تکذیب بازداشت صادق بوقی؛ شادی و رقص ابزار مبارزه با خفقان

صادق باقریدویچه وله: به دنبال موجی از دابسمش‌های آوازخوانی "صادقی بوقی" و حمایت گسترده از او، پلیس گیلان بازداشت او را تکذیب کرد. گفته شده صفحه اینستاگرام او و چند مغازه بسته شده است، اما پلیس وعده داده که آنها نیز باز شوند.

خبرگزاری مهر به نقل از پلیس گیلان گزارش داد که خبر بازداشت "صادق بوقی" (صادق باقری) صحت ندارد. این خبر پس از آن منتشر شد که سیلی از انتقادها به خبر بازداشت او و دابسمش‌های آوازخوانی در حمایت از او شبکه‌های اجتماعی را پر کرد.

پلیس گیلان بدون آوردن اسم صادق بوقی اعلام کرد که در پی انتشار ویدیوی "فردی با هویت معلوم در شهر رشت" و اخبار "غیرواقعی در خصوص دستگیری وی" روشن شد که چنین خبر صحت نداشته است. پلیس همچنین گفته است که فقط به "افراد هنجارشکنی" تذکر داده شده است که "به صورت مختلط اقدام به رفتارهای خارج از عرف در فضای مجازی کرده بودند".

فرمانده انتظامی استان گیلان از درخواست باز شدن برخی صفحات فضای مجازی "مرتبط با موضوع" از مقام‌های قضائی سخن گفته است.
کمپینی که حاکمان را به ریشخند گرفت
کمپین دابسمش‌های آوازخوانی صادقی بوقی "تمسخر علنی حاکمان" را به نمایش گذاشت و حتی انتقاد بخشی از طرفداران حکومت را هم به دنبال داشت. برخی نوشتند صادق بوقی نه یک پدیده که "جریانی بس پر تحرک و در حال قدرت گرفتن است که با مقاومت مثبت فعال خواهان محدود کردن کنترل دولت در ابعاد گوناگون زندگی مردم است".
برخی نیز آن را "بازی بزرگ" دستگا‌ه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی برای سرگرم کردن اذهان مردم دانستند که  باعث شده بسیاری از رسانه‌ها و اشخاص "دانسته و ندانسته یا به جبر ماهیت خبر" در یک "دام امنیتی" بیافتادند.
هزینه شادی و خندیدن
گروهی از رسانه‌های داخل ایران به مسئله شادی و مخالفت حکومت‌های مستبد و مذهبی با شادی مردم پرداختند. از جمله "رویداد ۲۴" که در نوشته‌ای طولانی در رابطه با حوادث پس از ۲۸ مرداد در ایران به این پرداخته که "چرا خودکامگان به ترویج غم نیاز دارند؟"

در این نوشته به مقدمه‌ ترجمه فارسی کتاب "جهان اسپینوزا" نوشته ژیل دلوز اشاره شده که می‌گوید: «صاحبان قدرت به انفعال‌های حزن‌آمیز و اندوهناک سوژه‌ها محتاج‌اند تا از این طریق توان عمل کردن را عقیم کنند.»

انصاف نیوز نیز از "پس‌لرزه‌های شادی در رشت" گزارش داده و این که مردم "برای خندیدن باید هزینه بدهند". در گزارش به نقل از یک فروشنده در بازار ماهی‌فروشان رشت گفته شده که در پی انتشار ویدئویی از رقص و شادی چند مرد در این شهر دو سه مغازه بسته شده‌اند.

فروشنده در پاسخ به این سوال خبرنگار که چرا مغازه‌‌ها را تعطیل کرده‌اند، گفته است که چطور یک خبرنگار خبر ندارد که "در کشور چه می‌گذرد" و چنین سوالی می‌کند.

این ماهی‌فروش گفته است که "وقتی برای گریه‌کردن پول می‌دهند و خرج می‌کنند، باید برای خندیدن هزینه بدهیم".

انصاف‌نیوز با استناد به یکی از گزارش‌های منتشر شده در رابطه با برخورد با ویدیوی صادق بوقی نوشت که علاوه بر اینستاگرام او، بالغ بر ۱۲ صفحه از "کانال‌هایی که فضای اجتماعی استان گیلان و شهر رشت را پوشش می‌داده‌اند، به دلیل انتشار ویدئوی صادق بوقی بسته شده‌اند".
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.