اتهام «بغی» برای سه زن در ایران؛ نگرانی از احتمال صدور حکم اعدام برای این زندانیان سیاسی

 سه زندانی سیاسی متهم به «بغی»صدای آمریکا: سه تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین به «بغی» متهم شده و با احتمال مجازات اعدام مواجه هستند.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، مصداق اتهام وارد شده علیه فروغ تقی‌پور، مرضیه فارسی، و نسیم غلامی‌فرد «همکاری با سازمان مجاهدین خلق» عنوان شده است.

به گزارش مرکز مشاوره و آموزش حقوقی دادبان، اتهام «بغی» از جمله اتهامات امنیتی با مجازات حدی مرگ محسوب شده و بنا بر قانون مجازات اسلامی «باغی» کسی است که علیه «اساس نظام جمهوری اسلامی» دست به مبارزه و اقدام مسلحانه بزند.

جلسه تفهیم اتهام این سه زندانی سیاسی که از حدود پنج ماه قبل تاکنون در بازداشت بسر می‌برند روز شنبه ۱۸ آذر تشکیل شده است.

به گزارش هه‌نگاو، متهم شدن این زنان زندانی سیاسی به «بغی» جان آنها را در معرض خطر قرار داده و آنها با مجازات اعدام یا احکام قطع عضو مواجه هستند.

بنا بر این گزارش، فروغ تقی‌پور و مرضیه فارسی که پیشتر هم به دلیل فعالیت‌هایشان بازداشت و زندانی شده‌اند، از اعضای خانواده زندانیان سیاسی دهه ۶۰ در ایران به شمار می‌روند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به‌تازگی در گزارشی درباره اعدام‌ها در یک سال گذشته، اتهام شماری از اعدام‌شدگان را از جمله «محاربه و بغی» ذکر کرده است.

افزایش شمار اعدام‌ها در ایران با انتقاد نهادهای حقوق بشری، سازمان ملل متحد، و کشورهای مختلف روبه‌رو شده است.

اتحادیه اروپا روز جمعه ۱۰ آذر با صدور بیانیه‌ای «شتاب کنونی روند اعدام‌ها در ایران - دست‌کم ۶۰۰ مورد از ابتدای سال جاری میلادی» را «هولناک» خوانده و خواستار توقف این مجازات «ظالمانه و غیرانسانی» شد.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد هم از حکومت ایران خواسته است مجازات اعدام را متوقف کند و تا آن زمان، آن را تنها برای جدی‌ترین و شدیدترین جنایات «که عمدا و مستقیماً منجر به مرگ می‌شوند» اعمال کند.
+9
رأی دهید
-17

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.