رهبر یا سپاه!؟ کدامیک بر ایران حکومت می کنند؟

مصطفی تاج‌زاده می نویسد:
تا قبل از یکدست شدن حکومت، هرکه از من می‌پرسید کشور را رهبر اداره می‌کند یا سپاه؟ می‌گفتم آقای خامنه‌ای. ولی پس از وی، سپاه ولی‌فقیه را مدیریت خواهد کرد و روندی مانند آنچه در خلافت عباسی رخ داد حاکم خواهد شد، اگر سکوت و انفعال پیشه کنیم. در دوره عباسیان این لشکریان عمدتاً تُرک بودند که خلیفه را عزل و نصب می‌کردند و سررشته امور را در دست داشتند.

با کودتای انتخاباتی۱۴۰۰ و استقرار دولت رئیسی، فرماندهان سپاه فرصتی استثنایی یافته‌اند که با انتصاب وزرا، استانداران، سفرا و غیره و نیز با استفاده از اهرم‌های دیگر، مقامات و نهادهای کشور را مجبور به تبعیت از خود و تحقق منویات خویش کنند. درست است که تصمیم‌گیر اصلی همچنان آیت‌الله خامنه‌ای است، اما تصمیم‌سازان اصلی، فرماندهان و اطلاعات سپاه شده‌اند.

در حقیقت رهبری به دلایل کمابیش روشن، چنان دست سپاه را باز گذاشته که خود وی نیز اکنون در اغلب موارد، جز همراهی با نظریات و خواسته‌های سپاهیان چاره‌ای ندارد و انتخابی نمی‌بیند. یعنی حتی اگر خود او مشارکت حداکثری را به مصلحت بداند، با گزارش‌ها و بولتن‌ها و هشدارهای فرماندهی سپاه به مشارکت حداقلی رضایت می‌دهد.
+23
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  زنده باد رضاشاه دوم‌ پهلوی - پاریس، فرانسه
  هیچکدام! حسن نصرالله!
  1
  8
  ‌سه شنبه ۱۲ دی ۱۴۰۲ - ۰۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  هر دو مکمل هم دیگه هستند ، با یک هدف مشترک ! فلاکت و ذلالت بیشتر مردم ایران و نهایتاً نابودی مملکت !!
  1
  16
  ‌سه شنبه ۱۲ دی ۱۴۰۲ - ۰۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران
  هر دو به یکدیگر احتیاج دارند و بدون دیگری توان ماندن در قدرت را نخواهند داشت چون آخوندها با نام اسلام و مذهب مردم را فریب می دهند و سپاه با نام نگاهداری از انقلاب اسلامی. اما رویگردانی مردم از مذهب پلید و اهریمنی اسلام می تواند قدرت هر دو را خیلی تضعیف بکند چون هر دو این شیاطین از ایدولوژی اسلامی قدرت گرفته اند
  2
  17
  ‌سه شنبه ۱۲ دی ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.