ویدیوی گزارش اختصاصی شبکه ITV News بریتانیا در مورد توطئه سپاه برای «ترور» مجریان ایران اینترنشنال

ایران وایر: شامگاه چهارشنبه ۲۹ آذرماه ۱۴۰۲ رسانه آی‌تی‌وی نیوز در بریتانیا با انتشار گزارشی تحقیقی خبر داد که «عوامل جمهوری اسلامی به یک قاچاقچی انسان ۲۰۰ هزار دلار پیشنهاد دادند تا سیما ثابت و فرداد فرحزاد، دو مجری خبر با اسم رمز «عروس و داماد» را در خارج از استودیوی لندن تلویزیون ایران اینترنشنال ترور کند.»

در این گزارش هدف از طراحان این ترور آن بوده که به «منتقدان» جمهوری اسلامی نشان بدهند که « می‌توانند هر زمان که بخواهند به آن‌ها آسیب برسانند.»

این گزارش تایید می‌کند که در این زمینه به فیلم‌ها و پیام‌های متنی رد و بدل شده میان فرد اجیر شده و طراحان توطئه دست یافته‌اند و از آن به عنوان اسناد این گزارش استفاده کرده‌اند.آی تی وی تایید کرده است که پاییز سال گذشته در اوج اعتراضات سراسری در ایران، جاسوسان قصد داشتند با یک خودروی بمب‌گذاری شده به استودیوهای کانال خبری فارسی‌زبان ایران اینترنشنال در غرب لندن حمله کنند، اما به دلیل حضور ماموران امنیتی در اطراف این ساختمان رح ترور مجریان این شبکه را در دستور کار خود قرار دادند.

قاچاق‌بری که رسانه آی تی وی با نام اسماعیل از او یاد کرده است می‌گویدفرماندهان او به او دستور داده بودند «این کار در لندن باید تحت هر شرایطی انجام شود.» آن‌ها ظاهراً به او گفته بودند: «باید آن‌ها را نابود کنیم.»آی‌تی‌وی همچنین به شواهدی دست یافته که نشان می‌دهد طرح مذکور توسط یکی از فرماندهان سپاه پاسداران به نام محمدرضا انصاری ریخته شده و اجرای آن توسط یکی از نزدیکان بشار اسد در سوریه به نام محمد عبدالرزاق کنفانی پیگیری شده است. محمدرضا انصاری از فرماندهان سپاه و در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

 طرح استقرار خودروی بمب‌گذاری شده در خارج از استودیوهای ایران اینترنشنال در آخرین لحظه تغییر کردو با حمله با سلاح سرد به مجریان به شکلی که «در محل زندگی‌شان، در خانه‌شان، در آسانسورها، روی پله‌ها یا در راهروها» انجام شود پیش می‌رفت.

افسران متخصص «اسکاتلندیارد» اما از این نقشه مطلع شده و به تلویزیون ایران اینترنشنال هشدار دادند. در نتیجه بهمن‌ماه ۱۴۰۱ تلویزیون ایران اینترنشنال برنامه‌های خود در استودیوی لندن را تعطیل کرد و پخش برنامه‌های خود را از استودیو واشنگتن پی گرفت.

براساس این گزارش کنفانی در یک تماس تلفنی در ۲۲اکتبر ۲۰۲۲ به اسماعیل دستور داده بود تا مدیران کانال را به جای مجریان هدف قرار دهد.در فایل‌های ضبط شده این گفتگو که توسط آی‌تی‌وی نیوز بررسی شده است، کنفانی لوگوی ایران اینترنشنال را برای عامل خود می‌فرستد تا به او در شناسایی دفتر آنها در میان شرکت‌های دیگر مستقر در منطقه کمک کند.

کنفانی در این فایل صوتی به «اسماعیل» می‌گوید: «من مدیرش را می‌خواهم. مدیر و معاونش و پنج تا شش نفر. کارگردان از همه مهمتر است.»

گزارش آی‌تی ‌وی نیوز تاکید می‌کند که  نام سیما ثابت و فرداد فرحزاد در این ترور بعنوان مجریانی که موجب «تحقیر جمهوری اسلامی » شده‌اند برده شده و به اسماعیل گفته‌اند: «این رسانه جمهوری اسلامی را به اعمال خلاف متهم می‌کنند و ما باید آنها را نابود کنیم تا درس عبرتی باشد برای بقیه نفراتی که می‌خواهند در این تلویزیون کار کنند، بنابراین هر کسی که جای آنها را در تلویزیون بگیرد، از آنچه برای آنها اتفاق افتاده درس خواهد گرفت.»فرداد فرحزاد در استودیوی ایران اینترنشنال در ایالات متحده به آی‌تی‌وی نیوز گفت: «تا به حال نمی‌دانستم که تهدید خاصی علیه من وجود دارد.»او پس از دیدن شواهد به دست آمده توسط آی‌تی‌وی نیوز گفت: «شنیدن از افرادی که به طور عادی درباره آسیب رساندن به من صحبت می‌کنند، شوکه‌کننده است.»

گزارش آی‌تی‌وی نیوز همزمان با متهم شدن مردی چچنی‌الاصل به نام محمدحسین دوتایف که انجام «تجسس خصمانه» علیه شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال» در لندن توسط دادگاه محکوم شده بود منتشر شد.

دوتایف، به دلیل جمع‌آوری اطلاعاتی که می‌توانست در یک حمله تروریستی مورد استفاده قرار گیرد، بازداشت و مورد محاکمه قرار گرفت.

این فرد ۳۱ ساله، پس از گزارش‌های این شبکه درباره کشته شدن مهسا ژینا امینی در بازداشت گشت ارشاد، و آغاز اعتراضات سراسری در ایران، به اطراف دفتر ایران اینترنشنال رفت تا از تدابیر امنیتی موجود در محل فیلم‌برداری کند.دووتایف اتهام «تلاش برای جمع‌آوری اطلاعات» برای افرادی که «احتمالا» در حال آماده‌سازی یا ارتکاب اقدام تروریستی علیه این شبکه فارسی‌زبان بودند را تکذیب کرد.شبکه ایران اینترنشنال سوم مهرماه ۱۴۰۲ پس از تعطیلی طولانی مدت استودیوی خود در لندن پخش برنامه‌های خود را در محلی جدید از سر گرفت.
+24
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Arya man - لندن، انگلستان
  قیافه مرده جون میده یک علامت زورو رو پیشونی اش میزدند ولی زنه هنوز بدرد پرستو بازی میخوره حیف وقت که برای خوندن خبر این یابو ها به هدر رفت
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.