«برن»، پایتخت سوئیس فروش قانونی و مصرف تفریحی کوکائین را بررسی می‌کند

یورونیوز: «برن»، پایتخت سوئیس در حال بررسی یک طرح آزمایشی برای اجازه فروش کوکائین برای مصرف تفریحی این ماده مخدر است.

پس از آنکه برخی از سیاستمداران و کارشناسان در سوئیس عنوان کردند که ممنوعیت‌ کامل مواد مخدر در کنترل مصرف کوکائین تاثیری ندارد مقامات این کشور تصمیم گرفتند مجددا قانونی کردن یا نکردن مصرف این ماده مخدر را بررسی کنند.

اوا چن، یکی از اعضای شورای شهر برن از حزب چپ «آلترناتیو» که از این پیشنهاد حمایت کرده است، گفت: «جنگ علیه مواد مخدر شکست خورده است و ما باید ایده‌های جدید را بررسی کنیم.»

او در ادامه افزود: « قانونی کردن و کنترل مصرف مواد مخدر می‌تواند بهتر از سرکوب باشد.»
مصرف بالای کوکائین
سوئیس جزو کشورهایی است که میزان مصرف کوکائین در آن بالا است. بر اساس یک تحقیق که میزان مواد مخدر غیرقانونی و متابولیت‌های آن‌ها را در فاضلاب شهری،‌ کشورهای اروپایی بررسی کرده است، شهرهای زوریخ، بازل و ژنو هرسه جزو ۱۰ شهر نخستین بودند که بیشترین میزان مواد مخدر را در فاضلاب‌های خود داشتند.

به گفته سازمان غیردولتی «اعتیاد سوئیس»، قیمت کوکائین در پنج سال گذشته به نصف کاهش یافته و مصرف آن در شهرهای این کشور از جمله شهر برن در حال افزایش است.

فرانک زوبل، معاون مدیر این سازمان گفت: «در حال حاضر میزان قابل توجهی کوکائین با قیمت ارزان و کیفیت بالا در سوئیس وجود دارد.»

به گفته او قیمت یک دوز کوکائین در این کشور حدود ۱۰ فرانک است.
تغییر قانون
طرح اجازه فروش کوکائین برای استفاده تفریحی در مراحل ابتدایی قرار دارد و خانم چن،‌ می‌گوید که هنوز خیلی زود است که بگوییم این طرح آزمایشی چگونه اجرا خواهد شد و یا این ماده مخدره در چه اماکنی قابل فروش خواهند بود.

او در ادامه افزود: «ما هنوز با قانونی‌ شدن این طرح فاصله داریم و در عین حال باید نگاهی هم به رویکردهای جدید در این زمینه داشته باشیم. به همین دلیل است که ما خواستار اجرای آزمایشی این طرح با نظارت علمی هستیم.»

برای قانونی کردن مصرف کوکائین ، پارلمان باید قانون ممنوعیت استفاده تفریحی از مواد مخدر را اصلاح کند.

به گفته کارشناسان حوزه قانون، اگر طرح‌های فعلی موفقیت‌آمیز باشند، این تصمیم می‌تواند در عرض چند سال یا زودتر از آن اتخاذ شود.

با این حال همه کارشناسان موافق به تصویب رسیدن این طرح نیستند.

بوریس کوئدنو، مدیر گروه مرکز تحقیقات روانپزشکی دانشگاه زوریخ، می‌گوید کوکائین یکی از قوی‌ترین مواد اعتیادآور است.

به گفته او خطر مصرف کوکائین متفاوت با الکل یا حشیش است و این ماده مخده می‌تواند منجر به آسیب قلبی، سکته مغزی، افسردگی و اضطراب شود.

از سوی دیگر، تیلو بک، از ارود زنتروم، بزرگترین مرکز پزشکی در خصوص اعتیاد در سوئیس، می‌گوید که زمان آن رسیده است که یک سیاست دیگر در قبال کوکائین اتخاذ کنیم.

آقای بک گفت :«کوکائین چیز خوبی نیست اما باید این واقعیت را بپذیریم که برخی از مردم آن را مصرف می‌کنند. ما نمی‌توانیم آن را تغییر دهیم، بنابراین باید اطمینان حاصل کنیم که مردم آن را در ایمن‌ترین و کم آسیب‌ترین حالت استفاده می‌کنند.»
+4
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.