اطلاعاتی درباره انفجار تروریستی ۱۳۵۳؛ نام تروریستی که سرایدار جنرال الکتریک را کشت بر دانشگاه صنعتی آریامهر!

دو عکس از عبدالله سلیمانی که از سوی خانواده در اختیار نجات بهرامی قرار گرفته استکیهان لندن: نجات بهرامی نویسنده و روزنامه‌نگار‌ برای نخستین بار اطلاعات تازه‌ای از حادثه‌ تروریستی انفجار در شرکت جنرال الکتریک در سال ۱۳۵۳ منتشر کرد. در آن عملیات تروریستی که یک بمب‌گذاری توسط مجید شریف واقفی از اعضای سازمان مجاهدین خلق بود، سرایدار جنرال الکتریک کشته شد.

این نویسنده در پستی که در شبکه ایکس منتشر کرده نوشته  است:«هفته‌ی گذشته پستی درباره‌ی حادثه‌ی تروریستی انفجار در شرکت جنرال الکتریک در سال ۵۳ منتشر کردم و از قاتل مشهور یعنی مجید شریف واقفی و مقتول گمنام این جنایت یعنی سرایدار شرکت نوشتم. نام این فرد «عبدالله سلیمانی» و سرایدار شرکت جنرال الکتریک بود که در سال ۵۳ در انفجار بمبی که در این شرکت کار گذاشته‌ بودند، جانش را از دست داد.»

بهرامی در ادامه نوشته است: «‏تروریست‌ها بمب را داخل یک گلدان کار گذاشته‌ بودند و گلدان را روی ماشین صاحب شرکت قرار داده بودند و زمانی که سلیمانی گلدان را می‌بیند و می‌خواهد بردارد، بمب منفجر شده و آن فاجعه به بار می‌آید.»

به گفته نجات بهرامی، ‏عبداله سلیمانی در سال ۱۳۰۶ در روستای میلاجرد استان مرکزی متولد شد و در سال ۱۳۳۰ ازدواج کرد و سپس به تهران نقل مکان نمود. او چند سال با خانواده‌اش در زیرزمین شرکت جنرال الکتریک زندگی می‌کرد تا اینکه توانست در افسریه تهران قطعه زمینی بخرد و خانه‌ای بسازد.

‏وی صاحب ۹ فرزند بود که در سال ۵۳ و زمانی که کشته شد، بزرگترین فرزند او ۲۲ سال داشت و سرباز بود و آخرین فرزندش ۵ ساله بود. بعد از آن انفجار فاجعه‌بار همسرش با ۹ فرزند تنها ماند و با سختی و مشقت این بچه‌ها را که  ۷ پسر و ۲ دختر هستند، بزرگ  کرد.

‏گوهر آقابیگی همسر عبدالله سلیمانی در سال ۱۳۸۵  چشم از جهان فرو بست و طبق وصیت‌اش وی را در کنار مزار همسرش در قطعه ۴ «بهشت زهرا»ی تهران دفن کردند.
در همین ارتباط نجات بهرامی پیشتر در پست دیگری که در شبکه ایکس منتشر کرده بود نوشته بود: «آیا نام صفیه حیدری و دخترش حلیمه ۱۵ ساله که کارشان رختشویی و کارگری بود و در سال ۱۳۵۱ در بمب‌گذاری هم‌حزبی‌های مجید شریف واقفی بر سر راه مستشار آمریکایی در تهران کشته‌شدند، به گوش‌تان خورده؟ اما تا بخواهید سرودهای انقلابی در مدح این قاتل‌ها شنیده‌اید. بزرگداشت‌ها برایشان را دیده‌اید و تاکیدها بر تداوم راهشان را خوانده‌اید.»

وی در ادامه نوشت بود: «حلیمه حیدری‌ها و آن سرایدار بی‌نام‌ و‌ نشان جنرال الکتریک و حتی آن زن و مردی که در سیاهکل تروریست‌ها را لو داده و گرفتند و در مستند پرویز ثابتی برای اولین بار دیدیم‌شان، شهروندانی بودند که زندگی‌شان را می‌کردند اما این قماش به آنها اجازه ندادند. رستاخیر سال‌های اخیر ایران درواقع خروج «این جنس از مردمان» از انفعال و طغیان آنها علیه جنون سرخ و سیاه است.»

در این میان، جمهوری اسلامی در همان ماه‌های نخست روی کار آمدن، نام «دانشگاه صنعتی آریامهر» در تهران را به «دانشگاه صنعتی شریف» تغییر داد آنهم در گرامیداشت تروریستی که پس از اختلافات فکری و  ایدئولوژیک در سازمان مجاهدین خلق، در یک پاکسازی درون‌سازمانی توسط خود این سازمان که رهبرانش به مارکسیسم گرایش پیدا کرده بودند، کشته شد! سازمان مجاهدین خلق در نهایت نیز به یک گروه مسلح و تروریستی اسلامی- مارکسیست تبدیل شد در حالی که دیگر گروه‌های مسلح و تروریستی در جبهه‌ی چپ نیز درواقع مارکسیست- اسلامی بودند و همین آنها را در دوران وقوع انقلاب ۵۷ به یکدیگر نزدیک می‌کرد.

مجید شریف واقفی که از رهبران سازمان مجاهدین بود، از آنجا که اصرار بر هویت اسلامی این گروه داشت و در نهایت هم توسط برادران هم‌مسلک خود کشته شد، به دلیل پافشاری بر عقاید اسلامی‌اش، مورد اقبال و گرامی‌داشت جمهوری اسلامی است و حکومت به این بهانه که وی دانشجوی دانشگاه صنعتی آریامهر بود، نام این دانشگاه را به «شریف» تغییر داد. این در حالیست که بسیاری از نسل‌های جوان و دانشجویان جدید این دانشگاه از مناسبت نام «شریف» برای این دانشگاه بی‌اطلاع هستند و فکر می‌کنند که حکومت این نام را به دلیل ادعای «شرافت» بر این دانشگاه مهم و معتبر ایران گذاشته است!

بارها گروه‌های متعددی از دانشمندان و چهره‌های علمی، پس از درگذشت مریم میرزاخانی، در بیانیه‌هایی خواستار این شدند تا دانشگاه «شریف» (آریامهر) که اسم یک مجاهد خلق بر آن گذاشته شده، به «مریم میرزاخانی» تغییر نام دهد.
مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی که در سال ۲۰۱۴ به عنوان نخستین زن جهان موفق به دریافت مدال «فیلدز» مهم‌ترین جایزه بین‌المللی ریاضی شده بود در دانشگاه صنعتی آریامهر تحصیل کرده بود. وی در ۲۳ تیر ۱۳۹۶ بر اثر ابتلا به بیماری سرطان در ۴۰ سالگی در آمریکا درگذشت و در همانجا به خاک سپرده شد.

اما جمهوری اسلامی ترجیح داده بجای نام یک زن دانشمند و ریاضیدان، اسم یک تروریست بر یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایران بماند.

این دانشگاه دولتی در سال ۱۳۴۴ با نام «دانشگاه صنعتی آریامهر» تأسیس و شروع به کار کرد و خیلی زود از نظر سطح آموزش عالی در ردیف دانشگاه‌های معتبر خاورمیانه و جهان قرار گرفت. با وقوع انقلاب اسلامی، گذشته از نامگذاری بی‌مسما بر آن، این دانشگاه نیز مانند دانشگاه‌های دیگر با موج پاکسازی و اخراج و دانشجویان سهمیه‌ای و افزودن واحدهای اسلامی و مذهبی نتوانست به مسیر رشد خود ادامه دهد و صدها دانشجوی آن پس از پایان تحصیلات راهی خارج کشور شدند.

دست مجید شریف واقفی (که در اردیبهشت ۵۴ به دستور رهبری مجاهدین کشته شد) و همسرش لیلا (صدیق) زمردیان (که در دی‌ماه ۵۵ با خوردن سیانور خودکشی کرد) در خرداد ۱۳۵۳ به خون عبدالله سلیمانی سرایدار شرکت جنرال الکتریک آلوده شد.

روشنگری درباره‌ی واقعیت نام کنونی این دانشگاه و دلایل انتخاب آن برای این مرکز علمی مهم تهران از این نظر اهمیت دارد که نشان داده شود تغییر نام این دانشگاه از  یک «چریک اسلامی» به نام دانشمندی که در این مرکز علمی تحصیل کرده و برای ایران افتخار آفریده و به دانش ریاضی فراتر از مرزهای ایران خدمت کرده، بسیار مهم‌تر از یک تغییر نام ساده است. آنهم در حالی که سوم ماه مه برابر با ۱۳ اردیبهشت که زادروز مریم میرزاخانی است به عنوان «روز جهانی زن در ریاضیات» نامگذاری شده است.
+55
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  امروز با گذشت نیم قرن آشکار شده ؛ که بسیاری از ان جوانان آرمان جو که درسازمانهای چریکی فعال بودند جنایات غیر قابل توجیه انجام دادند . یکبار به یکی از فداییان گفتم که اعضاس سازمان شما یک کارخانه دار بیگناه را کشتند . خانواده و کودکان او از ترس به امریکا مهاجرت کردند . آیا شایسته نیست که در حد یک اعلامیه از خانواده او عذرخواهی کنید . پاسخی نداد .
  33
  62
  یکشنبه ۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  .... به قبر هر چی چپیه.
  32
  36
  یکشنبه ۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۰۴:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  چپ جماعت یعنی حسادت و عقده. حسادت خانمان برانداز و هرگونه جنایتی را توجیه میکند. از وقتی روئسای مجاهدین به پول رسیده اند دیگر از همه جای امپریالیست ها هم می خورند
  7
  28
  یکشنبه ۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  با روی کار آمدن حزب بعث عربی‌ در سوریه.مصر و عراق. یک جنبش عربی‌ ناسیونالسیتی به وجود آمد. که بند اول آن دشمنی با ایران بود. مدعی بودن که خوزستان قسمتی از سرزمین‌ها اعراب است و باید جدا شود، سازمان چیریک‌ها فداهی و حزب توده از این نظریه دفاع چون اعتقاد حزب بعث یک حزب سوسیالیستی می‌‌باشد. مجاهدین و ملی‌ مذهبی عملا از این نظریه دفاع نمی‌‌کردند. ولی‌ بدشان نمی‌‌آمد. چون اعتقاد دشمن ایران اسراهیل است نه بردران مسلمان عرب "خاطرات سنجابی در کتاب ۷۰ سال خاطره و سیاست." ولی‌ چه ربطی به مقاله دارد؟ ا ایجاد حزب بعث .روسیه آن زمان مصر. سوریه.عراق را با مدرنترین سلاح آن زمان مسلح کرد به امید حمله این سه کشور به ایران. از آن طرف محمد رضا پهلوی بر مقابله و مدرن کردن ارتش ایران. آمریکا را راضی‌ کرد که ف‌۴ را به ایران بفروشد. در آن زمان ایران تنها کشور دنیا بود که آمریکا حاضر بود ف‌۴ را بفروشد.مستشارن نظامی آمریکا برا بررسی کردن که چه شهری در ایران از همه مناسب تر است به ایران.و برنامه ریزی.
  6
  15
  یکشنبه ۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  ادامه .منجمله پول شفر و جاک ترنر.دو افسر امریکاهی. دو مجاهد در ۶ صبح در تهران هر دو را با مسلسل ترور و کیف دستی‌ آن‌ها را دزدیدند که حامل تمام اسرار نظامی تحویل ف‌۴ به ایران بود. چون خودشان اسلامی بودند و رابطه مستقیم با روسیه نداشتند از طریق حزب توده و چیریک‌ها این اسناد را در اختیار KGB قرار دادند. آیا پولی‌ در مقابل آن گرفتند یا نه نمی‌‌دانم. ولی‌ با هزینه گزاف مجبور دباره تمامی این برنامه نظامی را عوض کرد. همه این‌ها به جهنم. پس مانده تفاله این‌ها امروز در آمریکا و اروپا.حامی‌ صلح و ضد خشونت شده. عشق آن‌ها ولی‌ پوتین و فلسطین است. پول فعالیت در راه فلسطین را ولی‌ از همان کسانی می‌‌خواهند که ترور می‌‌کردند.آنچه ۵۷ بر وجدان خود دارد. وحشتناک است. سنگ است .زنجیر است. برده که به همه چیز می‌‌چسبد و مانع هرگونه دگر اندیشی‌ است. باز نگری و روشن شدن.چه بودیم چه شدیم؟ عامل فلج کردن دوباره پرواز ما. سم ریختن. سم فقط ماده نیست. فلسطین است. غزه است.کلام است. سیونیست. امپریالیست.اکراین و پوتین.۵۷ ما قشری است که کرکس است ولی‌ هرگز پرواز نمی‌‌کند. مثل مار می‌‌خزد و نیش می‌‌زند .
  6
  14
  یکشنبه ۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ...به قبر ..... و هرچی فاشیسته ازگله
  7
  7
  یکشنبه ۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  سعی نکنید اخونها و جمهوری اسلامی رو چپی معرفی کنید چون مثل خود....تون و تمامی فاشیستها و تمامیت خواه و س...طلبها ..... هستن. بی سوادهای ....
  10
  3
  یکشنبه ۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  antifascism - تهران، ایران
  خیر عزیز دلم. مذهبی ها چپول نیستند ولی چپول ها بعلت بیماری حسادت دور هر کس حلقه میزنند که شعارهای الاپلنگی مبارزه با امپریالیسم را سر بدهد.حتی به اصل ماهیت حکومت هم کار ندارند و با ان شعارها اندکی خنک میشوند. البته در مذهبی ها هم حسود بسیاران است مثل کسانیکه با کارخانه داران یهودی و بهائی عناد میورزیدند.
  4
  8
  دوشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۰۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  ضمنا شما تا دیروز شعار پان ترکیسم و مرگ بر فارسی زبانان ول میکردی و حالا ضد فاشیسم شده ای!؟ جل الخالق
  2
  8
  دوشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۰۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  من علنی دارم میگم شدیدترین نوع تفکر و شخصیت چپی یعنی آنارشیست تندرو هستم. شما که همش چپ چپ میکنید خودتون چی هستید. شجاعت داشته باشید نوع تفکری که با افکار یا امیال شما همراستا هم اعلام میکنید. زیر لحاف که نمیشه تفکرتون رو مخفی کنید اگر ادعای مبارزه دارید.اون رضا پالانیتون ادمی با افکار چپی اما مایل به سلطان شدن هست. بقیه هم که دنبال یه آخور میگردن درست شبیه عمال جمهوری اسلامی فاشیست فارسیسم شیعه اخوندی پاسداری
  2
  1
  دوشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  من دشمن هر فاشیستی هستم. فاشیستتر از پانفارسهای عقده حقارت تاحالا ندیدم. پانفارسها به شدت متوم زیاده خواه و تمامیت خواه و بی رحم هستن. با توجه به برخورد نزدیکی که با فرماندهانارشد سپاه داشتم این حکومت دست نشانده آخونی سپاهی هسته فکری قومی فاشیستی پانفارسی در کاور شیعه گری داره. ورژنی مثل همون حکومت دست نشانده پالانی ها.
  2
  1
  دوشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  antifascism - تهران، ایران
  درست است عزیزم. من هم ضد فاشیست هستم. اما تو ضد فاشیست نیستی بلکه ضد زبان فارسی هستی. این درست مثل اینست که بگوئی هرکس انگلیسی حرف زد لاجرم انگلوساکسون است. تعداد همان ترک هائی که فارسی حرف میزنند چند برابر ترک هائی است که فارس واقعی از نظر نژادی هستند. من خودم فارس نیستم و اهل ایران هستم. پس چرا من این قبیله ی فارس ها را نمی بینم. کجا هستند؟ به من و دیگران نشان بده . اما اگر ضد گویش هستی پس نه فارسی حرف بزن و نه بنویس و دیگر این همه از ضدیت با زبان فارسی خودت را ازار نمی دهی. اگر که سواد تاریخی داشته باشی که شیعیگری را ترکان صفوی ساکن اذربایجان اورده و در ایران انتشار داده اند. در این میان پیدا کن پرتقال فروش را
  1
  4
  ‌سه شنبه ۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۰۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  antifascism - تهران، ایران
  دیگر اینکه امروزه زمان پیروی از یک مذهب و یا مکتب ثابت (و نژادی و قومیتی) به پایان رسیده است. هر نوع حکومت مذهبی و مکتبی به شکست و تباهی می انجامد. امروزه "ایدئولوژی متغییر" داریم. در این ایدئولوژی شما کورکورانه به طرف یک مذهب و مکتب نمیروید بلکه مردم بر اساس زمان و مکان بهترین گزینه ها را انتخاب و به مورد اجرا میگذارند.حتما با کلمه ی "ایدئولوژی متغیر" تازه اشنا شده ای. چون نه پیغمبری دارد و نه کسی مثل کارل مارکس اصولی را تدوین کرده است. در ایدئولوژی متغییر مردم در پی انتخاب بهترین ها از تمام فرهنگ های دنیا هستند. مهم نیست چه کسی ان راه را پیشنهاد داده است. بر اساس دموکراسی عقاید در دیگی می جوشند و بهترین ها گزینه میشوند. از انجا که هیچ چیز برای همیشه بهترین نیست دائما با توجه به تجارب و مطابق با شرایط قوانین به روز میشوند
  1
  4
  ‌سه شنبه ۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۰۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.