پاپ فرانسیس فاش کرد که نمی‌خواهد در واتیکان دفن شود

العربیه: پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، در اقدام دیگری در راستای تغییر سنت‌های دیرپای کلیسای کاتولیک، اخیرا اعلام کرد که نمی‌خواهد در واتیکان به خاک سپرده شود.

به گزارش «گاردین»، فرانسیس که در 17 دسامبر 87 ساله می‌شود، گفته باسیلیکای سانتا ماریا ماجوره در محله اِسکوئیلینیوی رم را برای دفن خود انتخاب کرده است.

این باسیلیکا یا رواق عمومی در قرن پنجم میلادی ساخته شده است، و پاپ همیشه قبل و بعد از سفرهای خارجی خود به آنجا می‌رود و دعا می‌کند. او تابحال بیش از یکصد بار از این باسیلیکا بازدید کرده است.

بر اساس سنت دیرینه، پاپِ‌ درگذشته معمولاً با تشریفات بسیار در مقبره‌ای در زیر باسیلیکای سنت پیتر در واتیکان دفن می‌شود. با این حال، فرانسیس گفته که می‌خواهد مراسم تدفین پاپ را «ساده‌سازی» کند، و قصد دارد طرحی نو دراندازد.

این سنت‌شکنی دیگری از فرانسیس در راستای اقدامات قبلی اوست. پاپ‌ها به‌طور سنتی در «کاخ رسولان» در واتیکان سکنی می‌گزینند، که محل اقامت رسمی پاپ است. فرانسیس از آغاز پاپ شدن در مکان دیگری رحل اقامت افکنده است.

به گفته گاردین، جناح محافظه‌کار کلیسای کاتولیک به خاطر نوآوری‌های لیبرال فرانسیس با او رابطه خوبی ندارد، و کاردینال‌های محافظه‌کار بر سر مسائلی همچون نابرابری‌های اجتماعی، بحران‌های اقلیمی، و مساله پناهجویان، که همگی مورد دغدغه فرانسیس هستند، با او به بحث و جدل پرداخته‌اند.

فرانسیس که از والدین مهاجر ایتالیایی در آرژانتین متولد شد، در دهه سوم زندگی‌اش مجبور شد بخشی از ریه خود را با عمل جراحی بردارد. سلامت وی در سالیان اخیر کاهش یافته و او را مجبور به استفاده از ویلچر کرده است. گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال کناره‌گیری وی، همچون سلفش بندیکت شانزدهم، بالا گرفته است.

با این وجود، فرانسیس که در ماه مارس امسال ده‌سالگی پاپ شدن خود را جشن گرفت، می‌گوید به‌رغم مشکلات سلامتی هیچ برنامه‌ای برای کناره‌گیری ندارد. هنگامی که طی مصاحبه‌ای در ماه سپتامبر درباره اوضاع سلامتی وی از او پرسیدند، فرانسیس گفت: هنوز زنده‌ام، اگرچه بعضی‌ها ترجیح می‌دهند مرده باشم.»
+2
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.