خطر زوال عقل با افزایش بیش از حد سطح «کلسترول خوب»

کلسترول HDL ایده‌آل معمولاً ۴۰ تا ۶۰ میلی گرم در دسی‌لیتر برای مردان و ۵۰ تا ۶۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر برای زنان است
دویچه وله: تحقیقات جدید نشان می‌دهد افرادی که سطوح غیرعادی  HDL(به اصطلاح "کلسترول خوب") دارند، ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل باشند.

به نوشته WebMD؛ این تحقیق جدید محققان دانشگاه موناش در استرالیا با بیش از ۱۸۰۰۰ شرکت‌کننده، یکی از بزرگ‌ترین مطالعاتی است که تاکنون رابطه بین کلسترول HDL و زوال عقل را تجزیه و تحلیل کرده است. نتایج این مطالعه روز پنجشنبه در مجله The Lancet Regional Health - Western Pacific  منتشر شد.

این مطالعه کلسترول HDL بسیار بالا را بیش از ۸۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر تعریف کرد. محدوده ایده‌آل معمولاً ۴۰ تا ۶۰ میلی گرم در دسی‌لیتر برای مردان و ۵۰ تا ۶۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر برای زنان است.

بر اساس نتایج، افراد با سطوح HDL بالاتر از ۸۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر در مقایسه با افرادی که HDL خون آنها در محدوده بهینه قرار داشت، ۲۷ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل بودند. همچنین خطر ابتلا به زوال عقل در افراد ۷۵ ساله یا بالاتر که سطح بسیار بالایی از HDL داشتند تا ۴۲ درصد افزایش یافت.

به گفته محققان، "اگرچه کلسترول HDL برای سلامت قلب و عروق مهم است، این مطالعه نشان می‌دهد که برای درک نقش این نوع کلسترول در زمینه سلامت مغز به تحقیقات بیشتری نیاز داریم."

زوال عقل اصطلاحی است که به طیفی از مشکلات شناختی اشاره دارد که معمولاً با بالا رفتن سن افراد ایجاد می‌شوند. شایع‌ترین نوع زوال عقل بیماری آلزایمر است. بر اساس برآوردهای سازمان جهانی بهداشت، در سال ۲۰۱۹ بیش از ۵۵ میلیون نفر در سنین ۴۰ تا ۶۴ سالگی به زوال عقل مبتلا بودند. مبتلا به زوال عقل در سنین ۴۰ سال و بالاتر در سراسر جهان وجود داشت که حدود ۶.۸ میلیون نفر در گروه سنی بین ۴۰ تا ۶۴ سال بودند. تخمین‌ها حاکی از آن است که این عدد در سال ۲۰۵۰ به ۱۵۲.۸ میلیون نفر افزایش یابد.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.