توقیف جایزه ساخاروف مهسا ژینا امینی در فرودگاه و بازجویی از صالح نیکبخت

ایران وایر: صالح نیکبخت، وکیل خانواده مهسا امینی شامگاه جمعه اول دی پس از بازگشت از فرانسه در فرودگاه «امام خمینی» تهران تحت بازجویی قرار گرفته و ماموران بسیاری از وسایل همراه او از جمله لوح جایزه ساخاروف پارلمان اروپا، اهدا شده به مهسا امینی را توقیف کردند.

شبکه حقوق بشر کردستان در گزارشی نوشته است که صالح نیکبخت بلافاصله پس از ورود به فرودگاه از سوی نیروهای حکومتی بە داخل اتاق امنیتی مستقر در فرودگاه برده شدە و علاوه بر بازجویی و تفتیش وسایلش، به او اعلام شده که از سوی مراجع قضایی ممنوع‌الخروج شده است.

بنابر اطلاعاتی نیز که به ایران‌وایر رسیده، صالح نیکبخت به هنگام ورود به تهران در ساعت ۱۰ شب به وقت محلی برای دو ساعت مورد بازجویی قرار گرفته است.

ماموران امنیتی پس از بازرسی چمدان‌های صالح نیکبخت، بسیاری از وسایل شخصی از جمله پاسپورت، تلفن همراه، دست‌نوشته‌ها، کتاب‌ها و نیز لوح یادبود ساخاروف، اهدا شده توسط پارلمان اروپا به خانواده ژینا امینی را مصادره کردند.

بر اساس اطلاع ایران‌وایر، حکم یک سال زندان صالح نیکبخت نیز که به جرم اعتراض او به تصمیم دادگاه در خصوص پرونده مهسا ژینا امینی پیش‌تر تایید شده بود، به شعبه اجرای احکام ارسال شده است.

علی رضایی، وکیل صالح نیکبخت، روز ۲۵ آذر امسال در مصاحبه با شبکه شرق گفته بود دادگاه بدون توجه به دفاعیات، صالح نیکبخت را به حداکثر مجازات اتهام تبلیغ علیه نظام یعنی یکسال حبس و نیز مجازات تکمیلی محکوم کرده است.

صالح نیکبخت روز سه‌شنبه بیست و یکم آذر به همراه افسون نجفی خواهر یکی از قربانیان اعتراضات ایران و مرسده شاهین‌کار از آسیب‌دیدگان چشمی اعتراضات با حضور در پارلمان اروپا جایزه ساخاروف را که به مهسا امینی و جنبش زن، زندگی، آزادی اهدا شده بود، دریافت کرد.

پیش از آن قرار بود پدر، مادر و برادر مهسا امینی برای دریافت جایزه ساخاروف به فرانسه سفر کنند اما ماموران امنیتی در فرودگاه از سفر آن‌ها جلوگیری کرده و پاسپورت‌هایشان را توقیف کردند.

آقای نیکبخت پیش از این در گفت‌وگویی با «ایران‌وایر» با تاکید بر غیرقانونی بودن ممنوعیت از خروج خانواده مهسا امینی، درباره روند دادخواهی پرونده جان باختن مهسا توضیح داده بود.
+41
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  جایی که وقاحت حد و مرز نمیشناسد! این قبیل اعمال بدور از تصور نیست!
  3
  21
  شنبه ۰۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  و اما ادامه خبر : جنگولک بازی این یارو در مراسم بود که با علم به عدم وجود مترجم شروع به صحبت به زبان کردی کرد .زبان رسمی ما در ایران فارسی است .خر فهم شد
  18
  12
  شنبه ۰۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه
  بوی سوختگی و سوزش رهبر مفعول بدجور میاد.
  9
  18
  شنبه ۰۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ginger - چگو، اسپانیا
  رژیم آخوندی فرقه اسلام مهسا چشم همه را به باطن رژیم اسلامی باز کرد دیگه جانماز آب کشیدن دوره اش گذشته است
  3
  15
  شنبه ۰۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  مرگ بر کارتر و بی سیاستمداری آمریکا
  8
  9
  شنبه ۰۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  بردن باهاش عکس بگیرند . آنقدر ترسو هستند که همینقدر حدشان بود و بزودی به صاحب اصلیش می رسانند. بعدها اعلان میکنند که خواستن ببینند قاچاق و یا بدل نباشد
  4
  8
  شنبه ۰۲ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  امنیتیهای لاشی و زنازاده ، حتماً انتظار داشتند ، مثل بعضی از ورزشکاران مزدور و خودفروخته ، که برای چاپلوسی مدال طلایی که در مسابقات جهانی بدست میارن و اونو تقدیم به مفعول میکنند ، نیکبخت هم بگه ، از طرف خانواده امینی وکیلم که لوح ساخاروف رو تقدیم به رهبر کنم ، تا چربش کُنه و بتپونه تو ماتحتش !!
  5
  22
  شنبه ۰۲ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  FTH12 - تبریز، ایران
  نکبت تر ٫ بیچاره تر ٫خار تر ٫ عوضی تر ٫ حقه بازتر ٫ و … تر از شما کائنات به خود ندیده ! اشکالی نداره در آینده حساب همه تون رو یکی بکی چه در ایران چه در خارج خواهیم رسید فعلا بتازید تازی های بی صفت !😡😡😡
  8
  16
  شنبه ۰۲ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.