ترکیه به کشتی‌های مین‌یاب اهدایی بریتانیا اجازه عبور از تنگه‌های بسفر و داردانل به اوکراین را نداد

یورونیوز:ترکیه اعلام کرد دو کشتی شکارچی مین که بریتانیا به اوکراین اهدا کرده است، اجازه عبور از آب‌های این کشور را ندارند. این دو کشتی‌ برای ادامه سفر به سمت دریای سیاه و اوکراین می‌بایست از مرزهای آبی ترکیه عبور کنند.

آنکارا می‌گوید با عبور این کشتی‌ها، پیمان بین‌المللی‌ مونترو نقض می‌شود.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای نوشت، به متحدان خود در ناتو اطلاع داده است که تا زمانی که جنگ در اوکراین ادامه دارد به این کشتی‌ها اجازه عبور از تنگه‌های بسفر و داردانل را نخواهد داد.

بریتانیا ماه گذشته اعلام کرد که دو کشتی شکارچی مین نیروی دریایی سلطنتی را در اختیار نیروی دریایی اوکراین خواهد گذاشت تا درعملیات‌های دریایی یاری‌گر اوکراین در جنگ با روسیه باشند.

ترکیه هنگامی که روسیه در فوریه ۲۰۲۲ حمله خود به اوکراین را آغاز کرد، با استناد به کنوانسیون مونترو، عبور کشتی‌های جنگی طرف‌های درگیر از دو تنگه‌ بسفر و داردانل خود را ممنوع کرد.

پیمان مونترو که در سال ۱۹۳۶ میلادی امضا شد توافقنامه‌ای بین ترکیه و قدرت‌های جهانی است که به ترکیه اجازه کنترل ترابری دریایی در تنگه بسفر و داردانل را می‌دهد.

طبق کنوانسیون مونترو، کشتی‌های جنگی طرف‌های غیردرگیر اجازه دارند در زمان جنگ از تنگه‌ها عبور کنند. در بخش دیگری از این توافقنامه آمده است که آنکارا در صورتی که ترکیه خود را در خطر کشاندن به جنگ بداند می‌تواند درباره عبور کشتی‌های جنگی کشورهایی که درگیر جنگ نیستند نیز تصمیم بگیرد.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه می‌گوید که پیمان‌نامه مونترو را برای جلوگیری از تشدید تنش در دریای سیاه به اجرا درآورده است.

آنکارا در بحبوحه جنگ روسیه و اوکراین، روابط نزدیک خود با هر دو کشور را حفظ کرده است.
+6
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.