۵ غربالگری سرطان که نباید در سال ۲۰۲۴ میلادی فراموش کنید

ماموگرافی به پزشکان کمک می‌کند تا تغییرات پستان را در طول زمان مقایسه کننددویچه وله: متخصصان سلامت لیستی از غربالگری‌های پیشگیری‌کننده از انواع سرطان را که در سال ۲۰۲۴ باید برای همه ما اولویت داشته باشند، معرفی کرده‌اند.

به گزارش Healthline، غربالگری سرطان می‌تواند به تشخیص زودتر سرطان کمک کند تا روند درمان اثربخش‌تر باشد. پزشک شما با بررسی عوامل خطر از جمله: سن، جنس، تاریخچه خانوادگی و موقعیت جغرافیایی و شغلی، تشخیص می‌دهد که کدام غربالگری برای شما بهتر است.

دکتر رابرت اسمیت، متخصص آنکولوژی در انجمن سرطان آمریکا، می‌گوید: «غربالگری سرطان زمانی بهترین نتیجه را دارد که به طور منظم طبق دستورالعمل انجام شود. با افزایش انواع خاصی از سرطان‌ها مانند سرطان پستان، روده و ریه، اهمیت بررسی‌های پزشکی هرچه بیشتر می‌شود.»

ماموگرافی
 
ماموگرافی گرفتن "عکس اشعه ایکس از پستان" است که به پزشکان کمک می‌کند تا تغییرات پستان را در طول زمان مقایسه کنند و گاهی تا ۳ سال قبل از بروز علایم، سرطان را شناسایی کنند. زنان بعد از ۴۰ سالگی می‌توانند این غربالگری را انجام دهند.

غربالگری سرطان دهانه رحم

"تست HPV و تست پاپ اسمیر" دو آزمایشی هستند که برای تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم یا پیشگیری از آن بسیار کمک‌کننده هستند. تستHPV، ویرس پاپیلومای انسانی را که می‌تواند باعث تغییرات سلولی در دهانه رحم شود، شناسایی می‌کند. اگر HPV به خودی خود از بین نرود، می‌تواند باعث زگیل تناسلی و سرطان شود. تست پاپ اسمیر، تغییرات سلولی دهانه رحم را بررسی می‌کند که در صورت عدم درمان می‌تواند به سرطان دهانه رحم تبدیل شود. معمولا بعد از ۱۸ سالگی این غربالگری‌ها شروع می‌شود.

غربالگری کولورکتال

بهتر است هم زنان و هم مردان ۴۵ تا ۷۵ ساله از نظر "سرطان کولورکتال" (سرطان روده بزرگ) غربالگری شوند. کولونوسکوپی رایج‌ترین غربالگری برای سرطان کولورکتال است.


غربالگری سرطان پروستات

آزمایش خون، "آنتی ژن اختصاصی پروستات "PSA را شناسایی می‌کند. PSA پروتئینی است که توسط سلول‌های غده پروستات اعم از طبیعی یا سرطانی، ساخته می‌شود. هرچه سطح PSA بالاتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان پروستات بیشتر است. این غربالگری معمولا بعد از ۵۰ سالگی انجام می‌شود. اما در مردانی که یک خویشاوند درجه یک مبتلا با سن کمتر از ۵۰ سال دارند، از ۴۰ سالگی باید از  نظر ابتلا به سرطان پروستات غربالگری شوند.

غربالگری سرطان ریه

"اسکن توموگرافی کامپیوتری با دوز پایین" تنها آزمایش غربالگری توصیه شده برای سرطان ریه است. افرادی که شرایط زیر دارند، سالی یکبار غربالگری سرطان ریه انجام دهند:

اگر سابقه سیگار کشیدن، یک بسته در روز برای ۲۰ سال یا دو بسته در روز برای ۱۰ سال داشته‌اید.

اگر در حال حاضر سیگار می‌کشید یا قبلاً سیگاری بودید ولی در ۱۵ سال گذشته آن را ترک کرده‌اید.

اگر بین ۵۰ تا ۸۰ سال سن دارید.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.