تظاهرات علیه حماس در نوار غزه پس از کشته شدن یک نوجوان

دویچه وله: در پی کشته شدن یک نوجوان، فلسطینی‌های خشمگین علیه جریان اسلام‌گرای حماس در جنوب نوار غزه دست به تظاهرات زدند. شاهدان عینی از ناآرامی در روز یکشنبه ۲۴ دسامبر (۳ دی‌ماه) در شهر مرزی رفح خبر دادند که ده‌ها نفر در آن مشارکت داشتند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، گفته می‌شود علت این ناآرامی تیراندازی اعضای مسلح حماس به سوی گروهی از مردان جوانی بوده است که می‌خواستند بدون اجازه آنها محموله‌های بشردوستانه را در منطقه مرزی با مصر با خود ببرند. به دنبال این تیراندازی یک نوجوان کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند. بنا بر گزارش‌ها، یک پاسگاه پلیس حماس در جریان اعتراضات به آتش کشیده شده است.

با توجه به حمله نظامی اسرائیل به این نوار ساحلی، وضعیت انسانی در نوار غزه به طور فزاینده‌ای فاجعه‌بار گزارش شده است. غارت مواد غذایی و صحنه‌های پر هرج‌ومرج در هنگام توزیع کمک‌های امدادی مشاهده شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای خواستار افزایش کمک‌های بشردوستانه شده است. اسرائیل بر کنترل و بازرسی دقیق محموله‌ها برای جلوگیری از قاچاق اسلحه اصرار دارد.

در عین حال دولت این کشور تأکید می‌کند، این بازرسی‌ها نیستند که مانعی برای تحویل کالا ایجاد می‌کنند، بلکه نهادهای سازمان ملل متحد قادر به توزیع سریع محموله‌های کمکی در نوار غزه نیستند. سازمان ملل گفته است که در شرایط جنگی ادامه حمل و نقل و توزیع کالا به سختی امکان‌پذیر است.

همچنین شاهدان عینی گزارش‌های مکرر داده‌اند مبنی بر اینکه اعضای مسلح حماس محموله‌های امدادی بین‌المللی را تحت کنترل خود درمی‌آورند.

مقامات اسرائیل معتقدند که چنگ‌اندازی حماس بر محموله‌های امدادی به قصد تأمین نیاز تروریست‌هایی است که در شبکه تونل‌های زیرزمینی پنهان شده‌اند.
تظاهرات و شورش علیه حماس در جنوب نوار غزه
رادیو فردا: خبرگزاری آلمان از شهر رفح در جنوب نوار غزه گزارش داده که ده‌ها فلسطینی خشمگین روز یکشنبه در اعتراض به شلیک اعضای گروه افراطی حماس به گروهی از مردم این شهر دست به تظاهرات و شورش زدند.
 
حماس که از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود، از دیرباز کنترل نوار غزه را در دست داشته است.
 
تجمع اعتراضی رفح وقتی شکل گرفت که خبر رسید اعضای حماس به گروهی از شهروندان که قصد داشتند بدون اجازه این گروه کمک‌های امدادی را تصاحب کنند،‌ شلیک کرد.
 
گفته شده است که در جریان این تیراندازی یک نفر کشته و چند تن زخمی شده‌اند و مردم خشمگین ساکن رفح، در نزدیکی مرز مصر، یک پاسگاه پلیس حماس را آتش زدند.
 
کمبود مواد غذایی و سایر مایحتاج باعث آشفتگی و غارت برخی کمک‌های امدادی ارسالی به نوار غزه شده است.
 
در حالی که شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای برای افزایش ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه تصویب کرده است،‌ اسرائیل اصرار دارد همه محموله‌ها را از بیم قاچاق اسلحه به غزه بازرسی کند.
آژانس کودکان سازمان ملل، یونیسف، پیش‌تر هشدار داد که با افزایش خطر قحطی در نوار غزه، کودکان زیر پنج سال در این منطقه که شمار آنها حدود ۳۳۵ هزار نفر است، در معرض خطر سوءتغذیه شدید و مرگ قابل پیش‌بینی قرار دارند.
+111
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  حتما باید چند هزار کشته و این همه خرابی و آوارگی باشه تا بیدار بشید ؟ همش زیر سر ایرانه.
  6
  149
  دوشنبه ۰۴ دی ۱۴۰۲ - ۰۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  مردم غزه مشابه مردم ایران که (تحت استثمار سران مسلمان ج.ا هستند) هم تحت استثمار حماس مسلمان هستند .
  0
  88
  دوشنبه ۰۴ دی ۱۴۰۲ - ۰۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  حماس دسپخت سپاه و جمهوری اسلامی ایران هستش
  0
  36
  دوشنبه ۰۴ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.