چربی های گیاهی کربوهیدرات های سالم در کاهش چربی مضر شکم بسیار موثر هستند و منجر به کاهش تری گلیسیرید و افزایش قابل توجه کلسترول HDL (کلسترول خوب) می‌شوند. آنها همچنین نقش مهمی در کاهش فشار خون و سطح قند خون دارند.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.