تشدید حملات هوایی اسرائیل به سوریه زمینه‌سازی برای آغاز جنگ علیه لبنان است

الشرق‌الاوسط، طارق الحمید:
ایندیپندنت فارسی: حملات هوایی اخیر اسرائیل به سوریه هیچ ربطی به حملات قبلی آن به قلمرو سوریه ندارد؛ بلکه هدف از این اقدام آمادگی اسرائیل برای آغاز جنگی جدید علیه لبنان است؛ جنگی که ممکن است در جریان نبرد غزه یا بلافاصله پس از پایان آن، آغاز شود.

کشته شدن رضی موسوی، فرمانده ارشد سپاه پاسداران ایران، در نتیجه حملات هوایی اخیر اسرائیل به سوریه هم این واقعیت را آشکار می‌کند، زیرا همان‌طور که مقام‌های ایرانی تصریح کرده‌اند، رضی موسوی مسئول پشتیبانی و لجستیک نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در سوریه بود.

هدف قرار دادن رضی موسوی که نقش مهمی در سوریه ایفا می‌کرد، اساسا برای قطع خطوط تدارکاتی ایران از تهران به لبنان بود تا از انتقال سلاح و مهمات به حزب‌الله و سایر گروه‌های شبه‌نظامی مستقر در دمشق و اطراف آن جلوگیری شود. هرچند درگیری بین حزب‌الله و اسرائیل به طور مداوم در مرزهای جنوبی لبنان جریان دارد، واضح است که در حال حاضر اسرائیل قصد دارد برای زمینه‌سازی هرگونه جنگی که در آینده علیه لبنان به راه می‌اندازد، خطوط تدارکاتی ایران را تضعیف کند.

برای مقام‌های اسرائیلی که می‌خواهند شبه‌نظامیان حزب‌الله بر اساس قطعنامه ۱۷۰۱، چه از طریق مذاکره و چه از طریق جنگ، از مرزهای اسرائیل رانده شوند، بهانه‌های بسیاری برای حمله به لبنان وجود دارد.

انگیزه‌های دولت اسرائیل برای جنگ واضح و قابل‌درک است؛ هرچه درگیری در نوار غزه یا در مرز لبنان طولانی‌تر شود، فرصت برای بقای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در قدرت بیشتر می‌شود. در واقع، زندگی سیاسی نتانیاهو به پایان رسیده و زندان در انتظار او بود، اما عملیات هفتم اکتبر حماس و جناح‌های وفادار به آن، عمر سیاسی او را طولانی کرد و باعث شد نتانیاهو که سیاستمداری فاسد شناخته شده بود، به دنبال آن باشد تا به‌عنوان یک قهرمان ملی از این بحران خارج شود.

به همین دلیل، تحولات نظامی در سوریه در حال تشدید است و ماجرای خروج مکرر و مسخره‌ فرودگاه دمشق از مدار خدمت‌رسانی و بازگشت مجدد آن به خدمت از زمان آغاز جنگ غزه، چیزی جز نشانه‌ای از آمادگی برای جنگ احتمالی در لبنان نیست. افزون بر آن، تلاش ایران برای انتقال سلاح و مهمات از طریق فرودگاه دمشق و اکتفا نکردن به انتقال تدارکات از مسیرهای زمینی که مستلزم زمان طولانی است، بیانگر نیاز فوری به مهمات است.

در مقابل، اسرائیل هم از یک سو فرودگاه دمشق را پیوسته هدف حمله قرار می‌دهد تا در روند انتقال تسلیحات اخلال ایجاد کند و از سوی دیگر، به ترور شخصیت‌های برجسته ایرانی مانند رضی موسوی و بمباران انبارهای تسلیحات حزب‌الله در سوریه ادامه می‌دهد.

موارد یادشده حاکی از تشدید تنشی است که نمی‌توان آن را از نبرد غزه و تلاش برای تضعیف حزب‌الله و سایر گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به رژیم ایران در منطقه با هدف تضعیف آن‌ها قبل از شروع جنگ واقعی در لبنان جدا محسوب کرد.

از سوی دیگر، اظهارات ضدونقیض مقام‌های ایران و سکوت حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، در قبال تشدید حملات اسرائیل، نشان‌دهنده نگرانی از وخامت روزافزون اوضاع است؛ به‌ویژه اینکه رهبر حزب‌الله می‌داند اگر جنگی در لبنان رخ دهد، با همه درگیری‌های قبلی متفاوت خواهد بود. نتانیاهو می‌خواهد با راه‌اندازی جنگ، خود را از مسیر اجتناب‌ناپذیر زندان نجات دهد؛ در حالی که حسن نصرالله در تلاش است تا آنچه را از اعتبار و نفوذ ایران در سوریه باقی مانده است، حفظ کند.
+61
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Sam1977 - دمشق، سوریه

  دایپرهای سربازاتون عوض کردین؟؟؟ گونده گ و ز ی چقدر
  35
  9
  ‌سه شنبه ۱۲ دی ۱۴۰۲ - ۰۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  GORG AMERICAN - واشنگتن دی سی، ایالات متحده امریکا

  این آش ۴۵ ساله برا محور مقاومت پخته شده.حالا باید بخورتش.
  1
  52
  ‌سه شنبه ۱۲ دی ۱۴۰۲ - ۰۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  omid haghgo - تکزاس، ایالات متحده امریکا

  Sam1977 - دمشق، سوریه
  اسراییل به زودی جسد مزدوران جمهوری اسلامی که در سوریه هستند برای ننه های ...... می فرستد. درست مثل رضی موسوی
  1
  22
  ‌سه شنبه ۱۲ دی ۱۴۰۲ - ۰۵:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  Sam1977 - دمشق، سوریه
  تیکه خورده های لاشه سردار کتلت رضی رو جمع کردین؟ 🤭 جنازه ۱۱ تا سپاهی مزدور دیگه که هلاک شدن چطور ؟اسرائیل خوب شخمتون میزنه و جز لاف زدن هیچ ....نمیتونید بخورید فقط به قول خودتون تمکین میکنید!
  0
  18
  ‌سه شنبه ۱۲ دی ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  کی میشه خبر کتلک شدن حسن خرس الله بشکه مدفوع لبنانی و مفت خور اعظم ثروت و‌پول مردم ایران رو بشنویم؟
  1
  19
  ‌سه شنبه ۱۲ دی ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  سردار آبدوقیا که اصلاً صداشو در نمیارن از ترسشون عمو حسنم که تو سوراخ موشه از تو سوراخش بیرون نمیاد برید انتقام سختو بگیرید دیگه پس چی شد ط زرزر می‌کنید
  0
  3
  ‌سه شنبه ۱۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.