پدر و مادر پاکستانی به جرم قتل دخترشان در ایتالیا به حبس ابد محکوم شدند

بی بی سی: یک زوج پاکستانی به اتهام کشتن دختر ۱۸ ساله‌شان که به ازدواج اجباری تن نداده بود، در ایتالیا به حبس ابد محکوم شدند.

جسد سامان عباس نوامبر پارسال در مزرعه‌ای در شمال ایتالیا پیدا شد.

پدرش شبار عباس تابستان در پاکستان دستگیر و به ایتالیا مسترد شد. مادر او نادیه شاهین غیابی محکوم شده است. تصور می‌شود او در پاکستان مخفی شده باشد.

شبار عباس خود را بی‌گناه دانست و به دادگاه گفته بود: «هیچ وقت در عمرم به فکر کشتن دخترم نیفتادم.»

عموی مقتول، دانش حسنین هم به جرم مباشرت در قتل به ۱۴ سال زندان محکوم شد اما دو پسرعموی مقتول تبرئه شدند.

سامان مدتی ناپدید بود و وقتی خبر قتل او در آوریل ۲۰۲۱ منتشر شد، جامعه ایتالیا را بهت‌زده کرد. اتحادیه جوامع اسلامی ایتالیا پس از این قتل، فتوایی صادر و ازدواج اجباری را مردود اعلام کرده بود.

سامان در نوجوانی به همراه خانواده‌اش از پاکستان به ایتالیا مهاجرت کرد و در مزرعه ای در نووه‌لارا ساکن شد.

او با مردی جوان که اصالتا پاکستانی بود، دوست شد و عکس این دو که در خیابانی در بولونیا همدیگر را می‌بوسیدند خشم والدینش را برانگیخت.

به گفته دادستانی ایتالیا، پدر و مادر سامان در سال ۲۰۲۰ از او خواسته بودند که به پاکستان برود و با کسی که برایش در نظر گرفته بودند ازدواج کند اما او حاضر به این کار نشده بود.

پس از آن سامان چند ماه در بهزیستی زندگی کرد اما بعد، در آوریل سال ۲۰۲۱ و بعد از پیام‌ها و پیامک‌های متعدد خانواده‌اش، به خانه برگشت.

دادستانی ایتالیا گفت او را برای برگشت به خانه فریب دادند و و پس از آن ناپدید شد.
تصاویر دوربین مداربسته که پلیس منتشر کرد، نشان می‌‎داد که اعضای خانواده در روز ۲۹ آوریل با چماق و دیلم و یک کیسه آبی‌رنگ در خیابان تردد کردند و تصاویر دیگری نشان می‌داد او روز بعد به همراه خانواده‌اش خانه را ترک می‌کند.

جسد او سرانجام در مزرعه‌ای نه چندان دور از محل زندگی خانواده پیدا شد پس از اینکه عموی مقتول محل دفن را فاش کرد.

کالبد شکافی نشان داد گردن مقتول احتمالا در تلاش برای خفه کردنش شکسته است.

پس از ناپدید شدن این زن، خانواده اش بلافاصله به پاکستان رفتند. عمو و دو پسرعمویش به اسپانیا و فرانسه سفر کردند. عموی سامان سرانجام در سال ۲۰۲۱ در پاریس دستگیر شد. پدرش هم پارسال در پاکستان دستگیر و تابستان به ایتالیا مستردشد. مادر او فراری است و غیابی محاکمه شد و دادگاه در رجو امیلیا هر دو را به حبس ابد محکوم کرد.

شبار عباس گفته بود که بی‌گناه است و او و همسرش شب قبل از ناپدید شدن دخترشان، فقط به این دلیل او را تعقیب می‌کردند که دیروقت بود و می‌خواستند ببینند او کجا می‌رود. او گفت دادگاه به پرونده رسیدگی کامل نکرده و او هم می‌خواهد بداند چه کسی دخترش را کشته است.

نهادهای حقوق بشری بارها قتل زنان به دست بستگان مرد را که به آن «قتل ناموسی» اطلاق می‌شود محکوم کرده‌اند.

در پاکستان هر سال صدها زن به این ترتیب به قتل می‌رسند.

در این موارد بنابر سنت‌های محلی و قبیله‌ای، ابتدا کشتن زن اتفاق می‌افتد و بعد کشتن مردی که تصور می‌شود با او در رابطه بوده است. اما تعداد مردانی که کشته می‌شوند بسیار کمتر از زنان است.

ماه پیش هم یک دختر ۱۸ ساله در ایالت کوهستان پاکستان به قتل رسید چون عکسی از او و یک مرد منتشر شده بود.

این عکس که دستکاری شده بود در شبکه‌های اجتماعی بسیار همرسان شد. پدر او دستگیر شده اما عموی این زن فراری است.
+17
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.