ارتش اسرائیل تونل‌هایی مجهز در خانه‌های مقامات حماس در شهر غزه کشف کرد

 تصویری از یکی از تونل‌های استفاده شده توسط حماس برای حمله به جنوب اسرائیلصدای آمریکا: ارتش اسرائیل روز چهارشنبه، ۲۹ آذر اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی شبکه‌ای از تونل‌هایی را در اعماق شهر مرکزی غزه و در خانه‌های ثبت‌شده به اسم یحیی سینوار و دیگر افراد حماس که حمله پانزدهم مهر به اسرائیل را سازماندهی کرده بودند کشف کرده‌اند.

پیتر لرنر، سخنگوی ارتش به خبرنگاران گفت که با ایمن شدن منطقه مرکز شهر تپسط سربازان، این تونل‌ها پیدا شدند.

تصاویری که ارتش با خبرنگاران به اشتراک گذاشته است نشان می‌دهد تونل‌ها که از طریق پلکان‌های مارپیچ و آسانسور تا عمق ۲۰ متری زیر‌زمین قابل دسترسی هستند، با برق، لوله‌کشی، دوربین‌های نظارتی و درهای ضدانفجار مجهز بودند.

لرنر گفت: «این شبکه، چه در بالا و چه در زیر زمین، مرکز قدرت شاخه‌های نظامی و سیاسی حماس بود.»

خبرگزاری رویترز نتوانسته این اطلاعات را به طور مستقل تأیید کند.

ارتش در بیانیه‌ای اعلام کرد که تونل‌ها توسط مقامات ارشد حماس از جمله یحیی سینوار، اسماعیل هنیه و محمد ضیف برای هدایت عملیات و حرکات روزانه تحت حفاظت در شهر غزه استفاده می‌شدند.

اسرائیل حماس را متهم کرده است که تونل‌ها و دیگر زیرساخت‌های نظامی را میان غیرنظامیانی که از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند، قرار داده است.

حماس این اتهام را رد می‌کند.

از سینوار و ضیف به عنوان مغز متفکر حملات پانزدهم مهر به اسرائیل که هزار و ۲۰۰ نفر را کشت وحمله اسرائیل به غزه را در پی داشت یاد می‌شود.

هدف اصلی اسرائیل نابودی حماس و نجات بیش از ۱۳۰ نفری است که هنوز گروگان حماس هستند.

حماس به طول شبکه تونلی‌اش که صدها کیلومتر را در برمی‌گیرد می‌بالد. عمق برخی از تونل‌ها ۸۰ متر است و یکی از گروگان‌های آزاد شده آن را چیزی شبیه به «تار عنکبوت» توصیف کرده است.

اوایل این هفته اسرائیل اعلام کرد که یک تونل غیرعادی بزرگ بتنی را کشف کرده است که برای حمل محموله‌های جنگجویان حماس از غزه تا مرز طراحی شده بود.
+38
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.