سازمان «پدافند غیرعامل» طلبکار هم شد: در هک پمپ بنزین‌ها ما مطالبه‌گر هستیم

 کارت سوخت پمپ بنزینصدای آمریکا: سازمان پدافند غیرعامل در گزارش خود در مورد هک پمپ بنزین‌ها از «نبود شواهد» کافی برای تعیین منشأ بدافزار و دولت‌ یا گرو‌های عامل این اقدام خبر داده و تاکید کرده که مسئولین شبکه سوخت، شبکه دریافت و پرداخت مالی، مسئولیت مستقیم پاسخگویی را برعهده دارند. این سازمان خود را «مطالبه‌گر» در این موضوع دانسته است.

این سازمان تاکید کرده که گزارش فنی حمله به سامانه سوخت به مراجع قضایی ارسال شده است. در این گزارش آمده است که هک از طریق آسیب‌پذیری شبکه پرداخت صورت گرفته است.

روزهای پایانی آذر ماه در پی هک سیستم سوخت رسانی کشور، نزدیک به ۷۰ درصد جایگاه‌های توزیع فرآورده‌های نفتی از سرویس‌دهی خارج شد و باعث بروز اختلال در امور روزانه مردم شد.

تایمز اسرائیل، در آن زمان نوشت که یک گروه هکری که قبلاً با اسرائیل مرتبط بود، ادعا می‌کند که در یک حمله سایبری، پمپ بنزین‌ها را در سراسر ایران فلج کرده است.

گروه موسوم به «گنجشک درنده» اعلام کرده بود که «اکثریت پمپ‌های بنزین را در سراسر ایران از کار انداخته است.»

بازگشت سوخت رسانی به حالت عادی در ایران پس از این هک چندین روز زمان برد. عرضه بنزین در روزهای ابتدایی هک بصورت «آزاد» در جایگاه‌ها و تا قیمت ۳۵ هزار تومان برای هر لیتر در بازار آزاد صورت می‌گرفت.

خارج شدن سیستم سامانه کارت سوخت و فروش بنزین با نرخ آزاد در همان چند روز سود زیادی را به جیب دولت ریخت به‌گونه‌ای که این موضوع مورد انتقاد برخی از رسانه‌ها از جمله روزنامه «آرمان ملی» قرار گرفت و در مطلبی نوشت: «با هک شدن پمپ بنزین‌ها از جیب مردم پول به جیب دولت می‌رود!»

چهارم آبان‌ ماه ۱۴۰۰ نیز در اقدامی مشابه، سامانه کارت سوخت و جایگاه‌های سوخت سراسر کشور مورد حمله سایبری و هک قرار گرفت که در پی آن، اختلال گسترده‌ای در عرضه سوخت خودروها ایجاد شد.

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور سال گذشته بعد از حمله سایبری به پمپ‌بنزین‌ها گفته بود: «با توجه به اهمیت شرکت ارتباطات زیرساخت، ایجاد یک بخش یا معاونت دفاعی برای چنین ساختاری ضروری است... تضمین تداوم کارکرد در شرکت ارتباطات زیرساخت و تاب‌آوری شبکه جزو مهم‌ترین اهداف اقدامات مبتنی بر پدافند غیرعامل است که باید به‌طور جدی دنبال شود.»
 کنایه مجری به سازمان پدافند غیر عامل: شما چه کار می کنید که همزمان با مردم از هک‌ها مطلع میشوید؟
المیرا شریفی مقدم روی آنتن زنده به سازمان پدافند غیرعامل در جریان هک پمپ بنزین‌ها طعنه زد
 
شریفی‌مقدم گفت: سازمان پدافند غیر عامل دقیقا چیکار میکنه که همزمان با مردم از هک‌ها مطلع میشه؟! مدیر سازمان پدافند غیرعامل ۱۸ سال است که تغییر نکرده و همیشه تقصیر را به گردن دولت‌های قبلی میندازه!
+2
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا
  از روز اول معلوم بود کار خودشون است نتیجه اینکارمیلیاردها تومن بود که به جیب دولت رفت و ارزیابی روانی هم از مردم برای افزیش قیمت بنزین در اینده اینکه کی بود کی بود من نبودم بازی ریاکارانه اشان است
  0
  3
  دوشنبه ۱۱ دی ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.