از عوامل انفجارهای کرمان و فرضیه‌های مطرح شده چه می‌دانیم؟

یورونیوز: وقوع دو انفجار در یکی از محورهای منتهی به گلزار شهدای کرمان که ظهر چهارشنبه (۱۳ دی ۱۴۰۲) میزبان مراسم چهارمین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی بود، شنیده شد، انفجارهایی که دست‌کم ۱۰۳ کشته و در مجموع ۱۸۸ مجروح به جا گذاشت. تا کنون از این اتفاق چه می‌دانیم؟

مطابق اعلام احمد وحیدی، وزیر کشور ایران، ساعت ۱۵ امروز (چهارشنبه، ۱۳ دی) انفجار نخست رخ می‌دهد و زمانی که مردم به کمک مصدومان می‌آیند، انفجار دوم در ساعت ۱۵:۲۰ به وقوع می‌پیوندند.

در همین حال، خبرنگار خبرگزاری ایرنا گزارش داد که انفجار نخست در حدود ۷۰۰ متری (۸۷۶ متری) مدفن قاسم سلیمانی رخ داد که شواهد صحنه حاکی از آن است که بمب در یک کیف دستی در خودروی پژو ۴۰۵ جاسازی شده بود. همچنین، انفجار دوم در پارکینگی به نام امام رضا که حدود ۱ کیلومتر (۱.۸ کیلومتر) با مدفن آقای سلیمانی، فاصله دارد، حادث شد.

به گفته وزیرکشور ایران، اکثر کشته شدگان و مجروحان این حادثه، حاصل وقوع انفجار دوم است.

هر چند در دقایق اولیه پس از وقوع این حادثه، فرضیه عامل انتحاری توسط برخی رسانه‌های ایران مطرح شد ولی سپس ایرنا گزارش داد که مطابق بررسی‌های اولیه، دو بسته‌ بمب‌گذاری شده با ریموت و کنترل از راه دور منفجر شده‌اند.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران هم مدعی شد که انفجار کیف‌های جاسازی‌شده کنترل‌شونده در داخل سطل زباله و یا انفجار بخشی از یک دستگاه خودرو پژو به محض توقف در محل، عامل این حادثه بوده‌اند.

این در حالی است که معاون سیاسی-امنیتی استانداری کرمان در دقایق اولیه پس از وقوع این انفجارها فرضیه انفجار کپسول گاز را نیز مطرح کرده بود.

در پی طرح انتقادهای در خصوص ضعف تدابیر امنیتیِ برگزاری مراسم سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، محمدمهدی فداکار، استاندار کرمان گفت که انفجارها خارج از محدوده گیت‌های بازرسی و در فاصله نزدیک به ۲ کیلومتری از مدفن آقای سلیمانی رخ داد.

البته وزیر کشور ایران عصر چهارشنبه اعلام کرد که عامل انفجاری این اقدام در دست بررسی است، اطلاعاتی داریم ولی تا پیش از قطعی شدن، اعلام نمی‌شود.

هر چند پیش‌تر داعش مسئولیت انفجارهای مشابه در ایران را برعهده گرفته بود ولی تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این اقدام را بر عهده نگرفته است.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.