احمد آوایی، نماینده دزفول: به ایرانیان خارج از کشور که آدم نکشته‌اند، عفو عمومی داده شود

احمد آوایی، نماینده دزفول در مجلس، با بیان اینکه «بسیاری از ایرانیان خارج از کشور دارای سرمایه و ارتباط هستند»، به «رویداد۲۴» گفت که «اگر به ایرانیانی که خارج از کشور هستند و آدم نکشته‌اند، عفو عمومی داده شود تا در رفت‌وآمد باشند، تا حدی می‌توانیم شرایط اقتصادی را بهبود بخشیم.»
 
سیداحمد آوایی نماینده دزفول می‌گوید: بدنه اقتصادی و سیستم ما در کشور مثل جسمی است که بیماری زمینه‌ای دارد و بیماری از دیروز و امروز نیست، بلکه مربوط به بعد از پیروزی انقلاب است که کارخانه و زمین‌های افرادی را گرفتند و اقتصاد عملاً دولتی و کار از دست مردم گرفته شد. الان هنوز داریم چوب سیاست‌های اشتباه اول انقلاب را می‌خوریم که اوضاع آشفته شد و هنوز هم حل نشده است.
 
زندگی و معیشت توده‌های مردم، همچنان با مشکل روبروست و گذشت زمان، نه تنها اوضاع و احوال را بهتر نکرده که فشار تورم، سفره‌های مردم را روز به روز کوچک‌تر هم کرده است.
در همین رابطه، سیداحمد آوایی نماینده دزفول با رویداد۲۴ گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌توانید مهم‌ترین بخش‌های این مصاحبه را بخوانید:

در ابتدا باید بگویم، ما نباید نقش تحریم را در اقتصاد مملکت انکار کنیم. یک زمانی یک رییس‌جمهور می‌گفت که این‌ها کاغذپاره است که این حرف بسیار غیرمنطقی بود. یادمان باشد که ما نباید از واقعیت فرار کنیم.

* این‌دست حرف‌ها، به اعتماد اجتماعی ضربه می‌زند. مردم نباید احساس کنند که مسئولان، حرف‌های نسنجیده و ناپخته می‌زنند. مردم از ما انتظار حرف سنجیده و علمی دارند؛ قرآن هم به این موضوع اشاره دارد. باید حرفی بزنیم که مو لای درز آن نرود. از طرفی، یا حرف نزنیم یا حرف سنجیده بزنیم.

* اینکه چرا شرایط اقتصادی تا این اندازه به مردم لطمه زده است را با یک مثال توضیح می‌دهم. در ایام همه‌گیری بیماری کرونا، کسانی که بیماری زمینه‌ای داشتند، بیشتر در معرض خطر بودند و اگر کرونا به سراغ آن افراد می‌آمد، بیشترین آسیب را می‌دیدند و حتی شاید منجر به مرگ عده‌ای هم شد. از این‌رو، ما یک‌سری آسیب‌های ریشه‌ای داریم که تا حل نشود، هیچ دولتی در عرصه اقتصادی موفق نمی‌شود.

* بدنه اقتصادی و سیستم ما در کشور مثل جسمی است که بیماری زمینه‌ای دارد و بیماری از دیروز و امروز نیست، بلکه مربوط به بعد از پیروزی انقلاب است که کارخانه و زمین‌های افرادی را گرفتند و اقتصاد عملاً دولتی و کار از دست مردم گرفته شد. الان هنوز داریم چوب سیاست‌های اشتباه اول انقلاب را می‌خوریم که اوضاع آشفته شد و هنوز هم حل نشده است.

* اگر به ایرانیانی که خارج از کشور هستند و آدم نکشته‌اند، مال مردم را نبرده‌اند و شاکی خصوصی ندارند و شاید مسائل و مشکلات جزئی در پرونده‌هایشان دارند، عفو عمومی داده شود تا راحت در رفت‌وآمد ایران باشند، تا حدی می‌توانیم شرایط اقتصادی را بهبود ببخشیم، چون خیلی از این افراد، صاحب‌فکر و دارای سرمایه و ارتباطات هستند.

* شرایط ایجاد شده در اقتصاد مملکت، این‌طور نیست که همه چیز‌ها را بتوانیم گردن استکبار جهانی و تحریم‌ها بیاندازیم و بگوییم عملکرد ما خوب بوده است.
+6
رأی دهید
-114

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۱
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  اینا از درموندگی کارشون به دستمال یزدی کشیده . مگه نه ممل ژندونی
  4
  60
  جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ginger - چگو، اسپانیا

  ببینم دچار کمبود گروگان شده‌اید ما می دانیم که رژیم اسلامی به مردم ایران به چشم دشمن نگاه می کند چون هر وقت خواسته از دشمن انتقام بگیرد با موشک به هواپیما ی مردم ایران زده یا ساختمان پلاسکو منفجر شده یا امام رضا با مردم داخلش بمباران شده یا ساختمان در آبادان فرو ریخته و یا یک دیوانه مسجد در شیراز را گلوله باران کرده و سیل خوزستان را برده (شب آب سد را باز میکنند )روز بعد سیل مردم را می کشد یا با انفجار زیر زمینی ایجاد زلزله میکنید نمونه در بم و.. یا اینکه چای دبش سرطان زا را به قیمت کره ماه به مردم می فروشید خوب حالا با این تفاسیر فکر می کنی خری پیدا می شود که باز گول بخورد
  3
  60
  جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  همان عفو فردی را برای یاران و همرزم هایتان نگهدارید ، هر چند بعضی اوقات به آنهم پایبند نیستید . عفو عمومی پیشکش ، ما نخواستیم
  3
  54
  جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  شرم آوره این ایرانیان داخل و خارج هستند که باید شما را عفو کنند نه برعکس و وقتی از تحریم ها حرف میزنید انگار که مردم این تحریم ها را به وجود آوردند نه اینکه سیاست های غلط حاکمان این رژیم باعث این تحریم ها شده
  3
  55
  جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  آنهاییکه پول یا مقامی داشته باشند بایران نخواهند آمد
  9
  47
  جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا

  اخه تو غلام حلقه بگوش سر پیازی ته پیازی که اینجوری فتوا میدی بعدش هم شما همتون دروغگو هستید از تو گنده ترش هم از این فتواها بده ایرانیان خارج ازکشور براش تره هم خورد نمیکنند
  2
  52
  جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Arya man - لندن، انگلستان

  اول اون خارجی های بدبخت رو که به زور گروگان گرفته اید آزاد کنید بعد زر زر کنید
  1
  55
  جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان

  اون گردنکلفت بزرگ.پخمه پحلوی رو که بگیریییم و بندازیم توقفس شیرها گرسنه.بیشتر چیزها مملکت درست میشع.ننگبرخاندانه پحلوی وترفدارانشششش.
  50
  6
  جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  مهدی52 - روتردام، هلند

  یه خورده صبر کن تا چند وقت دیگه جاهامون عوض میشه اونوقته که باید طلب عفو کنی ، دیرو زود داره ولی سوخت و سوز نداره
  2
  44
  جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  زنده باد رضاشاه دوم‌ پهلوی - پاریس، فرانسه

  روح الله زم را عفو عمومی کردند طاقت نیاورد، یکم کشته شد! تقصیر جمهوری اسلامی نبود که! خودش قاتل بود رفت خودش را دار زد یکم!
  3
  47
  جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این ها هزار تا چاقو که بسازند حتی یکی دسته ندارد. دروغ پشت دروغ. اگر راست میگوئیدآن گروگان هائی را که گرفتید اول ازاد کنید تا شاید دو نفر قسم شما را باور کنند
  3
  23
  جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان

  این گاگول برای خودش چی فکر کرده؟ فرض کن ایرانی ها با سرمایه و فکر و ارتباطاتشون برگردند به ایران! با این اوضاع که حتی اصلاح طلبان هم کنارگذاشته شده اند! این بازگشتی ها با سرمایه و فکر و ارتباطشون میخواهند چه کنند؟ اول اصلاح طلبان خودتون رو عفو کنید بعد زر بزنید!! لابد نقشه کشیده اید تا مال ایرانی های خارج رو هم اختلاس کنید🤣
  3
  24
  جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  ببینید این دیگه چقدر پرت تشریف داره که میگه باید حرفی بزنیم که مو لای درز آن نرود. از طرفی، یا حرف نزنیم یا حرف سنجیده بزنیم. آخه گاگول با این سیستم که شما دارید و روز به روز دارید دایره خودی و نخودی تون رو کوچکتر میکنید کی میتونه اصلاً حرف بزنه؟
  3
  22
  جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  احمد آوایی لعنتی , نظام اخوندی سال 1362 به تمام ایرانیانی که آدم نکشته‌بودن، مال مردم را نبرده‌ بودن و شاکی خصوصی نداشته بودن و مسائل و مشکلات جزئی در پرونده‌هایشان بوده، عفو عمومی داده بود و این عفوی عمومی هنوز هم هست. مثل اینکه احمق آوایی در خواب بودی در زمانیکه نظام پست اخوندی چنین عفوی داده بوده ! عفو عمومی این نیست که تو تقاضا کردی از رژیم جنایتکار اخوندی که خبر هم نداشتی این عفوی عمومی بوده و حالا هم هست ! عفوی عمومی باید به تمام کسانیکه ادم کش و سارق و دزد , اختلاسگر و قاچاقچی مواد مخدر و متجاوز ناموس کسی یا کسانی بودن و تمام افرادیکه در حزب و سازمان و گروهای سیاسی کادر و عضو بودن و کسی یا کسانی توسط انها یا به دستور انها کشته شده باشد را شامل شود ! احمق آوایی این گونه عفوی عمومی که مد نظرت هست بدرد خاله ات و عمه رهبرت میخورد!
  1
  9
  جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان
  لعنت تمام مردمی که توسط نظام اخوندی رنج دیدن بر توی ناکس باد چلیپا جزایرسلیمان
  3
  13
  جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  مرده گ..زید !
  3
  10
  جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  اول سرش را میفرستیم بعد خودمون میائیم! خوبه؟
  2
  1
  شنبه ۰۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.