تلاش دوباره خامنه‌ای برای تشویق به شرکت در انتخابات: «مخالفت با انتخابات مخالفت با اسلام است»

 خامنه‌ای در دیدار با مداحان و شعرای حکومتی، ۱۳ دی‌ماهرادیو فردا: در ادامه تلاش رهبر جمهوری اسلامی برای ترغیب رأی‌دهندگان به مشارکت در انتخابات آتی، او روز چهارشنبه، ۱۳ دی‌ماه، بار دیگر با تأکید بر اهمیت شرکت در انتخابات، مخالفت با آن را «مخالفت با جمهوری اسلامی» و حتی «مخالفت با اسلام» خواند.

علی خامنه‌ای که روز چهارشنبه با گروهی از مداحان و شعرای حکومتی دیدار داشت گفت: «انتخابات یک وظیفه است و هر کسی با انتخابات مخالفت کند با جمهوری اسلامی و اسلام مخالفت کرده است.»

در چند انتخاباتی که در سال‌های گذشته در ایران برگزار شده، هر بار از میزان مشارکت رأی‌دهندگان به شکل چشمگیر کاسته شده، اتفاقی که حتی مقامات جمهوری اسلامی هم بارها به آن اشاره کرده‌اند.

انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری قرار است حدود دو ماه دیگر در ایران برگزار شود، و خامنه‌ای به پیشواز همین رخداد سیاسی در یک ماه گذشته در هر سخنرانی خود بیشترین تأکید را بر تشویق مردم به شرکت در انتخابات گذاشته است.

او روز دوم دی‌ماه با تاکید بر ضرورت شرکت در انتخابات و برگزاری «باشکوه» این دو انتخابات، خطاب به همه کسانی که «مخاطبانی» دارند گفته بود که «وظیفه‌ دارند مردم را به انتخابات دعوت کنند».

رهبر جمهوری اسلامی روز ششم دی‌ماه پا را از این نیز فراتر گذاشت و در دیدار با شماری از زنان خواست که همسران و فرزندان خود را «وادار» کنند در انتخابات فعال باشند. وب‌سایت او بعدا واژه «وادار» را در متن سخنرانی به «ترغیب» تغییر داد.

با این حال خامنه‌ای در این سخنرانی‌ها نه به رد صلاحیت گسترده نامزدها اشاره کرده و نه به بی‌اعتنایی حکومت به خواسته‌های مردمی از جمله آزادی پوشش و معرفی و مجازات عاملان و آمران خشونت علیه شهروندان در اعتراضات ۱۴۰۱.

در عوض، او روز چهارشنبه با اشاره‌ای گذرا به پرونده‌های فساد سیاسی و مالی و اقتصادی کلان مدعی شد که «یکی از نقاط قوت نظام اسلامی مبارزه با فساد است».

علی خامنه‌ای گفت: «به محض آن که فسادی در جایی ظاهر می‌شود و دولت و مسئولان قضایی و دیگر بخش‌ها آن مقابله می‌کنند، عده‌ای می‌گویند فساد وجود دارد؛ بله فساد وجود دارد، اما نقطه ضعف تحمل فساد و کمک به آن است و مبارزه با فساد نقطه قوت است.»

ادعای مبارزه با فساد، در «نظام اسلامی» و در دولت ابراهیم رئیسی، در حالی است که پرونده‌های فساد مالی که در سال‌های گذشته برملا شده هر یک از دیگری کلان‌تر شده است؛ به طوری که در پرونده تازه‌ترین نمونه یعنی «چای دبش» صحبت از فساد نزدیک به چهار میلیارد دلار است.

فساد ناشی از رانت و انحصار در واردات با توسل به زد و بندها با نهادهای حکومتی سال‌هاست که یکی از معضلات اقتصادی کشور است؛ به طوری که آخرین گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل که اوایل سال جاری میلادی منتشر شد، نشان می‌دهد که ایران در میان ۱۸۰ کشور، از لحاظ گستردگی فساد مالی، در جایگاه ۱۴۷ و در کنار دو کشور اوگاندا و افغانستان قرار گرفته است.

همزمان رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه در حالی شرکت در انتخابات را امری دینی و مربوط به اسلام توصیف کرده که همین هفته گذشته ده‌ها تن از فعالان سیاسی و مدنی داخل ایران در بیانیه‌ای راه برون‌رفت کشور از بن‌بست بحران‌ها را «تفکیک دین و حکومت» و دست‌ زدن به «نافرمانی مدنی» معرفی کردند.
+4
رأی دهید
-83

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  انگار کسی برای اون اسلام شرور ،متحجر و ضد بشری اهمیتی قائل هست.مردشور اسلام را ببره با تو کفتار پیر مفعول با هم!
  2
  70
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  مگر در اسلام انتخابات وجود دارد!؟
  2
  70
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  بقول خود پفیوزش ، مردمی که قدرت تحلیل ندارند ، مشارکت در انتخابات و رأی دادنشون چه توجیهی میتونه داشته باشه !؟ چرا اینقدر چند پهلو زِر میزنه این مفعول کذاب و دورو و منافق !!
  3
  73
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  دیگه اسلام تموم شد چون خذا با زبونت حرف زده بگو مخالفت با حرف من مخالفت با خود خداست
  1
  72
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  زکی، آخوندک ابنهی زیرخواب طوسی، مردم ایران مخالف هر چی آخوند ح.زاده و اسلام نکبت متعفن هستند. کمتر ماود بزن تا شاید حالیت بشه.
  0
  64
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  چطور مردم برای رفراندوم صلاحیت ندارن ولی برای انتخابات صلاحیت دارند که هیچ باید هم برن برای انتخابات. این بی ناموس ها فردا یک لایحه تصویب میکنند که هر کی برا انتخابات نره باید چنین و چنان مجازات بشه
  0
  33
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  این مرتیکه ٨٦ ساله اختیار مدفوعش رو هم نداره از بس داده. متوهم فکر میکنه الان که میگه مخالف اسلام همه میگن اوه اوه!! بریم رای بدیم سوسک نشیم. البته اشتباه نکنیم. این رژیم از عدم استقبال مردم از انتخابات راضیه
  1
  23
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  آخه خامنه ای افسر بلند پایه سازمان کا گ ب. تو رو چه به اسلام؟ تو با اربابت پوتین در ارتباطی.
  0
  19
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  فاطی خانم کاربر مقبول ماست - سید علی رهبر مفعول ماست!
  0
  21
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کهنه سرباز - بروکسل، بلژیک
  این اسلامی که شما آوردید همه با آن مخالفند خودتون را به خریت زدید وقتی مردم نمی‌توانند در امری مهم نظر بدهند پس رای این مردم هم ارزشی ندارد خوب میدانید ملت شما را نمی‌خواهند اما به زور چماق باطوم و گلوله حکومت میکنید
  0
  18
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا
  پس … م به عمامتو اسلامت.
  0
  18
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  خطاب به تو ای مفعول بزرگ، حتی اگر بیایی تو خیابانهای کشور داد بزنی و خودت را جر و واجر بدهی که شرکت نکردن در انتخابات مخالفت با خدا، پیغمبر و دین خدا هست، مردم اصیل آریائی شاهدوست ایران به پشمشان هم هیچ کدام را قبول ندارد و شرکت نمیکنند. خودت و دینت و خدا و پیغمبرت پشیزی برای ایرانیان آریائی دیگر ارزش مدارد. جاوید شاه پاینده ایران.
  0
  14
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  با این انفجار در سالگرد کتلت ، دیگه خودیهاشون هم از ترس جونشون تُخ. نمیکنن ، برن پای صندوق رأی !!
  0
  13
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  خوش باور - تهران، ایران
  هر ایرانی که برای انتخابات شرکت کند ،عملان دشمنی خود را با ایران و مردم ایران زمین نشان میدهد
  0
  14
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ekman - شیراز، ایران
  زرشششششک
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.