تحلیل خبرگزاری فارس از اعدام‌های اخیر: اعدام احمدرضا جلالی می‌تواند گام بعدی دولت سیزدهم باشد

احمد رضا جلالی، پزشک ایرانی ساکن سوئد، که در ایران به مرگ محکوم شده است .رادیو فرانسه: خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، با اشاره به اعدام «اراذل و اوباشی که از عوامل موساد بودند»، گوشزد می‌کند که «یکی دیگر از جاسوسان مهم موساد که اکنون در اختیار جمهوری اسلامی» قرار دارد، احمدرضا جلالی است. فارس «تحلیل» خود را با این عنوان منتشر کرده است: «پس از تیم وفا اعدامی بعدی احمدرضا جلالی است؟»

خبر اجرای حکم اعدام ۴ تن به جرم ارتباط با سرویس امنیتی موساد، روز جمعه ٨ دی توسط رسانه‌های جمهوری اسلامی منتشر شد. این رسانه‌ها مدعی‌اند که افراد اعدام‌شده عضو یک شبکه جاسوسی بوده‌ و برای اسرائیل کار می‌کرده‌اند. رسانه‌های حکومتی ایران اسم این شبکه را «وفا» گذاشته‌اند. ظاهراً دلیل انتخاب این عنوان، نام یکی از اعدام‌شدگان - «وفا هناره» - است.

خبرگزاری فارس ابتدا در گزارش خود توضیح می‌دهد که سازمان اسرائیلی موساد به چه دلیل «سراغ اراذل و اوباش رفته است؟». از نظر فارس، «عدم تعلقات خانوادگی و دینی، جسارت در انجام شرارت و حضور در داخل ایران» از جمله خصوصیاتی است که موساد را به همکاری با «اراذل و اوباش» ترغیب کرده است.

این در حالی است که یکی از اعدام‌شدگان به نام منصور رسولی خود عضو سپاه پاسداران بوده و معلوم نیست به چه دلیل خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی محکومان را به «اراذل و اوباش» منتسب کرده‌اند.
تهدید بعدی: اعدام احمدرضا جلالی

خبرگزاری فارس با طرح این پرسش که آیا «اعدام‌ها با احمدرضا جلالی ادامه می یابد؟» به سراغ پرونده وی می‌رود و از او به عنوان «جاسوس مهم» یاد می‌کند که «بخشی از اطلاعات دانشمندان هسته‌ای ایران را جهت ترور در اختیار موساد قرار داده است.»

به نوشته فارس «احمدرضا جلالی، شاه‌مهره‌ای است که سرویس‌های جاسوسی خارجی در یک همکاری مشترک، طراحی‌های متعددی را برای آزادی او انجام داده‌اند». از جمله این «طراحی‌ها»، خبرگزاری فارس دستگیری اسدالله اسدی «دیپلمات با سابقه ایرانی» و همچنین بازداشت و محاکمه حمید نوری در سوئد را بر می‌شمرد.

اسدالله اسدی در بهار گذشته آزاد شد و از بلژیک به ایران بازگشت. اما حمید نوری در سوئد به حبس ابد محکوم شده است.

خبرگزاری فارس زندانی شدن این افراد در کشورهای اروپایی را «گروگان‌گیری» می‌داند و تهدیدهای خود را چنین پایان می‌دهد که دولت سیزدهم با «رویکرد جدید اطلاعاتی و امنیتی» خود، قصد دارد «تصمیم جدی‌تری نسبت به قبل بگیرد و در برابر اینگونه گروگان‌گیری‌های بین‌الملل با اقتدار بیشتری برخورد کند.»

این خبرگزاری در پایان می‌نویسد: «هر کشور یا جریانی که بخواهد هزینه امنیتی به ایران تحمیل کند، باید بداند که او حتما هزینه‌های سنگین‌تری پرداخت می‌کند و دوم اینکه ایران به هیچ‌وجه به هیچ کشوری باج نخواهد داد.

بدین ترتیب خبرگزاری فارس به طور ضمنی تأیید می‌کند که اعدام‌های اخیر اقدامی تلافی‌جویانه بوده (در مقابل کشته شدن رضی موسوی، عضو عالیرتبه سپاه در سوریه) و بر این اساس احتمال دارد که احمدرضا جلالی نیز به تلافی اسارت حمید نوری اعدام شود.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.