وزیر خارجه فرانسه: اسرائیل حق ندارد برای آینده نوار غزه تعیین تکلیف کند

کاترین کلونا: نوار غزه و کرانه باختری باید به طور یکپارچه و به‌عنوان تمامیتی واحد توسط کشور فلسطینی پیش‌رو اداره شوند.العربیه: کاترین کلونا، وزیر خارجه فرانسه طی اظهاراتی که احتمال می‌رود خشم اسرائیل را برخواهد انگیخت جمعه 15 دی به شبکه خبری آمریکایی «CNN» ضمن انتقاد از فراخوان‌ها برای کوچ اجباری فلسطینی‌ها و «غیرمسئولانه» دانستن آن، گفت: «اسرائیل حق تعیین تکلیف برای آینده نوار غزه را ندارد».

کلونا در گفت‌وگو با «سی ان ان» ضمن تاکید این که نوار غزه «سرزمین فلسطینی» است و رجوع به اصول قانون بین‌المللی و احترام به آن را ضروری دانست.
تایید راه‌حل دو کشوری
وزیر خارجه فرانسه با بیان این‌که فراخوان‌ها برای کوچاندن اجباری فلسطینی در خارج از نوار غزه، دست‌یابی به راه‌حل را دشوار خواهد ساخت تاکید کرد که «نوار غزه و کرانه باختری باید به طور یکپارچه و به‌عنوان تمامیتی واحد توسط کشور فلسطینی پیش‌رو اداره شوند».

کاترین کلونا همچنین حمایت کشورش از راه‌حل دو کشورش را برای پایان دادن به مناقشه فلسطینی اسرائیلی ابراز کرد.

او همچنین بر پایبندی کشورش به تلاش برای اجتناب از هر گونه تشدید تنش‌های جدیدی در اوضاع از سوی هر طرفی که باشد و از جمله آن در مناطق مجاور نظیر لبنان و دریای سرخ تاکید کرد.

شایان ذکر است که بتزالل اسموتریچ، وزیر دارایی تندروی اسرائیلی اخیرا و طی اظهاراتی گفته بود که اسرائیل نباید وضعیتی را بپذیرد که در چارچوب آن امکان ادامه حیات دو میلیون فلسطینی در نوار غزه فراهم شود. او همچنین گفته بود که تعداد فلسطینیانی کرد غزه خواهند ماند در طرح مربوط به غزه پس از جنگ بررسی و تعیین خواهد شد.

ایتمار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل نیز حمایت خود را از ایده کوچاندن فلسطینی‌ها به خارج از نوار غزه ابراز کرده و تاکید کرد که «جنگ فرصتی پیش‌ آورده تا بر ترغیب ساکنان غزه به مهاجرت به خارج از آن تمرکز شود».

بنا بر داده‌های مرکز آمار فلسطین تعداد جمعیت ساکنان نوار غزه بالغ بر 2.2 میلیون نفر است، با این وجود اما مسأله حکمرانی پس از جنگ در این باریکه، همچنان به مسأله مورد مناقشه در سطح بین‌المللی تبدیل شده است.
هشدار درباره کوچ اجباری
شایان ذکر است که از ابتدای تهاجم نظامی اسرائیل علیه نوار غزه که در پاسخ به حمله غافلگیرانه هفتم اکتبر حماس علیه شهرک‌ها و پایگاه‌های نظامی اسرائیلی در غلاف غزه آغاز شده، قاهره درباره کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها و بیرون راندن آنها به سوی سینای مصر که بارها موضوع آن توسط اسرائیل تکرار شده هشدار داد.
+12
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  اینم یه حامی تروریسته
  10
  9
  شنبه ۱۶ دی ۱۴۰۲ - ۰۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  GORG AMERICAN - واشنگتن دی سی، ایالات متحده امریکا
  اسرائیل حق ندارد برای ۴۲ کیلومتر مرز خود که لانه ی هزاران تروریست در زیر و روی زمین است تعیین تکلیف کند و شماها در غرب قاره ی اروپا حق دارید که .....؟؟؟؟
  9
  10
  شنبه ۱۶ دی ۱۴۰۲ - ۰۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  فعلاً که اسرائیل ادعای ابرقدرتی خاورمیانه رو داره و حاکم مال و جان فلسطینی ! آمریکا هم که همه جور و بی توجه به انتقادها و اعتراضات جهانی ، مثل همیشه از اسرائیل پشتیبانی احمقانه و رذیلانه میکنه ، چون پشت پرده منابع حیاتی و اقتصاد و البته سیاستهای آمریکا در دست یهودیان آمریکاست ! این خانم هم با فشار مکرون یا باید معذرت خواهی بکُنه یا استعفاء ! در این دوره و زمونه حرف حق خریدار نداره ، هر کس پول و قدرت داره ، حرفش پیشه و البته خا… مالهاش هم ساپورت و حمایت میکنند !!
  11
  9
  شنبه ۱۶ دی ۱۴۰۲ - ۰۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.