دلیل کناره‌گیری ادوارد هشتم از پادشاهی بریتانیا چه بود؟

العربیه: در 11 دسامبر 1936، ادوارد هشتم، پادشاه بریتانیا، که در آن زمان کمتر از یک سال بود که به سلطنت رسیده بود، اعلام کرد قصد دارد از مقام خود کناره بگیرد تا بتواند با والیس سیمپسون، زن مطلقه آمریکایی، ازدواج کند. ادوارد اولین و تاکنون تنها پادشاه بریتانیاست که از مقام خود در دوران حیات کناره گرفته است.

ادوارد با وجود محبوبیت‌اش در نزد مردم، از همان دوران ولایتعهدی فردی جنجالی بود. رابطه او با سیمپسون زمانی آغاز شد که این زن آمریکایی هنوز از همسرش جدا نشده بود. آنها سال‌ها قبل از شاه شدن ادوارد با هم رابطه داشتند، تا اینکه ادوارد پس از به سلطنت رسیدن اعلام کرد می‌خواهد با او ازدواج کند.

این امر با مخالفت شدید بسیاری از اعضای تشکیلات سیاسی بریتانیا روبرو شد. کلیسای انگلیکن، که ادوارد به عنوان پادشاه رهبر آن بود، و دولت و مشاوران ادوارد همگی به وی گفتند که چنین ازدواجی برای پادشاه غیرممکن است. بعدها مشخص شد که سر جان سایمون، وزیر کشور، آنقدر نگران اوضاع بود که تلفن پادشاه را شنود می‌کرد.

بدین ترتیب، ادوارد پس از آخرین سخنرانی خود از کاخ ویندزور، که در آن حمایت خود از پادشاهی برادرش جورج ششم را اعلام کرد، خود را از سلطنت خلع کرد. ادوارد و والیس یک سال بعد در جریان یک سفر سلطنتی غیررسمی به آلمان رفتند و مورد استقبال آدولف هیتلر و سایر رهبران حزب نازی قرار گرفتند، که باعث شد جنجال دیگری حول رفتارهای وی ایجاد شود.

ادوارد سال‌ها بعد در سال 1970 در خانه‌اش در پاریس طی مصاحبه‌ای با «بی‌بی‌سی» گفت که از تصمیم خود برای کناره‌گیری از پادشاهی پشیمان نیست. او گفت که خودش را جزئی از «تشکیلات حکومتی» نمی‌داند، و افزود حتی اگر مجرد مانده بود، باز هم نمی‌توانست با تشکیلات کنار بیاید.
+1
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.