گسترش آتش‌سوزی به «همه مخازن» پالایشگاه بیرجند

 در سال‌های اخیر آتش‌سوزی‌های زیادی در تاسیسات نفتی و مراکز صنعتی ایران رخ داده استرادیو فردا: رسانه‌های ایران از انفجار «مهیب» در مخازن پالایشگاه هیدروکربن بیرجند خبر داده‌اند و فرماندار این شهر می‌گوید آتش به همه مخازن این پالایشگاه رسیده است.

علی فاضلی فرد روز یکشنبه به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت آتش به همه ۱۸ مخزن سرایت کرده است.

به گفته او همه این مخازن در آتش شعله‌ور شدند و به دلیل آن که هرلحظه احتمال انفجارهایی وجود دارد، نیروهای امدادی از صحنه خطر «عقب رفته‌اند.»

فرماندار بیرجند درباره این حادثه همچنین گفت که «با این نوع مواد سوختی که در مخازن است، ریختن آب کاربرد ندارد».

محمدعلی آخوندی مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی نیز گفت شرایط آتش سوزی در منطقه وارد مرحله‌ای شده که باید اجازه دهیم «خودسوزی» انجام شود و به فکر حفظ جان امدادگران و افرادی باشیم که در منطقه حضور دارند.

او با ناممکن خواندن مهار آتش مخازن ۲۵۰ تنی این پالایشگاه گفت دستور تخلیه داخل و اطراف مینی پالایشگاه منطقه ویژه اقتصادی بیرجند به منظور حفظ جان افراد صادر شده است.

استاندار خراسان جنوبی شامگاه یکشنبه خبر داد که ۱۵ مخزن این پالایشگاه دچار انفجار شدند و به شکل کامل سوختند و آتش به شکل نسبی مهار شد.

تصاویر منتشر شده حاکی از فوران آتش و بلند شدن دود غلیظ از مخازن این پالایشگاه کوچک بود، اما گزارشی درباره تلفات یا مصدومیت کارکنان آن منتشر نشده است.

انفجار و آتش‌سوزی در این پالایشگاه در حالی است که کمتر از یک سال از راه‌اندازی این پروژه ۲۵ میلیارد تومانی توسط صولت مرتضوی، وزیر کار و رفاه ایران، می‌گذرد.

در سال‌های اخیر حوادث زیاد آتش‌سوزی در تاسیسات نفتی، پتروشیمی و مراکز صنعتی ایران اتفاق افتاده که بخش عمده آن به خاطر تکنولوژی پایین، استفاده از تجهیزات بی‌کیفیت چینی، همچنین کهنگی و فرسودگی سازه‌ها عنوان شده است.
+38
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Deer Park - واشینگتن، ایالات متحده امریکا
  نفتی که دردی از مردم دوا نکنه آتش بگیره بهتره ،آتش بگیره اما به آخوند نرسه
  0
  12
  دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.