شکایت ایران به شورای امنیت در مورد اظهارات تازه مقامات اسرائیلی

 امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان مللرادیو فردا: دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد با ارسال شکایتی به دبیرخانه شورای امنیت، دو گفته اخیر از نخست‌وزیران کنونی و پیشین اسرائیل در ارتباط با ایران را «تهدید» نامید و نسبت به آن «هشدار داد».

جمهوری اسلامی در این نامه، مورخ ۱۲ دی، اسرائیل را «مسئول کامل تمامی اقدامات نادرست بین‌المللی علیه ایران» نامید و نوشته که اسرائیل باید «باید پاسخگو باشد».

امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل، در این نامه تهدید کرده است که جمهوری اسلامی «به هرگونه تهدید و اقدامی» از سوی اسرائیل «با قاطعیت» پاسخ خواهد داد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسبق اسرائیل، هفته گذشته در مقاله‌ای در روزنامه وال‌استریت جورنال، از واشینگتن خواست همراه با اسرائیل برای سرنگون کردن رژیم جمهوری اسلامی ایران هدف مشخص تعیین کرده و «سر اختاپوس را قطع کند.»

آقای بنت در آن مقاله نوشت در دوران رهبری خود دستور داده بود علیه طرح پهپادی ایران اقدام شود «زیرا ایران دو بار با پهپاد به حریم هوایی اسرائیل رخنه کرده بود.»

نفتالی بنت همچنین نوشته بود که در آن زمان فرمانده یک «یگان ترور» در تهران کشته شد، فردی که برای کشتن گردشگران اسرائیلی در ترکیه توطئه کرده بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در نشست خبری شنبه شب این هفته در پاسخ به پرسش خبرنگاران اسرائیلی که نظر او را در خصوص مقاله نفتالی بنت جویا شدند، تأکید کرد که اسرائیل در دوران رهبری او هم پیوسته علیه «توطئه‌های ایران» اقدام کرده است.

آقای نتانیاهو افزود اسرائیل تحت رهبری او «همواره و هر جا» با هدف «جلوگیری از دستیابی ایران» به سلاح هسته‌ای «همه‌گونه اقدامی» کرده است.

جمهوری اسلامی ایران در نامه به شورای امنیت، در پیوند با سخنان دو نخست‌وزیر کنونی و اسبق اسرائیل نوشته است: این اظهارات «به‌طور انکارناپذیری به عنوان مدرک جرم جدید عمل می‌کند و مسئولیت بین‌المللی رژیم اسرائیل را برای دخالت در اقدامات غیرقانونی بین‌المللی و همچنین اقدامات تروریستی جنایتکارانه در خاک ایران تقویت می‌کند».

دولت ایران در نامه خود افزوده است که «قاطعانه بر حقوق مشروع و ذاتی خود… برای پاسخ قاطع به هرگونه تهدید و اقدام غیرقانونی» از سوی اسرائیل و «بر عزم راسخ برای اعمال این حقوق جهت حفظ امنیت، منافع ملی و مردم خود در برابر هر گونه تهدید یا حمله» تأکید می‌کند.

از موضع اسرائیل نسبت به ارائه نامه جمهوری اسلامی ایران به شورای امنیت خبری منتشر نشده است.

جمهوری اسلامی ایران و اسرائیل، دو دشمن منطقه‌ای دیرینه، پیشینه‌ای طولانی در ارائه شکایت علیه یکدیگر به دبیرخانه شورای امنیت دارند.
+0
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.