تهدیدهای رئیسی و فرمانده سپاه علیه آمریکا در تشییع جنازه قربانیان انفجارهای کرمان

ابراهیم رئیسی در سفر به کرمان در مراسم تشییع جنازه کشته‌شدگان انفجارهای کرمان شرکت کردرادیو فردا: ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، و فرمانده سپاه پاسداران در مراسم تشییع جنازه کشته‌شدگان انفجارهای اخیر کرمان، آمریکا را تهدید کردند. همزمان انتشار آمار رسمی از افزایش تعداد قربانیان این حادثه حکایت دارد.

صبح روز جمعه، ۱۵ دی، تجمعی در مصلای کرمان برای تشییع قربانیان این انفجارها برگزار شد و ابراهیم رئیسی با سفر به کرمان در این مراسم شرکت کرد.

روز چهارشنبه، ۱۳ دی‌، انفجار دو بمب در مراسم چهارمین سالگرد قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، در کرمان ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشت.

با وجود این که گروه حکومت اسلامی، داعش، مسئولیت این انفجارها را برعهده گرفت، رئیسی در یک سخنرانی در روز جمعه به طور غیرمستقیم آمریکا را در این زمینه متهم کرد.

او مدعی شد: «نقشه آمریکایی برای تشکیل یک اسرائیل دیگر در منطقه به دست حاج قاسم بر آب شد و حاج قاسم زیر میز زد. لذا آمریکا از زائران او کینه به دل دارد.»

این در حالی است که متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، روز پنج‌شنبه، ۱۴ دی‌ماه، در نشستی خبری با «تروریستی» خواندن حادثه انفجارهای کرمان گفت که این حمله همه نشانه‌های حملات داعش را دارد.

پیش از بیانیه روز پنج‌شنبه داعش، برخی مقام‌های جمهوری اسلامی اسرائیل را به دست داشتن در این انفجارها متهم کرده‌ بودند. پس از انتشار بیانیه داعش، برخی رسانه‌های حکومتی در ایران باز هم مدعی نقش اسرائیل در این میان هستند.

ابراهیم رئیسی درباره واکنش جمهوری اسلامی به این انفجارها گفت: «در این قضایا به مردم اطمینان می‌دهم‌ و یقین بدانید ابتکار عمل در دست نیروهای مسلح ماست و زمان و مکان را نیروهای مسلح ما تعیین خواهند کرد.»

حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران نیز بار دیگر این ادعای تکراری مقام‌های جمهوری اسلامی را مطرح کرد که «داعش محصول سیاست آمریکا در جهان اسلام بود».

او گفت که «فرمان» علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی درباره انفجارهای کرمان «محقق می‌شود‌».

پیشتر خامنه‌ای در پیامی درباره این انفجارها تهدید کرده بود که «این فاجعه‌آفرینی پاسخ سختی در پی خواهد داشت.»

قرار است که اجساد قربانیان در کنار قبر قاسم سلیمانی خاکسپاری شود.

همزمان تلویزیون حکومتی ایران گفت که قرار است پس از نماز جمعه در سراسر کشور تظاهراتی برای «محکومیت حمله تروریستی» کرمان برگزار شود.

افزایش آمار کشته‌شدگان
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی سازمان اورژانس کشور روز جمعه به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور به رسانه‌های ایران گفت که تاکنون «۸۹ نفر» در این حادثه کشته شده‌اند که «یک از این افراد نیز عامل انتحاری بوده است».

مقام‌های مربوطه در ایران یک روز پیشتر آمار نهایی قربانیان حادثه کرمان را ۸۴ نفر اعلام کرده بودند.

در ابتدا رسانه‌ها از بیش از صد کشته در این انفجارها خبر داده بودند، اما مقامات وزارت بهداشت اعلام کردند که برخی از اسامی دو بار در فهرست قربانیان تکرار شده بود. اما این احتمال از ابتدا وجود داشت که با توجه به تعداد زیاد زخمی‌ها و وخامت حال برخی از آنان، آمار کشته‌ها افزایش یابد.

بابک یکتاپرست درباره وضعیت مجروحان این انفجارها نیز گفت: «در حال حاضر ۱۳۷ نفر از مصدومان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بستری هستند که ۱۷ نفر از این مجروحان اینتوبه هستند.»

او افزود: «۲۵ نفر نیز همچنان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.»

این در حالی است که در همین روز، محمد صابری رئیس اورژانس کرمان تعداد افراد بستری در بخش‌های مراقبت ویژه را «۴۲ نفر» اعلام کرده است.

رسانه‌های ایران گزارش دادند که ۱۲ نفر از کشته‌شدگان از اتباع افغانستان بودند، و در این حادثه ۲۰ دانش‌آموز هم جان باخته‌اند.

در دی‌ماه ۱۳۹۸، در مراسم تشییع جنازه سلیمانی در کرمان نیز بر اثر «ازدحام جمعیت» و زیر دست‌وپا ماندن تعدادی از شرکت‌کنندگان، دست‌کم ۶۱ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شدند.

سلیمانی، یکی از نظامیان کلیدی جمهوری اسلامی، پیشتر مدعی پایان داعش شده بود و جمهوری اسلامی همواره مدعی بوده که اگر در سوریه به کمک بشار اسد نمی‌شتافت، در داخل خاک ایران با عملیات‌های این گروه شبه‌نظامی روبه‌رو می‌شد.حضور زینب سلیمانی در مراسم تشییع جنازه کشته‌شدگان انفجارهای کرمان
+2
رأی دهید
-52

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان

  آره هرچه زودتر انتقام بگیرید!! و با سرنگون کردن یک هواپیمای مسافربری دیگه مشت محکمی بر دهان آمریکا بزنید
  1
  40
  جمعه ۱۵ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا

  پس چرا هیچ ….هی نمیخورید فقط زر میزنید که 😂😂😂😂 میترسید کتلت بشید 🤣🤣🤣🤣-
  1
  40
  جمعه ۱۵ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  حرف پیشکی مایه شیشکی
  1
  39
  جمعه ۱۵ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  همش تئاتر و دروغه، این گ. خوریهای آخوندای لمپن و سرداران شیره ای سپاه چارپان مثل همیشه رجز خوانی توخالیه که مصرف داخلی داره. بایدبه حال او کسانی که این گنده. گ. زیهای این ارزل اوباش جهوری اسحالی رو باور میکنن گریست.
  1
  41
  جمعه ۱۵ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  جالب ترین قسمت قضیه اینست که معمولا مسلمین متعصب بعلت اعتقادات فاسد جنائی و به امید رسیدن به 72 فقره حوری نوشته بر کشک و خیال دست به این جنایات تماما اسلامی میزنند و تهدیدش به طرف امریکا است! نکته جالب دیگر اینکه این مسخره ها تعداد مقتولین را 72 نفر اعلام نکرده اند!
  3
  30
  جمعه ۱۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  فقط خفه شید.معلوم نیست کار خود اطلاعات سپاه تروریست بود یا یک گروه اسلامگرای ضد بشر دیگه،کلا اسلام شر و ترور و جنایته.از این کثافتها بیشرف تر در تاریخ نداشتیم.بدتر از مغول هست این قوم ملعون.
  2
  35
  جمعه ۱۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا

  همه می دانند که این انفجار کار خود رژیم بود. کل مردم می دانند. انداختند گردن داعشی که خودشون دارن تو ایران پرورش می دهند. آخوند ها جلوی اسرائیل که قمبل قهرمانانه کرده اند. از اتاق باجناق تا جلوی مردم. قمبل داریم قمبل. قمبل کیلویی داریم.
  1
  34
  جمعه ۱۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  یکی از اون انتحاری ها اینجا احتیاج داشتیم هر چند اونا برای حکومت کار میکنند
  0
  10
  جمعه ۱۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.