برزین حمزه‌زاده، از کودکان بازداشتی شکنجه شده، جان باخت

 بَرزین حمزه‌زاده، کودک اهل سردشت، استان آذربایجان غربی
رادیو فردا: منابع حقوق بشری خبر می‌دهند که بَرزین حمزه‌زاده، کودک اهل سردشت که سال گذشته به مدت یک هفته توسط مأموران امنیتی جمهوری اسلامی شکنجه شده بود، اکنون بر اثر جراحات وارده، در بیمارستان جان باخته است.

وب‌سایت خبری هه‌نگاو و کمپین حقوق بشر ایران خبر می‌دهند که برزین حمزه‌زاده که در اثر ضرب‌ و جرح به دست مأموران «دچار آسیب‌دیدگی شدید اعضای داخلی بدن شده بود»، در نهایت پس از ۱۳ ماه، روز سه‌شنبه، ۱۲ دی‌ماه، حین عمل جراحی در بیمارستان خمینی ارومیه جان خود را از دست داد.

او سال گذشته در جریان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در سن ۱۵ سالگی بازداشت و «به مدت یک هفته شکنجه شده بود».

یک منبع آگاه نزدیک به خانواده برزین حمزه‌زاده به هه‌نگاو گفته است که این کودک سال گذشته در زمان بازداشت هردو کلیه خود را «به دلیل شدت ضربات نیروهای امنیتی در پاییز سال گذشته، از دست داده و دچار اختلال عملکرد فیزیولوژیکی شده بود».

این منبع در ادامه افزود: «برزین طی یک سال و دو ماه گذشته، چندین بار دچار کاهش سطح هوشی و بیهوشی شده و بارها جهت مداوا به پزشک مراجعه کرده بود.»

یکی از بستگان این کودک ضمن تأیید این خبر به هه‌نگاو گفته است: «برزین پیش از بازداشت، در سلامت کامل جسمی و روانی قرار داشته و هیچ نشانه‌ای از بیماری نداشته‌ است. اما به دلیل شکنجه در زمان بازداشت، پس از آزادی چند بار از هوش رفت.»

این منبع در ادامه اعلام کرد که نهادهای امنیتی از روز گذشته خانواده حمزه‌زاده را تحت فشار قرار داده‌اند که از رسانه‌ای کردن این خبر خودداری کنند.

جان باختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد در اواخر شهریور سال ۱۴۰۱ جرقه گسترده‌ترین اعتراضات در ده‌ها شهر ایران را زد و بر اساس اعلام منابع حقوق بشری، در جریان سرکوب این اعتراضات بیش از ۵۰۰ نفر از معترضان، ازجمله ده‌ها کودک کشته شدند.

همچنین در جریان سرکوب اعتراضات شمار بسیاری مجروح و معلول و نابینا و هزاران شهروند نیز بازداشت شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی نه تنها عاملان این کشتار را مجازات نکرده‌اند، بلکه در بیش از یک سال گذشته فشارهای زیادی بر خانواده‌های کشته‌شدگان وارد کرده و برخی از آنان را بازداشت، احضار یا حبس کرده‌اند.
+22
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  1:به تخم چپ انقلابی‌‌ها ۵۷ .ارشادی ها. طرفداران حقوق بشر. دمکرات‌ها ایرانی‌ ها. صلح دوستان. مخالفین پهلوی. دشمنان سیونیست و اسراهیل. مبارزین ضد امپریالیست. و طرفداران خلق غزه .به هر حال برا رسیدن به هدف و این چیز‌ها باید خون داد.حالا یک چند نفر را اعدام کنند.بچه. نوجوان. مهم این است که بینی‌ یک کودک در غزه خونی نشود. این مهم است. به قول مولانا پوست را از بهر خران انداختیم. دست همه بانیان ۵۷ به خون این جوانان آغشته است. خود که راه فرار به دامن امپریالیست.خوب‌ها آن‌ها بهانه .بله نباید می‌‌گفتیم. چین دیو بیرون رود.فرشته آید. خمینی آنقدر خون نبود و شاه هم آنقدر بد نبود.بزرگترین فاجعه تاریخ ایران را مسبب باشی‌ و این هم منطق باشد.آزادی و دمکراسی نیازمند ایده سیاسی است . لازمه آن فرهنگ سیاسی است. ایران قجار زده ما در ۵۷ این فرهنگ را داشت؟ این اعدام‌ها کودکان یک دفعه از زیر بته سبز ناشد. در پوشت آن قشری با نام انقلابیین وجود دارد. ریاکاری "آخوند". جهل و نادانی‌ "من کمونیست هستم ولی‌ الگو من امام حسین است".ستایش و جهل " امام را در ماه دیدم" تقدیس جهل".
  4
  14
  ‌پنجشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  2: تقدیس جهل" ما چپ هستیم ولی‌ کاندید ما حضرت ایت الا خامنه‌ای است به خاطر سوابق درخشان ضد امپریالیست" ،انسان زیاده خوا " ما آب و برق مجانی می‌‌خواهیم. پیکان دوست نداریم مرسدس می‌‌خواهیم". معنویت پوشالی "امام علی‌ اولین سوسیالیست جهان". به راستی‌ قیمت جنون چقدر است؟ همه آن ارزش این سر به دار رفته این نوجوان را دارد؟ ما در ایران همه "مرد هستیم" ؟ خواهر حلاج در پای چوبه دار با سر برهنه آمد. او را سرزنش با موی آشکار پیدا در کوچه؟ نمی‌‌بینی‌ این همه مرد در کوچه؟ لبخند تلخی‌ زد و گفت .مرد ؟ من مردی در کوچه نمی‌‌بینم. وگرنه سر حلاج به دار نمی‌‌رفت. و امروز این حلاج جوان ؟ آیا ما جدا مرد هستیم ؟ فقط یک نگاه به چشمانش.
  4
  14
  ‌پنجشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  3:فقط یک نگاه به چشمانش. بیشرفی در سال‌ها قبل از ۵۷ از فرقه مریدان حسنیه استالین کتابی نوشت در وصف چشمان معشوقه فرانسوی خود در پاریس. با نام "چشمانش". در ۱۰۰ صفحه مزخرفات از هیچ کوششی دریغ نکرد زیباهی چشم معشوقه فرانسوی را با ستایش رفیق استالین و ظلم پهلوی ربط ندهد. "اگر پهلوی نبود امروز صاحب این چشم زیبا در زیر پرچم رفیق یوسف, مالک بود. "آیا چشم تمامی زیباروی‌ها فرانسوی و روسی همه با هم حتا به نزدیکی این چشم این جوان می‌‌آیند؟یک دنیا رنج را می‌‌توان دید. حتا حماقت ما,
  4
  12
  ‌پنجشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.