سفینه شاتل‌مانند «ناسا» وارد مرحله آزمایش نهایی شد

العربیه: هواپیمای فضایی «دریم چیسر»، که شرکت «سی‌یرا اسپیس» آن را به سبک «شاتل» بازنشست‌شده برای سازمان فضانوردی آمریکا «ناسا» ساخته است، وارد مرحله آزمایش نهایی پیش از پرواز خود شد.

این فضاپیمای خودکار، که قرار است بدون سرنشین انسانی پرواز کند، هفته پیش به مرکز آزمایش نیل آرمسترانگ ناسا در سَنداسکی در ایالت اوهایو رسید، و در آنجا مرحله آزمایش نهایی خود را آغاز می‌کند.

دریم چیسر که بسیار شبیه شاتل فضایی بازنشسته ناساست، برای پرتاب با موشک طراحی شده است، اما وقتی به زمین بازگشت، در باند فرودگاه فرود می‌آید. این هواپیمای فضایی قابل استفاده مجدد برای حداقل 15 ماموریت طراحی شده است.

سی‌یرا اسپیس می‌گوید با ارائه قابلیت‌های منحصر به فردی که فضاپیماهای شرکت‌های دیگر از آنها بهره نمی‌برند، مانند استفاده از باند فرودگاه‌های تجاری برای بازگشت‌ کنترل‌شده سفینه، امیدوار است که دریم چیسر انقلابی در صنعت حمل و نقل فضایی رقم بزند.

قرار است دریم چیسر از یک ماژول ثانویه که به بدنه سفینه متصل می‌شود، به عنوان محفظه باربری استفاده کند. این ماژول «ستاره دنباله‌دار» نامیده می‌شود، و به طور ویژه برای حمل محموله‌های تحت فشار و غیرفشاری به ایستگاه فضایی، و خارج کردن زباله از این ایستگاه طراحی شده است. ستاره دنباله‌دار ماژولی یک‌بارمصرف است، و پس از ورود مجدد به جو زمین رها می‌شود تا بسوزد.

پس از آنکه دریم چیسر تمام آزمایش‌های لازم را پشت سر گذاشت، زمان آغاز کار عملیاتی آن فرا می‌رسد. کارهایی که تاکنون برای این هواپیمای فضایی در نظر گرفته شده‌ است، شامل ارسال لوازم و منابع به ایستگاه فضایی، و انجام عملیات پاکسازی فضایی در این ایستگاه و اطراف آن است.

با این حال، از آنجایی که دریم چیسر قابلیت‌های زیادی دارد، دانشمندان بر این باورند که می‌توان در آینده از آن در سناریوهای متفاوت دیگری نیز بهره گرفت.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.