همسر احمدرضا جلالی: مقامات قضایی گفته‌اند حکم اعدام به‌زودی اجرا می‌شود

احمدرضا جلالی گفته بود به این دلیل او را زندانی کرده‌اند که حاضر به جاسوسی برای جمهوری اسلامی نشده استبی بی سی: ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که مقام‌هایی قضایی جمهوری اسلامی به صورت حضوری «مستقیم و غیرمستقیم چندین بار در زندان به آقای جلالی گفته‌اند به‌زودی حکم اعدام» او اجرا خواهد شد.

خبر اعدام قریب‌الوقوع احمدرضا جلالی روز پنجشنبه، درست دو روز پس از تایید حکم حبس ابد حمید نوری، ملقب به «عباسی» در دادگاه تجدیدنظر سوئد اعلام شده است.

سال گذشته، چهاردهم اردیبهشت ماه، همزمان با آخرین جلسه دادگاه بدوی حمید نوری، که به اتهام دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ در سوئد محاکمه شد، مقام‌های قضایی ایران اعلام کردند که حکم اعدام احمدرضا جلالی تا پایان اردیبهشت ماه اجرا خواهد شد.

در آن زمان این پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی را به سلول انفرادی منتقل کردند که در نهایت بعد ازمدت‌ها و در نتیجه اعتصاب غذا به بند عمومی بازگردانده شد.

پرونده احمدرضا جلالی از موارد متعددی است که حکومت ایران متهم است که با اتهام‌های ساختگی سعی می‌کند از زندانیان برای فشار به دولت‌های غربی استفاده کند.

ویدا مهران‌نیا درباره وضعیت احمدرضا جلالی به بی‌بی‌سی گفت: «جمعه زمانی که من با ایشان تماس گرفتم گفتند که حتی از صبح مدام تلویزیون دوباره فیلم اعترافاتش را پخش می‌کند که متهم به جاسوسی برای اسرائیل شده و در این فیلم تاکید می‌کنند که سوئد حمید نوری را بازداشت کرده تا احمدرضا جلالی را آزاد کند.»

خانم مهران‌نیا از وضعیت همسرش به‌شدت ابراز نگرانی کرد و گفت: «این‌ها هر سال دم کریمسمس برای ما کلی نگرانی و اضطراب درست می‌کنند.»

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، ۲۹ آذر همزمان با اعلام حکم دادگاه تجدیدنظر حمید نوری با انتشار گزارشی تصویری بار دیگر با پخش «اعترافات» تلویزیونی احمدرضا جلالی، او را به جاسوسی برای اسرائیل متهم و دولت سوئد را هم به «گروگان‌گیری سیاسی جهت آزاد کردن احمدرضا جلالی» متهم کرد.

خبرگزاری فارس در گزارش خود بار دیگر اتهام ترور سه نفر از دست‌اندرکاران برنامه هسته‌ای ایران به نام‌های محسن فخری‌زاده، مسعود علی محمدی و مجید شهریاری را متوجه احمدرضا جلالی کرد.

محسن فخری‌زاده در سال ۱۳۹۹ مورد سوءقصد قرار گرفت، اما احمدرضا جلالی از سه سال پیش از آن در زندان به سر می‌برد.

پیش از این فاش شده که افراد دیگری در پرونده دست‌اندرکاران تحت شکنجه به اعترافات دروغین واداشته شدند.

حمید نوری، با نام مستعار «عباسی» در دهه شصت دادیار زندان گوهردشت (رجایی‌شهر) بود و در سوئد با شکایت شماری از زندانیان سیاسی دهه شصت، از جمله ایرج مصداقی و حمید اشتری، تحت پیگرد قرار گرفت. او در نوامبر ۲۰۱۹ به دستور دادستان بخش جرائم سازمان‌یافته و بین‌الملل سوئد تحت اصل صلاحیت قضایی جهانی در فرودگاه استکهلم دستگیر شد.

این دادیار سابق زندان گوهردشت در نهایت با دو اتهام «جنایات جنگی در سطح بین‌الملل» و «قتل» که مصداق آن اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ بود، محاکمه و به حبس ابد محکوم شد.

احمدرضا جلالی، که سال ۱۳۸۸ به سوئد مهاجرت کرده بود، بهار ۱۳۹۵ به دعوت دانشگاه‌های تهران و شیراز به ایران سفر کرد و سه روز پیش از بازگشت به سوئد؛ هنگام رانندگی به طرف کرج دستگیر شد و در نهایت به اتهام «جاسوسی» به اعدام محکوم شد.
+1
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  تا جمهوری نکبت اسلامی وجود دارد انواع قتل های ضد بشری وجود خواهد داشت . من مطمئنم که اگر مشابه حمله مستقیم به قذافی یکبار به بارگاه خامنه ای مستقیما حمله شود ، این اعمال کم خواهد شد .
  0
  12
  یکشنبه ۰۳ دی ۱۴۰۲ - ۰۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  زنده باد رضاشاه دوم‌ پهلوی - پاریس، فرانسه
  احتمال کشته شدن حمید نوری در زندان بصورت ناگهانی نیز وجود دارد!
  0
  2
  یکشنبه ۰۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.