دیوان عالی آمریکا رسیدگی سریع به مصونیت قضایی ترامپ را رد کرد

بی بی سی: دیوان عالی آمریکا فعلا به مساله برخورداری دونالد ترامپ از مصونیت قضایی در پرونده مداخله ادعایی او در انتخابات ۲۰۲۰ رسیدگی نخواهد کرد.

به این ترتیب به نظر می‌رسد تلاش آقای ترامپ برای به تعویق انداختن محاکمه‌اش موفق باشد، چرا که حال باید پرونده از طریق دادگاه تجدید نظر پیش برود.

جک اسمیت، بازپرس ویژه، خواهان آن بود که دیوان عالی رسیدگی به این موضوع را تسریع کند.

دیوان عالی توضیحی درباره تصمیم امروز خود منتشر نکرد و فقط گفت که درخواست آقای اسمیت «رد می‌شود.»

نگرانی جک اسمیت این بود که در صورت عدم تصمیم‌گیری از طرف دیوان عالی، کار به دادگاه تجدیدنظر بکشد و آغاز محاکمه به تعویق بیفتد.

آقای ترامپ موضوع تحقیقاتی درباره تلاش‌های ادعایی برای وارونه کردن نتیجه انتخابات در دوره منتهی به شورش ۶ ژانویه در کنگره است. محاکمه قرار است در روز ۴ مارس در واشنگتن دی سی شروع شود.

تانیا چوتکان قاضی دادگاهی در واشنگتن پرونده را تا زمانی که درخواست تجدید نظر آقای ترامپ در جریان است معلق کرده است.

آقای ترامپ می‌گوید که در آن مقطع به عنوان رئیس‌جمهور و در مقام ایفای نقش خود عمل می‌کرده و بنابراین از پیگرد قضایی مصونیت داشته است.

جک اسمیت، دادستان این پرونده، خواهان آن شده بود که دیوان عالی حکم بدهد که آیا یک رئیس‌جمهور در برابر دادرسی «مصونیت مطلق» دارد یا آن که این مصونیت به مسائل مشخصی محدود می‌شود.

او با درخواست رسیدگی فوری گفت می‌داند که درخواستش «غیرمعمول» است اما افزود که پرونده دونالد ترامپ هم یک پرونده معمولی نیست.

آقای اسمیت دیوان عالی را ترغیب کرد آن را بررسی کند چون به مثابه «یک سوال بنیادی در قلب دمکراسی ماست: آیا یک رئیس جمهور سابق صد در صد» در برابر پیگرد قضایی برای جرایم فدرالی که ادعا می‌شود در زمان قدرت مرتکب شده مصون است یا نه.

وکلای آقای ترامپ استدلال کرده بودند که این درخواست برای تسریع محاکه دارای انگیزه سیاسی است، و گفتند که این بخشی از تلاش «برای اطمینان از این است که آقای ترامپ - نامزد پیشتاز در میان جمهوری‌خواهان برای ریاست جمهوری، و بزرگترین تهدید انتخاباتی برای رئیس جمهور بایدن - در اوج کمپین انتخاباتی با یک محاکمه چندماهه روبرو خواهد شد.»

این حکم به آن معنی است که دادگاه تجدید نظر در منطقه واشنگتن دی‌سی باید پرونده را پیش از آنکه از دیوان عالی فرجامخواهی شود بررسی کند. انتظار می‌رود که دیوان عالی آمریکا در نهایت در این پرونده نظر دهد.

فرآیند تجدید نظر ممکن است شروع تاریخ محاکمه را عقب بیاندازد، درحالی که دادستان‌ها امیدوار بودند محاکمه پیش از انتخابات انجام شود.

استدلال طرفین در این پرونده قرار است روز ۹ ژانویه در دادگاهی در واشنگتن دی‌سی مطرح شود.

قاضی چوتکان قبلا ادعاهای مصونیت آقای ترامپ را رد کرده است. او در حکم قبلی خود نوشت که «چهار سال خدمت او به عنوان فرمانده کل قوا به معنی آن نیست که از حقوق الهی پادشاهان برخوردار است تا بتواند از حسابرسی کیفری که همه شهروندان آمریکا در معرض آن هستند فارغ شود.»

آقای ترامپ از آن تصمیم تجدید نظر خواست.

او که زمانی از غول‌های صنعت املاک در نیویورک بود درحال حاضر با ده‌ها اتهام جنایی در چهار پرونده روبروست، از جمله دو پرونده که به تلاش‌های ادعایی در مورد ابطال نتیجه انتخابات مربوط می‌شود.

تصمیم دیوان عالی بعد از آن اعلام می‌شود که دیوان عالی ایالت کلورادو پیشتر در این هفته رای داد که آقای ترامپ واجد شرایط شرکت در انتخابات نیست و نام او باید از برگه رای انتخابات مقدماتی حذف شود.

قضات دادگاه کلورادو گفتند که آقای ترامپ در ارتباط با نقش خود در شورش ششم ژانویه ۲۰۲۱ با استناد به متمم ۱۴ قانون اساسی صلاحیت ندارد.

رئیس جمهور سابق در واکنش به آن حکم از دیوان عالی آمریکا فرجام خواسته است.
+12
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.