تعداد کشته‌های انفجار کرمان به ۱۰۳ نفر رسید؛خامنه‌ای تهدید به «پاسخی سخت» کرد

محل انفجار در مراسم بزرگداشت قاسم سلیمانی در کرمانبی بی سی: دو انفجار در چهارمین مراسم سالگرد قاسم سلیمانی در کرمان ده‌ها کشته بر جای گذاشته است. مقام‌های ایرانی می‌گویند انفجارها بمبگذاری و اقدامی «ترویستی» بوده است. معاون ابراهیم رئیسی عوامل اسرائیل را مسئول دانسته است. هنوز گروهی مسئولیت این انفجار را نپذیرفته است.

رئیس اورژانس کرمان شمار کشته‌شدگان را «۱۰۳ نفر» اعلام کرده و تعداد زخمی‌ها «۲۱۱ نفر» گزارش شده است. بنابر گزارش‌ها حال برخی از مصدومان وخیم است.

به گزارش پایگاه خبری فراجا، سه افسر پلیس از جمله یک «سرهنگ دوم» نیز کشته شدند. بنابر گزارش‌ها، سه امدادگر هم در بین کشته‌شدگان هستند.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای با «خانواده‌های مصیب‌دیده» اظهار «همدردی» و «همدلی» کرد.

در این بیانیه آمده است که «سربازانِ» قاسم سلیمانی، «رذالت و جنایت جنایتکاران سنگدل» را تحمل نخواهند کرد و آنها «از هم اکنون آماج قطعی سرکوب و مجازات عادلانه خواهند بود و بدانند که این فاجعه‌آفرینی پاسخ سختی در پی خواهد داشت.»

هیات دولت در ایران روز پنجشنبه را «عزای عمومی» اعلام کرده است. در کرمان سه روز عزای عمومی اعلام شده است.

احمد وحیدی وزیر کشور در گفت‌وگو با شبکه خبر ایران این انفجارها را «توطئه» خواند. آقای وحیدی گفت تعداد کشته‌شدگان بیش از صد نفر است.

محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور ایران هم در پیام تسلیتی عوامل اسرائیل را مسئول حادثه دانسته است. آقای مخبر گفته: «ایادی رژیم صهیونیستی» خون شهروندان بی‌گناه را بر زمین ریخته‌اند.

مسئولان بلافاصله از مردم خواستند محل مراسم را هر چه سریعتر ترک کنند و بنابر گزارش‌ها، اکنون گلزار شهدا خالی شده است.

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت این کمیسیون هیئتی را برای «بررسی میدانی» به کرمان اعزام می‌کند. احمدرضا رادان، فرمانده کل انتظامی و وزیر بهداشت هم به کرمان رفته‌اند.
دادستان کل کشور  این اقدام را تلویحا به "آمریکا و اسرائیل" نسبت داد
دویچه وله: محمد موحدی، دادستان کل کشور با صدور دستور شناسایی فوری عاملان انفجار در مراسم سالروز کشته شدن قاسم سلیمانی در کرمان این اقدام را تلویحا به "آمریکا و اسرائیل" نسبت داد. شمار کشته‌شدگان انفجار تا کنون به ۱۰۳ تن رسیده است.
ذوالنوری اسرائیل را به انجام انفجارهای سالگرد قاسم سلیمانی در کرمان متهم کرد
مجتبی ذوالنوری، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی، اسرائیل را به حملات امروز ۱۳ دی در مراسم سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس در کرمان متهم کرد. این انفجارها تا کنون بر اساس آخرین گزارش‌ها، ۱۰۳ کشته و ۲۱۱ مجروح بر جای گذاشته است.

ذوالنوری با این که گفت، "اطلاعات و اخباری" ندارد که نشان دهد این عملیات کار اسرائیل است اما در عین حال مدعی شد که "از جنس عملیاتی مشخص است" که توسط اسرائیل انجام شده است.

ذوالنوری همچنین مدعی شد که اسرائیل قاسم سلیمانی کشته‌شده را " برای خودش خطرناک‌تر" از قاسم سلیمانی زنده می‌داند. نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین افزود، "با انتقامی که ارزش عملیاتی جهانی خواهد داشت" اسرائیل را "تنبیه و مجازات پشیمان‌کننده خواهیم کرد."

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران نیز با محکوم کردن انفجارها، آن‌ها را "بزدلانه" توصیف کرد و این حملات را به "جنایت‌کاران ایران‌ستیز و عمال ترور و سیاهی" نسبت داد.

در همین حال احمد وحیدی، وزیر کشور دولت رئیسی نیز خواستار عدم توجه مردم به "شایعات" شد و گفت: «علت حادثه در دست بررسی است؛ اطلاعاتی داریم ولی باید قطعی شود. تقاضا داریم مردم به شایعات توجه نکنند؛ اطلاعات لازم از طریق رسانه ملی و مقامات به اطلاع مردم می‌رسد.»
خامنه‌ای تهدید به "پاسخی سخت" کرد
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز انفجارها را "فاجعه‌آفرینی" خواند و عاملان را "دشمنان شرور و جنایتکار ملت ایران" توصیف کرد. خامنه‌ای همچنین تهدید کرد که این حملات، "پاسخ سختی در پی خواهد داشت."
+8
رأی دهید
-44

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  shahab46 - هانوفر، آلمان

  دست گلتون درد نکند هر چی از این .. به خطاها بکشید کم کشتید
  12
  66
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  GORG AMERICAN - واشنگتن دی سی، ایالات متحده امریکا

  حالا صبر کن چله ی اون قبلیا که ازشون انتقام گرفتی تموم بشه بعد برو سراغ جدیدها
  7
  62
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا

  اگر کار اسرائیله که ایران فقط بلده قمبل قهرمانانه کنه. رژیم آخوندی فقط بله بچه کشی کنه و شهروندان خودش را بکشه. وقتی به اسرائیل رسید، خامنه ای و سپاه به قمبل قهرمانانه روی می آورند. عربده کشی هاشون هم رنگی نداره.
  4
  64
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  مهدی52 - روتردام، هلند

  باید از اون کسانی که سینما رکس و حرم امام هشتم و شاهچراغ شیراز و انجام دادن بپرسه بهشه میگن یه راست از کی انتقام بگیره ،.. تابحال کی از خودش انتقام گرفته؟
  3
  66
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Stopmindcontrol - سائو پائولو، برزیل

  یه مثل زیبای ایرانی داریم که میگه " به چپم و به راستم".مبارک بادا
  10
  59
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  GORG AMERICAN - واشنگتن دی سی، ایالات متحده امریکا

  لانه ی عنکبوت...دفه ی قبلی کنار لشکر زرهی اهواز مردم به رگبار بستن.ایندفه نزدیک ۰۵ کرمان و دو مرتبه در یک سال شاهچراغ وسط شیراز رو.شما تو شهرهایی که کلا سیستمش نظامی و فقط تو خیابونا لباس نظامی دیده میشه هم به این راحتی کتک می‌خورید
  4
  41
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Daheye 60 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  کار کاره خود آخوندا و سپاه هست , فریب نخورید , مرگ بر جمهوری اسلامی
  2
  44
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  زنده باد رضاشاه دوم‌ پهلوی - پاریس، فرانسه
  خودش قاتل است! مفعول روانی!
  0
  11
  ‌پنجشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۲ - ۰۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  به دررررررررررررررک.خلایق هر چه لایق
  1
  7
  ‌پنجشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۲ - ۰۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.