قاچاقچیان موتور هواپیمای ایرباس در هرمزگان «جریمه شدند»

 عکس آرشیوی استرادیو فردا: مدیر کل تعزیرات حکومتی هرمزگان روز دوشنبه ۲۷ آذر از محکومیت بیش از ۹۶ میلیارد ریالی قاچاقچیان یک نِگله موتور هواپیمایی ایرباس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس کیومرث حسن‌پور ارزش این موتور هواپیمای ایر باس را چهار میلیارد و ۸۲۷ میلیون ریال اعلام کرد.

«نگله» واژه‌ای‌ است که در بنادر و گمرکات جنوب ایران رایج است و برای اشاره به واحد کالاهای وارداتی بسته‌بندی‌نشده و عموماً گران‌قیمت به‌کار می‌رود.

خبر ورود قاچاق موتور هواپیمای ایرباس در حالی منتشر شده است که برخی از مسئولان و کارشناسان در سال‌های گذشته درباره «ورشکستگی» صنعت هوایی کشور به دلیل «زمین‌گیر‌» شدن شمار زیادی هواپیما هشدار داده‌اند.

به‌گفته کارشناسان، ناوگان هوایی ایران برای بازسازی به حداقل چهارصد فروند هواپیمای جدید نیاز دارد، اما وضعیت اقتصادی کشور و تحریم‌های اقتصادی ناشی از برنامه‌های هسته‌ای جلوی بازسازی و نوسازی این ناوگان را گرفته است.

مدیر کل تعزیرات حکومتی هرمزگان بدون اشاره به جزئیات قاچاق موتور هواپیمای ایرباس و نام شرکت واردکننده آن گفت: «این شرکت به‌عنوان متهم ردیف اول علاوه بر تعلیق دو ساله از فعالیت و با احتساب بهای مال از‌دست‌رفته به پرداخت ۷۷ میلیارد و ۲۴۶میلیون ریال جزای محکوم شده است.»

به گفته آقای حسن‌پور، «مدیرعامل این شرکت نیز با احتساب بهای مال ازدست‌رفته به پرداخت ۱۹ میلیارد و ۳۱۱ میلیون ریال برابر سه برابر ارزش کالا، و ممانعت سه‌ساله از تأسیس اداره و فعالیت حقوقی محکوم شده است.»

بنا بر اعلام مدیر کل تعزیرات حکومتی با گزارش گمرک «شهید رجائی» بندرعباس در مورد ورود یک نگله موتور هواپیمایی ایرباس در یک فقره اظهارنامه و تسویه نکردن در وقت مقرر، پرونده این تخلف برای بررسی به تعزیرات حکومتی ارسال شد.

مشخص نیست که با قاچاق شناخته‌شدن این موتور هواپیما، سرنوشت آن چه خواهد شد.

در سال‌های گذشته اداره گمرک تعداد زیادی از کالاهای قاچاق، ازجمله خودروهای گران‌قیمت را معدوم کرده بود.
+10
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  البته معدوم یعنی شیتیل کردن! خودرو های گران قیمت را راحت در حلقوم میچپانند اما موتور ایرباس را کجاشان میچپانند خدا میداند!
  0
  11
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.