فرار دسته‌جمعی معتادان از کمپ ترک اعتیاد در بندرعباس

معتادان خیابانی در ایران. عکس از آرشیو
رادیو فردا: رسانه‌های داخلی ایران از قول «منابع محلی» از فرار دسته‌جمعی «بیش از صد نفر» از کمپ ترک اعتیاد «ایسین» در حاشیه بندرعباس خبر می‌دهند.

خبرگزاری ایلنا می‌نویسد این فرار جمعی در روز دوشنبه، پس از وقوع یک «درگیری و تجمع معتادان» در کمپ رخ داده و معتادان پس از این درگیری از کمپ متواری شده‌اند.

کمپ ترک اعتیاد ایسین که تحت نظارت بهزیستی است و توسط بخش غیردولتی اداره می‌شود ظرفیت پذیرش دست‌کم۵۰۰ معتاد را دارد که مشخص نیست چه تعداد از آنان باقی مانده‌اند. اکثر معتادان کمپ ایسین با حکم قضایی به این محل فرستاده می‌شوند.

خبرگزاری‌های داخلی نوشته‌اند که «در این کمپ، اکثر افراد از معتادان متجاهر بودند.»

در سال‌های اخیر از عبارت «معتادان متجاهر» برای گروهی از معتادان استفاده می‌شود که اقدامات قبلی برای ترک آنها مؤثر نبوده و به‌طور آشکار و در ملأ عام اقدام به مصرف مواد مخدر می‌کنند.

در ماه‌ها سال‌های گذشته اخبار زیادی از بدرفتاری شدید مسئولان با معتادان در مراکز ترک اعتیاد و همچنین امکانات و امنیت کم در این مراکز منتشر شده است.

روز ۱۲ آبان امسال، آتش‌سوزی در مرکز ترک اعتیاد «گام اول رهایی» در لنگرود، ۳۲ کشته و ۱۶ زخمی به‌جا گذاشت که شناسایی افراد جان‌باخته به‌دلیل شدت آتش‌سوزی بدون انجام آزمایش‌های دی‌ان‌ای قابل شناسایی نبود.

پیش از آن در اردیبهشت ۱۴۰۰، آتش‌سوزی در یکی از مراکز اقامتی ترک اعتیاد در حومه‌ شرق مشهد ۳ کشته و ۲۴ مجروح به‌جا گذاشت.

پیش از آن نیز در ۱۴ اسفند سال ۹۷، آتش‌سوزی در یک مرکز بازپروری در آبشورک بندرعباس ۱۱ مجروح و یک کشته بر جا گذاشت. رسانه‌های داخلی در آن زمان از «تهدید» معتادان به ایجاد آتش‌سوزی در اعتراض به بدرفتاری‌ها و شرایط نامناسب این کمپ خبر داده بودند.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.