وزنه‌ای به نام تیلور سوئیفت؛ آیا فوق ستاره موسیقی در انتخابات ۲۰۲۴ ورق را به نفع بایدن بر می‌گرداند؟

یورونیوز: تیلور سوئیفت، ستاره آمریکایی موسیقی پاپ که اخیرا به عنوان شخصیت سال مجله تایم معرفی شد به عنوان چهره بانفوذی که می‌تواند بر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ تاثیر بگذارد مورد توجه کارزار نامزدها قرار گرفته است.

خواننده ۳۴ ساله و محبوب آمریکایی‌ها در جریان رشته کنسرت‌های اخیرش توانست یک میلیارد دلار درآمد کسب کند. رقمی که رکوردی بی‌سابقه و نمادین محسوب می‌شود.

نتیجه یک نظرسنجی نشان می‌دهد که ۷۰ درصد آمریکایی‌ها نسبت به تیلور سوئیفت نظر مثبتی دارند. این ستاره دنیای موسیقی کار هنری خود را در سبک کانتری آغاز کرد. موسیقی کانتری در آمریکا به طور خاص به عنوان سبکی نزدیک به محافظه‌کاران و رای‌دهندگان حزب جمهوریخواه شناخته می‌شود.

تیلور سوئیفت همچنین اهل ایالت محافظه‌کار تنسی است. آرای الکترال تنسی دهه‌ها است که در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری به سبد نامزدهای جمهوریخواه ریخته می‌شود. با این حال تیلور سوئیفت در جریان رقابت سیاسی سال ۲۰۲۰ بین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت و جو بایدن از نامزد حزب دموکرات حمایت کرد.
تیلور سوئیفتاهمیت محبوبیت ۷۰ درصدی تیلور سوئیفت وقتی مشخص می‌شود که میزان محبوبیت جو بایدن، رئیس‌جمهوری کنونی با آن مقایسه شود. چهل و ششمین رئیس‌جمهوری آمریکا از زمان ورودش به کاخ سفید شاهد کاهش محبوبیت خود بوده است و اکنون کمتر از ۴۰ درصد آمریکایی‌ها نسبت به او نظر مثبتی دارند.

به همین دلیل کارزار انتخاباتی جو بایدن در حال برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری از محبوبیت تیلور سوئیفت طی ماه‌های آینده است. یکی از مقام‌های کارزار انتخاباتی رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا روز چهارشنبه با لحنی طنزآمیز گفت: «ممنون می‌شوم که به ما یادآوری نکنید که باید راهبرد تیلور سوئیفتی داشته باشیم، ما در حال پیگیری این پرونده هستیم!»

    تیلور سوئیفت، ستاره آمریکایی موسیقی پاپ به عنوان شخصیت سال ۲۰۲۳ مجله تایم انتخاب شد

با این حال چهره‌های حزب دموکرات همواره رابطه خوبی با تیلور سوئیفت نداشتند. آنها به طور خاص در جریان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ از اینکه ستاره دنیای موسیقی آمریکا به طور علنی از هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات حمایت نکرد انتقاد کردند.

تیلور سوئیفت اولین بار در سال ۲۰۱۸ به طور علنی در یک کارزار انتخاباتی موضع‌گیری کرد. او در جریان کارزار انتخاباتی آن سال از یک نامزد دموکرات برای نمایندگی ایالت تنسی در سنای آمریکا طرفداری کرد.

تیلور سوئیفت در سال ۲۰۲۰ هم با انتقاد از دونالد ترامپ که به گفته او به ایده‌های «برتری نژاد سفید و نژادپرستی» در آمریکا دامن زده بود از جو بایدن حمایت کرد.

تعیین تاثیر واقعی حمایت تیلور سوئیفت از جو بایدن در سال ۲۰۲۰ در پیروزی او کار دشواری است. این در حالی است که نقش او در انتخابات سال ۲۰۲۴ می‌تواند به مراتب تعیین کننده‌تر باشد. محبوبیت تیلور سوئیفت طی چهار سال گذشته افزایش یافته است.

متیو هریس، استاد علوم سیاسی در دانشگاه پارک در ایالت میسوری می‌گوید: «او در سال ۲۰۲۰ محبوب بود اما محبوبیتش از آن زمان به سطح دیگری رسیده است.»

تیلور سوئیفت به طور خاص در میان زنان جوانی که واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند محبوب است. جو بایدن برای راهیابی مجدد به کاخ‌سفید به حمایت جوانان و به ویژه زنان جوان نیاز دارد.

این در حالی است که محبوبیت جو بایدن در میان جوانان طی هفته‌های گذشته به دلیل حمایت سرسختانه دولت آمریکا از اسرائیل در جنگ غزه کاهش یافته است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که جوانان آمریکایی بیشتر از دیگر گروه‌های سنی نسبت به سرنوشت فلسطینی‌ها حساس هستند.

نتیجه یک نظرسنجی نشان می‌دهد که تنها ۴۹ درصد جوانان مطمئن هستند که در روز پنج نوامبر سال ۲۰۲۴ در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت خواهند کرد. این در حالی است که این رقم چهار سال پیش ۵۷ درصد بود.

میزان مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ و به ویژه میزان مشارکت جوانان در این رای‌گیری در تعیین نتیجه آن تاثیری کلیدی خواهد گذاشت. متیو هریس بر این باور است که نقش تیلور سوئیفت در همین چهارچوب می‌تواند تعیین‌کننده باشد.

او می‌گوید: «فکر نمی‌کنم که آدم‌ها بگویند تیلور سوئیفت به بایدن رای می‌دهد پس من هم بروم به بایدن رای می‌دهم.»
تیلور سوئیفتبه گفته وی تبلیغ تیلور سوئیفت برای شرکت در انتخابات می‌تواند تعیین‌کننده باشد چراکه تعداد زیادی از رای‌دهندگان ممکن است به نامزد جمهوریخواهان رای ندهند اما انگیزه کافی برای رای دادن به جو بایدن را هم نداشته باشند.

بسیاری از هواداران تیلور سوئیفت در حومه‌های مسکونی شهرها زندگی می‌کنند. جو بایدن برای پیروزی در بسیاری از ایالت‌های کلیدی به بسیج رای‌دهندگان در همین حومه‌های مسکونی نیاز خواهد داشت.

تیلور سوئیفت سه ماه پیش در صفحه اینستاگرام خود از هوادارانش خواسته بود تا نام خود را در فهرست رای‌دهندگان ثبت کنند. مراجعه به پایگاه اینترنتی ثبت‌نام در انتخابات در آن روز ۲۳ درصد نسبت به روزهای دیگر افزایش یافت.

از سوی دیگر تیلور سوئیفت با موضع‌گیری در مورد سقط جنین می‌تواند به بسیج رای‌دهندگان کمک کند. موضوع سقط جنین پس از رای دیوان عالی آمریکا که حق سقط جنین را از شمول حقوق تضمین‌شده شهروندان بنا به قانون اساسی آمریکا خارج کرد به یکی از موضوعات تعیین‌کننده در انتخابات تبدیل شده است.

تیلور سوئیفت در سال ۲۰۲۲ پس از صدور حکم دیوان عالی آمریکا گفته بود از اینکه زنان دیگر صاحب بدن خودشان تشخیص داده نمی‌شوند «وحشت‌زده» شده است.

جو بایدن البته باید تلاش کند تا دیگر تیلور سوئیفت را با بریتنی اسپیرز، ستاره موسیقی پاپ در دهه ۲۰۰۰ اشتباه نگیرد. رئیس‌جمهوری ۸۱ ساله آمریکا ماه گذشته در رویدادی عمومی هنگام اشاره به تیلور سوئیفت به اشتباه از بریتنی اسپرز سخن گفت.
+1
رأی دهید
-15

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.