چت‌جی‌پی‌تی در صدر «پربازدیدترین» عبارات سال ۲۰۲۳ در ویکی‌پدیا

 برترین جست‌وجوهای ویکی‌پدیا در سال ۲۰۲۳ میلادیصدای آمریکا: میلیون‌ها نفر در سراسر جهان برای شناخت بهتر دنیای اطراف خود به ویکی‌پدیا روی می‌آورند. از جمله برای شناخت بیشتر هوش مصنوعی که بیشترین جست‌و‌جو را در این دانشنامه آنلاین در سال میلادی ۲۰۲۳ داشته است.

انوشا علی‌خان، مدیر ارشد ارتباطات بنیاد ویکی‌مدیا، می‌گوید: «چت‌جی‌پی‌تی یکی از ابزاری‌ است که برای پاسخ‌دهی به سوالات با استفاده از حجم بالایی از محتوا در ویکی‌پدیا طراحی شده است.» او ادامه داد: «بنابراین این واقعیت که میلیون‌ها نفر برای شناخت بیشتر چت‌جی‌پی‌تی به ویکی‌پدیا مراجعه می‌کنند، پیچش جالبی‌ است.»

به گفته بنیاد ویکی‌مدیا، سازمان غیرانتفاعی که میزبانی و تامین مالی ویکی‌پدیا را بر عهده دارد، مقالات مربوط به چت‌جی‌پی‌تی در سال ۲۰۲۳ بیش از ۷۹ میلیون بازدید داشته‌اند.

اطلاعات موجود در ویکی‌پدیا توسط ویراستاران داوطلب در سراسر جهان مدیریت می‌شود.

به گفته این بنیاد، ویکی‌پدیای انگلیسی بیش از ۸۴ میلیارد بازدید در سال ۲۰۲۳ داشته است. پنج موضوع در صدر این جستجوها چت‌جی‌پی‌تی، موارد مرگ در سال ۲۰۲۳، جام جهانی کریکت ۲۰۲۳، لیگ برتر هند، و فیلم «اپنهایمر» بوده‌اند.

کریکت یک ورزش محبوب جهانی محسوب می‌شود، اما از زمان شروع به کار ویکی‌پدیا این نخستین بار است که مقاله‌ای درباره این ورزش در این فهرست قرار می‌گیرد.

بقیه موضوعات پرطرفدار در فهرست ۲۵ موضوع برتر ویکی‌پدیا شامل چند فیلم هندی و همچنین فیلم پرفروش «باربی» محصول ایالات متحده آمریکا است.

نام افراد مشهوری چون متیو پری و لیزا ماری پریسلی که امسال درگذشتند، نیز در این فهرست دیده می‌شود. تیلور سوئیفت و ایلان ماسک نیز که بارها در صدر خبرهای سال قرار داشته‌اند از دیگر افراد سرشناسی هستند که نامشان در این فهرست قرار گرفته است.

رویدادهای ورزشی، ایالات متحده، و کشور هند نیز در فهرست ۲۵ موضوع برتر قرار دارند.

علی‌خان می‌گوید: «به نظر ما این لیست تصویری واقعی از موضوعاتی به ما می‌دهد که مردم بیشترین علاقه را در طول سال به آنها داشته‌اند.»

او افزود: «به نظر ما در بسیاری مواقع ویکی‌پدیا جهان را منعکس می کند.»

بر اساس محتوای ویکی‌پدیا، ۵ کشوری که در صدر فهرست استفاده از ویکی‌پدیای انگلیسی در سال ۲۰۲۳ قرار گرفته‌اند، ایالات متحده با ۳۳ میلیارد بازدید، بریتانیا با ۹ میلیارد بازدید، هند با ۸.۴۸ میلیارد بازدید، کانادا با ۳.۹۵ میلیارد بازدید، و استرالیا با ۲.۵۶ میلیارد بازدید هستند.

موضوعات تاریخی که در این فهرست قرار می‌گیرند اغلب مربوط به رویدادهای جاری هستند. از جمله آنها می‌توان به رابرت اپنهایمر، کسی که به پدر بمب اتمی معروف است، اشاره کرد.

علی‌خان می گوید: «بسیار روشن است که قرار گرفتن نام رابرت اپنهایمر در مرتبه هفتم این فهرست با فیلم اپنهایمر مرتبط است. ... علاوه بر فیلم، مقاله مربوط به او نیز بسیار پربیننده بوده است. بنابراین اگر یک مقاله تاریخی به فهرست ۲۵ موضوع برتر راه پیدا کند به این معنا است که با یکی از رویدادهای اخیر مرتبط بوده است.»

فهرست ۲۵ موضوع برتر ویکی پدیا در سال ۲۰۲۳ از این قرار است:

چت‌جی‌پی‌تی : ۴۹ میلیون بازدید

مرگ‌ها: ۴۳ میلیون بازدید

جام جهانی کریکت سال ۲۰۲۳: ۳۸ میلیون بازدید

لیگ برتر هند: ۳۲ میلیون بازدید

اوپنهایمر: ۲۸ میلیون بازدید

جام جهانی کریکت: ۲۵.۹ میلیون بازدید

جی رابرت اوپنهایمر: ۲۵.۶ میلیون بازدید

فیلم «جوان» : ۲۲ میلیون بازدید

لیگ برتر هند سال ۲۰۲۳: ۲۱ میلیون بازدید

فیلم «پاتان»: ۱۹.۹ میلیون بازدید

سریال تلویزیونی «آخرین بازمانده از ما»: ۱۹.۷ میلیون بازدید

تیلور سوئیفت :۱۹ میلیون بازدید

فیلم باربی: ۱۸ میلیون بازدید

کریستیانو رونالدو: ۱۷ میلیون بازدید

لیونل مسی: ۱۶.۶۶ میلیون بازدید

لیگ برتر انگلیس: ۱۶.۶ میلیون باردید

متیو پری: ۱۶.۴۵ میلیون بازدید

ایالات متحده آمریکا: ۱۶.۲۴ میلیون بازدید

ایلان ماسک: ۱۴.۳۷ میلیون بازدید

فیلم «آواتار: راه آب»: ۱۴.۳۰ میلیون بازدید

هند: ۱۳.۸ میلیون بازدید

لیزا ماری پریسلی: ۱۳.۷ میلیون بازدید

فیلم «نگهبانان کهکشان» ۱۳.۳ میلیون بازدید

حمله روسیه به اوکراین: ۱۲.۷۹ بازدید

اندرو تیت: ۱۲.۷۲ میلیون بازدید
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.