هتل ۲۲۰ تُنی در کانادا با کمک ۷۰۰ قالب صابون جابجا شد

یورونیوز: یک شرکت عمرانی در کانادا به نام «شلدون راشتون» توانست ساختمان عظیم یک هتل را با استفاده از قالب‌های صابون جابجا کرده و به مکانی دیگر منتقل کند.

این شرکت قصد داشت بنایی ۲۰۰ ساله‌ای در منطقه هالیفاکس را حدود ده متر جابجا کند تا در کنارش فضایی برای یک مجتمع آپارتمانی جدید ایجاد شود.

این ساختمان در سال ۱۸۲۶ ساخته شده بود و پیش از تبدیل شدنش به یک آپارتمان مسکونی در چند دهه پیش، به عنوان یک هتل مورد استفاده قرار می‌گرفت.

برای انجام این جا‌بجایی، کارگران ساختمانی زیر بنا را حفر کردند و بیش از دوازده تیر فولادی را در زیر آن کار گذاشتند. با این حال ساختمان تا زمانی که لغزنده نمی‌شد از جای خود تکان نمی‌خورد. مهندسان تصمیم گرفتند به جای استفاده از روش‌های سنتی نظیر قرار دادن غلتک، از صابون استفاده کنند تا ساختمان به راحتی روی آن سُر بخورد و راحت حرکت کند.

برای کمک به تکمیل پروژه، آنها به ۱۵ فروشگاه رفتند تا هرآنچه صابون «ایوری» در قفسه‌ها بود بخرند، برندی که راشتون می‌گوید نرم‌ترین صابون است.  به گفته صاحب شرکت اکثر برندهای صابون به سرعت خشک می‌شوند و از هم می‌پاشند، اما این صابون به تیرهای فولادی می‌چسبد و لغزشی نرم‌تر را رقم می‌زند.

با صرف هزینه ۹۷۰ دلاری، این شرکت ۷۰۰ قالب صابون خریداری شده را با کمک کارگران در زیر ساختمان قرار داد. برای این کار جک‌های هیدرولیک ساختمان را ۲.۵ سانتی‌متر بالاتر بردند و سپس کارگران قالب‌های صابون را روی تیرهای فولادی مسطح قرار دادند و یک شب به حال خود رها کردند تا وزن ساختمان صابون‌ها را له کرده و سطح را لغزنده سازد.

فردا صبح بعد از اینکه صابون تیرهای فولادی و کف ساختمان را لغزنده کرد، کارگران ساختمان سازه را در دو مرحله با کمک دو بیل مکانیکی و یک کامیون یدک‌کش جابجا کردند.

صاحب راشتون می‌گوید پیش از این شرکتش ده‌ها بار ساختمان‌ها را با صابون جابجا کرده است. به گفته او ساختمان‌های کوچک فقط بین ۲۰ تا ۴۰ صابون نیاز دارند، اما ساختمان هالیفاکس سنگین‌ترین ساختمانی بود که او در پنج دهه کارش در صنعت ساخت و ساز جابجا کرده است.

شلدون راشتون می‌گوید: «وقتی کار تمام شد و آنجا را ترک کردیم، همه ما بوی خوب گرفته بودیم.»

اگرچه حرکت ساختمان با صابون ممکن است ابتکاری جدید به نظر برسد، با این حال پیشتر نیز این کار دیده شده بود. وزارت حمل و نقل ایالت یوتا در آمریکا در اوایل سال جاری از حدود ۵۵ لیتر صابون ظرفشویی برای جابجایی یک پل ۳۳ متری استفاده کرد.

کارگران ساختمانی همچنین در ایالت میزوری نیز در سال ۲۰۱۶ از صابون ظرفشویی برای سر خوردن یک پل استفاده کردند.
+14
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.