رویترز به نقل از منابع اطلاعاتی آمریکا: داعش خراسان به شکل «واضح» عامل انفجارهای کرمان است

 یکی از عکس‌های منتشر شده در بیانیه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از «عوامل» انفجار کرمانرادیو فردا: خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع اطلاعاتی آمریکایی می‌گوید رهگیری‌های ارتباطی جمع‌آوری‌شده توسط ایالات متحده تأیید می‌کند که شاخه داعش مستقر در افغانستان عامل انفجارهای انجام‌شده در کرمان است.

این منابع که نخواستند نامشان فاش شود روز جمعه، ۱۵ دی‌ماه، به این خبرگزاری گفته‌اند: «این اطلاعات واضح و غیر قابل انکار هستند.»

داعش دیروز مسئولیت این انفجارها را برعهده گرفت و گفت که دو عامل با کمربندهای انتحاری انفجاری این حمله را ترتیب دادند.

با این حال این گروه تروریستی مشخص نکرد که شاخه افغانستان آن موسوم به «داعش خراسان» مسئول این حادثه است.

روز چهارشنبه، ۱۳ دی‌ماه‌، انفجار دو بمب در مراسم چهارمین سالگرد قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، در کرمان ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشت.

احمد وحیدی وزیر کشور روز جمعه گفت ۸۸ نفر در این انفجارها کشته شدند که شامل ۵۴ زن و ۳۴ مرد هستند.

در همین زمینه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی می‌گوید «۱۲ نفر» از عوامل انفجار مراسم قاسم سلیمانی در کرمان را در «شش استان» ایران بازداشت کرده است.

این نهاد اطلاعاتی روز جمعه، ۱۵ دی‌ماه، با «تروریست داعشی» خواندن افراد بازداشت‌شده در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با شناسایی عوامل انتقال تروریست‌ها به داخل کشور، اولین عملیات دستگیری عوامل مذکور در غروب روز حادثه انجام شد.»

در این بیانیه آمده است که پس از آن در بامداد روز پنج‌شنبه «دو عنصر پشتیبانی و تأمین‌کننده» این حادثه در اقامتگاه‌ دو عامل انفجار در حومه کرمان بازداشت شدند.

در ادامه بیانیه روز جمعه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی آمده که ۹ فرد دیگر مرتبط با این انفجارها «در شش استان کشور شناسایی و بازداشت شدند».

وزارت اطلاعات از انتشار مشخصات افراد بازداشت‌شده امتناع کرده و تنها گفته است یکی از دو «عامل معدوم انتحاری»، «ملیت تاجیکستانی داشته» و هویت فرد دیگر «هنوز به صورت قطعی احراز نشده است».

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد: «عدم صدور بیانیه تا این لحظه به دلیل کشف تجهیزات انفجاری آماده در محل تروریست‌ها بود.»

ابراهیم رئیسی روز جمعه، ۱۵ دی‌ماه، درباره واکنش جمهوری اسلامی به این انفجارها گفت: «در این قضایا به مردم اطمینان می‌دهم‌ و یقین بدانید ابتکار عمل در دست نیروهای مسلح ماست و زمان و مکان را نیروهای مسلح ما تعیین خواهند کرد.»

حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران نیز بار دیگر این ادعای تکراری مقام‌های جمهوری اسلامی را مطرح کرد که «داعش محصول سیاست آمریکا در جهان اسلام بود».
+4
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا
  اینم قشنگ معلومه با هم بستین - کدوم داعش - قاتل خوده نظام کثیف اخوندیه - مردم ایران میدونن حالا هی منابع بیارین از زیر زمین
  0
  17
  شنبه ۱۶ دی ۱۴۰۲ - ۰۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  golaleh - زاگرس، افغانستان
  حالا بیا درستش کن، امریکا تکلیفو روشن کرد، طیاحمقا فکر می‌کنند مردم خوابندو خمارو هر شرو وری رو باور می‌کنن.
  1
  6
  شنبه ۱۶ دی ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  golaleh - زاگرس، افغانستان
  حنای آمریکا دکه رنگ نداره. به همین خاطر در دنیا منفوره!
  1
  5
  شنبه ۱۶ دی ۱۴۰۲ - ۰۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.